Letošní Martin, alespoň u kocoura doma, tedy na zahradě, hraje všemi barvami. I to má něco do sebe, posuďte sami. Podívejte se, jak vypadá foto, které vzniklo krátce po 11.11., kdy měl Martin osedlat svého bílého koně.
Foto: Takto v listopadu kvete zahrada u kocoura
Sedmikrásky domácí
Foto: A takto to kvete u kocoura doma… Kočičí tráva je u nás doma doma, tentokrát jsme ji zpestřili sedmikráskami. A jak se na to tváří kočky? Jen se podívejte na foto.
Barev a květů není nikdy dost
Barev a květů je v tuto dobu ještě dost. A když už jsme u těch květin, sluší se dodat i něco ke svátku 11.11.
Svátek svatého Martina
Nádherné datum 11.11. patří všem Martinům. Právě ti totiž mají v tento den svátek.
Svatý Martin (latinsky Martinus) se narodil v roce 316 n. l. jako Martin Tourský. Stal se vojákem. Později přijal křesťanskou víru, aby byl poustevníkem, misionářem a posléze také biskupem ve Francii. Dle pověstí byl nadmíru laskavý a měl mimořádný smysl pro spravedlnost. V legendě se o svůj plášť rozdělil s žebrákem. Svatý Martin je patronem vojáků, ale také jezdců, koní, hus nebo vinařů.
Byl významným šiřitelem osvícení a celosvětově jedním z nejznámějších světců. Po celém světě je mu zasvěceno více než 4,5 tisíce kostelů a kaplí, u nás například rotunda svatého Martina na Vyšehradě.
Jak se slaví svátek svatého Martina?
Tradičně se na svátek svatého Martina konala velká hostina, kde nemohla chybět svatomartinská husa. Hospodář zval i své čeledníky, kterým tak končila celoroční služba.
V této době se konaly také velké trhy, patří k ní i výlovy rybníků nebo ochutnávání mladého vína. V současnosti se svatomartinské víno a oslavy mladého vína řadí k těm nejvýraznějším projevům svátku svatého Martina.
Dříve se konaly svatomartinské slavnosti provázené svítilnami, které měly rozzářit podzimní dny. Přesto k nejvýraznějším barvám tohoto dne patří bílá. Svatý Martin totiž dle tradice jezdí na bílém koni. A jak pravý lidová pranostika: „Na svatého Martina bývá bílá peřina“.
Vedle svatomartinské husy se na svátek svatého Martina pekly také sladké buchty, svatomartinské koláče, koláčky a tzv. svatomartinské rohlíčky, které svým tvarem odkazovaly na podkovu koně svatého Martina. Jak takové svatomartinské rohlíčky ze šlehačkového těsta upéct? Odpověď vám dá třeba tento recept.