Letohrádek Mitrovských: Betlémy a retro Vánoce v Brně

S rouškami a v omezeném počtu návštěvníků, v otevírací době dle aktuálních bezpečnostních opatření PES systému, přesto Letohrádek Mitrovských Brno i letos nabízí tradiční vánoční výstavu s betlémy. Tentokrát láká na retro styl.

Úvodní foto: Facebook Letohrádek Mitrovských Brno 

Jak vypadají retro Vánoce?

Zavzpomínat na Vánoce z dob minulých, Vánoce našeho dětství, našich rodičů a prarodičů si můžeme znovu vychutnat v Letohrádku Brno. Vánoční výstava představuje nostalgické vánoční dekorace, ozdoby a další nezbytnosti od první poloviny dvacátého století až do osmdesátých let. I díky spolupráci s Retro muzeem Brno. Potěšit se tak můžete stylově nazdobenými stromečky s ikonickým vánočním osvětlení. Chybět nebudou ani ručně vyráběné stojánky na stromečky nebo dárky z Tuzexu a Prioru, v originálním balícím papíře. Návštěvníci potěší i dobové hračky, děti jistě ocení i skřítky a trpaslíky, kteří byli předmětem podzimní výstavy, ale kvůli lockdownu moc prostoru nedostali.

🎄 Retro Vánoční písničky 🎄

Video: Retro vánoční písničky (YouTube)

Betlémy v Brně

Tradice betlémů sahá do doby, kdy František z Assissi, zakladatel Řádu menších bratří po návratu z Betléma připravil půlnoční mši v jeskyni u vsi Greccio. Vyzdobil ji přitom jesličkami, nechyběl ani živý oslík a vůl. V Čechách byl první betlém postaven v roce 1560 v jezuitském kostele v Praze, právě Jezuité se zasloužili o rozmach a tradici betlémů, kterým notně přálo baroko. V roce 1751 však Marie Terezie stavění betlémů v kostelech zakázala, údajně proto, že jde o zvyk církve nedůstojný. Naštěstí betlémy nezanikly, a tak na nás v současnosti čekají nejenom v kostelech, ale také na mnohých náměstích. Bývají součástí tradičních vánočních trhů.

Staročeský Betlém - jednoduchá vystřihovánka

Video: Staročeský betlém, vystřihovánka (YouTube)

Největší betlém na Moravě je každým rokem součástí vánoční výzdoby v minoritském kostele svatého Jana Křtitele, jen kousek od náměstí Svobody. Přes 19 metrů dlouhý a 4 metry vysoký betlém s padesátkou figurek se v kostele svatého Jana Křtitele objevuje tři dny před Vánocemi a bývá zde umístěn až do svátku Hromnic. Ale pozor, pokud budete v jesličkách čekat Jezulátko, musíte si počkat až do půlnoční mše. Právě začátek mše je spojený s ukládáním Jezulátka do jesliček.

Pestré variace betlémů představuje i Letohrádek Mitrovských Brno v rámci své vánoční výstavy. K vidění je tu na šest desítek betlémů, některé jsou staré i více než sto let. Mj. je tu k vidění i pohyblivý LEGO betlém.

Vánoční výstava Betlémy a retro Vánoce v Letohrádku Mitrovských Brno, nad kterou převzala záštitu primátorka statutárního města Brna – JUDr. Markéta Vaňková, trvá od 5. prosince až do neděle 17. ledna 2020. Otevřeno bude i na Štědrý den a 26. prosince.

Internetové zdroje

/1/ Betlémy a retro Vánoce. LetohrádekBrno.cz [online]. Brno: Letohrádek Mitrovských Brno, 2020 [cit. 2020-12-10]. Dostupné z: https://www.letohradekbrno.cz/probihajici-vystavy/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Letohrádek Mitrovských: Betlémy a retro Vánoce v Brně

S rouškami a v omezeném počtu návštěvníků, v otevírací době dle aktuálních bezpečnostních opatření PES systému, přesto Letohrádek Mitrovských Brno i letos nabízí tradiční vánoční výstavu s betlémy. Tentokrát láká na retro Vánoce ve stylu let minulých.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

2 názory na “Letohrádek Mitrovských: Betlémy a retro Vánoce v Brně”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.