Letní slunovrat startuje léto. Přichází nejkratší noc v roce a s ní i magické rituály

Slunce na své pouti po obloze protíná obratník Raka a dostane se vzhledem ke světovému rovníku do nejsevernější deklinace. V ten okamžik nastává na severní polokouli letní slunovrat, první letní den. Astronomické léto má zpravidla termín 20. nebo 21. června.

Kalendář pro rok 2022 slunovrat vyznačuje 21. června, přesně v 11 hodin a 14. minut. Na 21. června připadá slunovrat i v roce 2023, zatímco v roce 2023 má termín 20. června. Jen výjimečně vychází slunovrat na jiný termín než 20. nebo 21. června. Například v roce 1975 byl slunovrat 22. června, ten další v tento den nastane v roce 2203. V roce 2488 slunovrat nastane 19. června.

93 dnů léta před námi

Hned 93 dnů, přesně 93 dnů a 14 hodin. Tak dlouho se můžeme na severní polokouli těšit z léta, zatímco na jižní polokouli trvá léto 89 dnů a jednu hodinu. Léto končí s příchodem září, aby vládu převzal podzim. Na ten je však ještě čas.

Nyní je tu letní slunovrat (solstitium), kdy se Slunce na své pomyslné dráze dostane do nejsevernějšího botu, do obratníku Raka (zeměpisná šířka 23,4°). Na obloze v poledne vystoupí nejvýše. Sluneční paprsky dopadají kolmo k Zemi právě na obratníku Raka.

  • Po svítání přichází nejdelší den a po západu slunce nejkratší noc.
  • Severní zemský pól je ke Slunci nakloněn nejblíže a vrcholí na něm polární den.
  • Slunce přechází ze souhvězdí Blíženců do souhvězdí Raka.
  • Na severní polokouli nastává astronomické léto. (Na jižní polokouli nastává ve stejný termín zimní slunovrat. Den je nejkratší a začíná zima.)

Oslavy letního slunovratu

Letní slunovrat, začátek léta, příchod tepla a s ním i plodnosti a úrody oslavují mnohé národy po tisíce let. V Evropě se i v moderní současnosti s letním slunovratem pojí velkolepé oslavy ve Stonehenge ve Velké Británii. Právě o letním slunovratu tu jako o jediném dnu v roce vychází Slunce přesně ve středu magických menhirů.

Pohané, Slované, stejně jako Keltové nebo Germáni často oslavy slunovratu pojili s ohněm. Zapálené hranice měly sílu světla udržet i přes noc. Zapálené ohně měly ještě posílit slunce a podpořit tak dobrou úrodu. Provázel je i zvyk skákání přes oheň, který se praktikuje také o Svatojánské noci, která má termín 24. června.

Svatojánské ohně provází i tradice koupání ve studené vodě. Symbolizuje vláhu, bez které by nemohla přijít letní úroda a hojnost. Hledá se také bájný kapradinový květ a sbírají se svatojánské bylinky. Magické rituály vedle bylinek využívají i mytický kořen mandragory.

Křesťané letní slunovrat přetavili ve svátek letnice, svatodušní svátky, které jsou oslavou vrcholícího jara, přírody a první sklizně. Letnice navazují na Velikonoce. Termín letnic nastává sedm týdnů Velikonocích, kdy Boží hod velikonoční střídá Boží hod svatodušní (seslání Ducha svatého). Svatodušní neděli následuje Svatodušní pondělí.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.