Skip to content →

Listopadová zahrada u kocoura

Letošní Martin, alespoň u kocoura doma, tedy na zahradě, hraje všemi barvami. I to má něco do sebe, posuďte sami. Podívejte se, jak vypadá foto, které vzniklo krátce po 11.11., kdy měl Martin osedlat svého bílého koně.

Foto: Takto v listopadu kvete zahrada u kocoura

Sedmikrásky domácí

Foto: A takto to kvete u kocoura doma… Kočičí tráva je u nás doma doma, tentokrát jsme ji zpestřili sedmikráskami. A jak se na to tváří kočky? Jen se podívejte na foto. Barev a květů není nikdy dost

Barev a květů je v tuto dobu ještě dost. A když už jsme u těch květin, sluší se dodat i něco ke svátku 11.11.

Svátek svatého Martina

Nádherné datum 11.11. patří všem Martinům. Právě ti totiž mají v tento den svátek.

Svatý Martin (latinsky Martinus) se narodil v roce 316 n. l. jako Martin Tourský. Stal se vojákem. Později přijal křesťanskou víru, aby byl poustevníkem, misionářem a posléze také biskupem ve Francii. Dle pověstí byl nadmíru laskavý a měl mimořádný smysl pro spravedlnost. V legendě se o svůj plášť rozdělil s žebrákem. Svatý Martin je patronem vojáků, ale také jezdců, koní, hus nebo vinařů.

Byl významným šiřitelem osvícení a celosvětově jedním z nejznámějších světců. Po celém světě je mu zasvěceno více než 4,5 tisíce kostelů a kaplí, u nás například rotunda svatého Martina na Vyšehradě.

Jak se slaví svátek svatého Martina?

Tradičně se na svátek svatého Martina konala velká hostina, kde nemohla chybět svatomartinská husa. Hospodář zval i své čeledníky, kterým tak končila celoroční služba.

V této době se konaly také velké trhy, patří k ní i výlovy rybníků nebo ochutnávání mladého vína. V současnosti se svatomartinské víno a oslavy mladého vína řadí k těm nejvýraznějším projevům svátku svatého Martina.

Dříve se konaly svatomartinské slavnosti provázené svítilnami, které měly rozzářit podzimní dny. Přesto k nejvýraznějším barvám tohoto dne patří bílá. Svatý Martin totiž dle tradice jezdí na bílém koni. A jak pravý lidová pranostika: „Na svatého Martina bývá bílá peřina“.

Vedle svatomartinské husy se na svátek svatého Martina pekly také sladké buchty, svatomartinské koláče, koláčky a tzv. svatomartinské rohlíčky, které svým tvarem odkazovaly na podkovu koně svatého Martina. Jak takové svatomartinské rohlíčky ze šlehačkového těsta upéct? Odpověď vám dá třeba tento recept.


© 2016 – 2017 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. 

Zaslouží si tento článek hodnocení? Stačí jeden klik! Kolik radosti udělá!

Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00
Loading...

 

sdileni3

Published in All