Malé škrabadlo Trixie Valencia: Dvojitý škrabací strom a pohodlný pelíšek v jednom

I malé škrabadlo má v kočičí domácnosti velkou úlohu, zvláště v případě, kdy vedle prostoru pro škrábání nabízí i dvě různě vysoké plošiny s hračkou jako příležitostí pro hraní a kočičí hry. Malé škrabadlo Trixie Valencia k tomu skýtá i kočičí domeček, plyšovou kukaň, která funguje jako skrýš a kočičí pelíšek.

Úvodní foto: Unsplash.com

Malé škrabadlo – Rozměry škrabadla – Recenze – Další škrabadla – Levná škrabadla – Koupit levné škrabadlo

 

Škrabadlo pro kočky

Škrabadlo Trixie Valencia, cena 699 Kč v eshopu Zoohit

Malé škrabadlo nemá ani metr, ale má toho dost

Malé škrabadlo zpravidla sestává se škrábacího válce, tohle má hned dva. Přestože se řadí mezi levná škrabadla, škrábací válce překonávají minimální průměr podobných kočičích potřeb a pyšní se průměrem 9 centimetrů (srovnatelné škrabadlo Oase má válce o průměru 8 centimetrů).

Škrábací válce jsou ovinuty typickým sisalem, který plní základní funkci škrabadla – slouží kočkám pro škrábání. Zatímco jeden škrábací válec vychází přímo z podložky, která má rozměry 44 x 33 centimetrů, druhý škrábací válec je umístěný o patro výš. Stojí až nad kočičím domečkem potaženým plyšem s plyšovou vložkou. Oba škrábací válce kočičího stromu jsou zakončeny plošinou potaženou plyšem. Každá plošina má rozměr 28 x 28 centimetrů a slouží jako místo k ležení i kočičím hrám, zvlášť, když je na jedné z plošin umístěna hračka na gumičce.

Jak velké je malé škrabadlo?

Škrabadlo pro kočky Trixie Valencia je vysoké 71 centimetrů. Řadí se mezi malá škrabadla, ale kategorie nabízí i škrábací desky, oproti kterém se Valencia tyčí do výšky jako sloup či strom. Pochopitelně se nemůže rovnat velkým škrabadlům, které dosahují i výšky ke dvou metrům. Ty nejvyšší zastupují škrábací tyče, které se uchytávají ke stropu. Ovšem velká škrabadla se pak již neřadí do kategorie levných.

Rozměry škrabadla Trixie

Trixie Valencia představuje škrábací strom se dvěma kmeny v podobě škrábacích válců ze sisalu. Spodní plošina (o rozměrech 44 x 33 centimetrů) z velké části náleží ke kočičímu domečku, který má rozměry 33 x 33 x 25 centimetrů​. Dostat se do domečku dá ze dvou stran, dva otvory mohou kočkám nabízet i prostor pro hru.

Škrábací sisalové válce mají průměr 9 centimetrů. Nejvyšším bodem škrabadla je horní plošina, která je ve výšce 71 centimetrů nad zemí.

Škrabadlo Trixie: Recenze chovatelů

Škrabadlo Trixie Valencia je k zakoupení mj. v eshopu ZooRoyal, kde se však nedají najít zákaznické recenze. Ty se dají dohledat na serveru Heureka, ač právě u tohohle škrabadla jich moc není. Jedna z mála recenzí škrabadla Trixie Valencia zní takto:
Kočka je prý spokojena.

Rozhovor s Klárou Vodičkovou Nevečeřalovou // Jak se starat o kočku | Zvířecí tlapky

Video: Rozhovor s kočičí psycholožkou: Jak se starat o kočku?

Další možnosti, resp. další škrabadla…

Pokud máte v hledáčku opravdu malá škrabadla, mohl by vás zajímat základní typ, který tvoří jeden škrábací válec umístěný na podstavci. I tento typ však dílna Trixie důvtipně ozvláštnila do podobu tzv. sisalového kmene se škrábací deskou. Možná by se Vám doma mohla hodit i jednoduchá škrábací deska nebo kartonové škrabadlo, které překvapí řadou výhod.

Škrabadlo Trixie, cena 699 Kč v eshopu

TIP OD KOCOURA: Jak naučit kočku na škrabadlo?

Každá kočka je osobnost s individuálními preferencemi. To platí i pro škrabadla, každou kočku zaujme jiné. V praxi se může stát, že ne každé škrabadlo padne kočce do oka. Nejde však jenom o samotné škrabadlo, jeho provedení nebo rozměry, jde také o jeho umístění v domácnosti. Právě nevhodné umístění škrabadla může být důvodem, proč kočku nezajímá. Zkuste proto škrabadlo po bytě různě rozmísťovat do té doby, dokud k němu kočka nenajde cestu.

Existují také kočičí bylinky, které mohou škrabadlo pro kočky udělat atraktivnější. Někdy se označují i jako kočičí tráva nebo catnip. V tom případě jde o rostlinu šanta kočičí, kterou provází příjemná vůně s příjemnými účinky na nervovou soustavu koček. Ovšem také účinky a působení kočičí trávy jsou individuální, každé kočce vonět nemusí. To platí i pro kozlík lékařský, člověk by sice jeho vůni nazval spíše pachem, ale kočky povětšinou přitahuje. Příjemné působení a lákavou vůni pro kočky nabízí i další rostliny jako ožanka kočičí či kalísie voňavá (Gooliwoog). Jakákoliv z těchto rostlin může provonět kočičí škrabadlo, které by pak mělo kočky přitahovat.

Prakticky můžete využít sušené byliny, ale i catnip, který bývá k dostání ve spreji. Catnip se uplatňuje také k provonění různých kočičích hraček, některou z těchto hraček můžete připevnit ke škrabadlu. Pro kočku bude zajímavější díky hračce samotné, ale i díky vůni catnipu. Vyzkoušet lze také Bachovy esence, které příznivě působí na psychiku zvířete.

reklama

Levná škrabadla

Jedním ze základních parametrů každého škrabadla je zajisté cena. I cena je rozhodujícím faktorem při výběru škrabadla. Pokud se zajímáme o levná škrabadla, jejich cena se pohybuje v řádech stovek korun. Předurčuje také velikost škrabadla. Levná škrabadla jsou zpravidla malá. Někdy se sice v této kategorii dají najít i větší škrabadla, nezřídka je to však na úkor kvality. Horší materiály se snáze opotřebí, konstrukce bývá méně stabilní a odolná. Obecně se levná škrabadla vyznačují kratší trvanlivostí, menší odolností a kvůli menší stabilitě se nedoporučují pro velké kočky. Malé, ale kvalitní škrabadlo tak často bývá výhodnější než škrabadlo větší za stejnou cenu…

Chcete koupit levné škrabadlo?

S kocourem jsme pro další chovatele koček připravili výběr škrabadel. Přinášíme praktické tipy na výbavu pro kočky, tentokrát z kategorie Levná škrabadla. Představujeme ta nejlepší škrabadla, která jsme v této kategorii, na internetu a v oblíbených eshopech objevili…

Škrabadlo Oase Škrabadlo Oase Škrabadlo Oase

Malé škrabadlo Oase toho nabízí překvapivě hodně. Poslouží nejen pro škrábání drápků, ale také jako odpočívadlo. Nabízí dva škrabací válce se sisalem, dvě plošiny a aby toho nebylo málo kočičí domeček a pelíšek v jednom. Zdobí ho i kočičí hračka – myška.

Malé škrabadlo Oase toho nabízí překvapivě hodně. Poslouží nejen pro škrábání drápků, ale také jako odpočívadlo. Nabízí dva škrabací válce se sisalem, dvě plošiny a aby toho nebylo málo kočičí domeček a pelíšek v jednom. Zdobí ho i kočičí hračka – myška. Malé škrabadlo Oase toho nabízí překvapivě hodně. Poslouží nejen pro škrábání drápků, ale také jako odpočívadlo. Nabízí dva škrabací válce se sisalem, dvě plošiny a aby toho nebylo málo kočičí domeček a pelíšek v jednom. Zdobí ho i kočičí hračka – myška.

Rozměry škrabadla:

 • 44 x 33 cm, výška 69 cm
 • domeček: 33 x 33 x 25 cm
 • plošiny: 28 x 28 cm
 • Ø škrábacích válců 8 cm
Rozměry škrabadla:

 • 44 x 33 cm, výška 69 cm
 • domeček: 33 x 33 x 25 cm
 • plošiny: 28 x 28 cm
 • Ø škrábacích válců 8 cm

Rozměry škrabadla:

 • 44 x 33 cm, výška 69 cm
 • domeček: 33 x 33 x 25 cm
 • plošiny: 28 x 28 cm
 • Ø škrábacích válců 8 cm

Cena 699 Kč v eshopu Zoohit

Cena 699 Kč v eshopu Zoohit

Cena 699 Kč v eshopu Zoohit

Literatura

 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Malé škrabadlo Trixie Valencia: Dvojicí škrabací strom a pohodlný pelíšek v jednom

I malé škrabadlo je lepší než žádné. V domácnosti s kočkou jde o základní vybavení, klidně přitom může být z kategorie levná škrabadla. Právě v ní najdeme i škrabadlo Oase, malé škrabadlo, které toho nabízí překvapivě hodně.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.