Mainská mývalí: Kočičí obr má překvapivě něžnou povahu

Kočky jsou samé překvapení, ať již jde o obyčejné kočky nebo kočky šlechtěné. Rozličná kočičí plemena charakterizuje také různý vzhled, který člověka nepřestává udivovat.

Může jít o až mimozemské vzezření bezsrstých koček sphynx, ale i nádherný huňatý kožíšek, typický třeba pro perskou kočku. Bohatá srst, ač polodlouhá charakterizuje také lesní kočky. Vedle norské lesní kočky, sibiřské kočky, potažmo něvské maškarády se mezi lesní kočky řadí i mainská mývalí kočka původem z USA. Právě ta představuje největší kočičí plemeno a aktuálně také nejoblíbenější kočičí plemeno v ČR.

Úvodní foto: Unsplash.com

Velká kočka – Něžná povaha – Kočka není pes

Velká kočka? Ta největší!

Maine Coon, mainka váží kolem deseti kilogramů, kocouři mohou mít i o několik kilogramů více. Mohutný vzhled ještě podporuje bohatá srst a svalnatá konstrukce těla. I přes výraznou velikost a silně vyvinuté lovecké instinkty je však pro mainské kočky typická i přátelská povaha, pro kterou se jim přezdívá něžní obři.

MAINE COON – Characteristics, Character and Care

Video: Maine Coon (Youtube)

Něžná povaha a učenlivost

Zatímco jiné kočky, typicky například britská kočičí aristokratka, reprezentují spíše introverty, mainská mývalí kočka je stejně jako další lesní kočky povahou společenské stvoření. Bude se s radostí věnovat své rodině a užívat si pozornost člověka. Uvítá nejrůznější hry, hračky pro kočky, dokonce i klikr tréning, zvládne se naučit i povely. Její chování tak může připomínat více psa než kočku. To ostatně platí pro mnoho koček. I přes zažitý mýtus o individualitě koček si kočky vytvářejí ke svému chovateli silné citové pouto, jen ho projevují svým zvláštním kočičím způsobem.

Kočka není pes…

a přece některé kočky svým chováním psa připomínají. Slyší na jméno, umí aportovat, naučí se „sedni“ i „dej pac“. Chce to jen pochopit kočičí osobnost a přistupovat k ní s respektem. Kočka se naučí nejrůznější povely a triky, když chovateli nechybí trpělivost a umí chválit. Naopak tresty ve výchově kočky nikam nevedou, znemožňují navázat pevný vztah, který je základem výchovy, výcviku i oboustranně spokojeného soužití.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mainská mývalí: kočičí obr má překvapivě něžnou povahu

Mainská mývalí kočka, Maine Coon, mainka váží kolem deseti kilogramů. Mohutný vzhled ještě podporuje bohatá srst. I přes velikost je však pro mainské kočky typická i přátelská povaha, pro kterou se jim přezdívá něžní obři.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *