Lesní kočky ze Sibiře, Norska či USA: Původně divoké šelmy si dnes slastně užívají gaučing

Jak přežít v nehostinných podmínkách mrazivého severu? Bez huňatého kožichu to půjde jen těžko. Právě hustá a bohatá srst je charakteristickým znakem koček severních lesů, které jsou doma v Rusku, Norsku, potažmo USA. Tam všude se dají najít plemena lesní kočky.

Ať již je to sibiřská kočka, norská lesní kočka (viz úvodní foto) nebo mainská mývalí, všechny ohromí svým vzhledem. Velký podíl na něm má i srst přizpůsobena drsným severským zimám. Kočky jsou však přizpůsobené i na severské léto, a tak pravidelně přesrsťují.

Úvodní foto: Pixabay.com

Sibiřská kočka – Kočka Vikingů – Norská lesní kočka – Dlouhosrstá kočka

Sibiřská kočka ovládla přírodní živly

Sibirskaja koschka ve své domovině, dle mezinárodní chovatelské organizace FIFe sibiřská kočka, původně sibiřská lesní kočka, je jedním z tzv. přírodních plemen. Plemeno vzniklo přirozeně, již dle názvu je patrné kde. Středně velká kočka má svalnaté tělo, kterým budí respekt. Je to skvělý lovec. Obstojí na drsné Sibiři, stejně jako ve vyhřátém obýváku.

Nese v sobě kouzlo divokých koček, nechybí ji skvělé instinkty a mimořádné pohybové schopnosti či dokonalé smysly, ale její povaha je nekomplikovaná. Je to inteligentní dobrodruh, který si rád hraje, skáče, šplhá leze a ještě raději to vše dělá se svoji rodinou. Je to upřímný milovník člověka, který si s ním také rád povídá. A jistě mu čas od času přijde vhod i gaučing.

Cutest cat on Earth - Siberian Silver Cat

Video: Sibiřská kočka

To stejné platí i o něvské maškarádě, která představuje sesterské plemeno kočky sibiřské. Od ní se odlišuje jediným parametrem – unikátním zbarvením colorpoint. Siamským zbarvením, kdy většina těla je světlá v kontrastu s tmavými znaky na končetinách, hlavě a uších, je něvská maškaráda mezi lesními kočkami výjimečná.

Siberian Cat - Neva Masquerade Kittens playing Cute Funny Video; Fife

Video: Něvská maškaráda (Neva masquerade)

Kočka Vikingů, kočka z legend

Stejně jako Rusové mají sibiřskou kočku či něvskou maškarádu, mají svoji lesní kočku i Norové. I ta se označuje za přírodní plemeno, ač je její původ předmětem mnoha debat a teorií. Koluje o ní také hodně legend. Měla se například plavit na lodích Vikingů. Právě norské lesní kočky měly táhnout kočár severské bohyně plodnosti Freyi.

Video: Norská lesní kočka

Norská lesní kočka překonala oceán tam i zpět

Údajně to měla být také norská lesní kočka, která připlula s přistěhovalci do Severní Ameriky, aby zde dala základ dalšímu plemenu lesní kočky – mainské mývalí kočce. Ta má původ na severovýchodě USA, v oblasti státu Maine. Dnes představuje jedno z nejoblíbenějších kočičích plemen, kterému podléhají i evropští chovatelé. A tak se kočka dostává z USA zase zpět do Evropy…

Ani mainská mývalí, ani norská lesní kočka v sobě nezapřou přírodní živly. Poradí si s ukrutnými mrazy, se sněhem i s vodou. Jistě však překonají i překážky života moderního člověka, kterého ohromí nejenom svým vzhledem a schopnostmi, ale i vstřícností a přátelskou povahou.

Stejně jako kočku sibiřskou či něvskou i plemena norská lesní a mainská mývalí kočka charakterizuje plyšový kožíšek. Na jedné straně tak budí dojem roztomilosti, na druhé však honosným vzhledem a ladnými pohyby vzbuzují respekt a pozornost. Jisté je, že pokud tyto lesní kočky někoho okouzlí, už pořád s nimi bude objevovat jejich nespoutaný svět přírodních živlů a čisté krásy. Jsou to sice příjemní společníci a domácí mazlíčci, stále však mají duši divoké šelmy.

Dlouhosrstá kočka?

Sibiřská, norská lesní kočka či mainská mývalí kočka mají hustou srst primárně proto, aby je chránila před zimou. Ovšem ne všechny kočky s bohatou srstí pocházejí z chladného severu… Typická dlouhosrstá kočka totiž pochází z Persie. Perská kočka má být jedním z nejstarších známých plemen koček, ač je její původ zahalen tajemstvím. Přestože délkou srsti předčí i divoké lesní kočky, povahu má velmi klidnou. Je to přítulná, oddaná společnice, šťastná za přítomnost člověka.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ilustrační obrázky

  • Pixabay.com, Unsplash.com, Canva.com, commons.wikipedia.org

Lesní kočky ze Sibiře, Norska či USA: Původně divoké šelmy si dnes slastně užívají gaučing

Jsou doma v Rusku, Norsku, potažmo USA. Tam všude se dají najít plemena lesní kočky. Ať již je to sibiřská kočka, norská lesní kočka nebo mainská mývalí, všechny ohromí svým vzhledem. Velký podíl na něm má i srst přizpůsobena drsným severským zimám.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Kartouzská kočka, chartreux

Kde se vlastně vzala modrá kočka? V Británii to nebylo. Původem je to Francouzka

Když se řekne modrá kočka, v našich končinách si zpravidla vybavíme kočku britskou, resp. britskou…

Kočka siamská a koťata

Plemena koček, druhy koček

Žádná kočka není obyčejná. Vedle té klasické kočky domácí známe ještě kočky šlechtěné. Rozlišujeme různá…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *