Leden přináší vlčí úplněk. Po úplňku studeném je tu další…

Lednový úplněk se dle tradice inspirované přírodou nazývá vlčí úplněk. Je přitom jedno, na jaký konkrétní termín vychází. Stále jde o období tuhé zimy, kdy se vlci kvůli hladu stahují blíže k lidským obydlím. Jejich vytí za úplňkové noci je tak hlasitější, v mraze se rozléhá dál. Odtud pochází označení vlčí úplněk.

První měsíc po slunovratu, měsíc vlka

Leden představuje první měsíc v roce a také první měsíc po slunovratu (lat. solstitium). Přitom teprve slunovrat, který má obvykle termín 21. či 22. prosince, dle astronomie odstartoval vládu zimy. Současně však slunovrat znamená nejkratší den a nejdelší noc, právě od slunovratu se slunce pomalu vrací a dny se na úkor nocí zase začínají prodlužovat.

Nejdelší noc má pro sebe Měsíc v prosinci, proto se ten prosincový označuje jako úplněk dlouhých nocí, příp. také studený úplněk. Lednovému náleží zmiňované označení vlčí, protože je teprve krátce po slunovratu i vlci mají na vytí velmi dlouhou noc. Označení vlčí úplněk koresponduje s tradičním českým označením měsíce ledna. Jeho moderní podoba sice vychází ze slova led, dříve se mu však říkalo měsíc vlka. V křesťanské tradici se však namísto vlčí úplněk využíval termín povánoční úplněk.

Vlčí zpěv | Vytí vlků v ZOO Tábor

Video: Vytí vlka v Zoo Tábor

Poselství vlčího úplňku

Vlčí úplněk připomíná chování vlků za krutých lednových nocí, tím nás však směřuje i k tomu podstatnému, osvětluje teplo domova. Smečka vlků je totiž také mimořádnou ukázkou dokonalé spolupráce, pospolitosti a respektu vůči všem členům včetně těch slabých. Zdaleka v ní nejde jenom o alfa samce, jak se někdy mylně interpretuje. Ve vlčí smečce žijí i slabí jedinci, přežijí právě díky ochraně těch silnějších. Každý využívá své síly, bez ohledu na to, kolik jich reálně má. Od vlků se tak máme co učit, jsou ukázkou dokonalé rodiny a lásky.

V moderním pojetí vlka nahrazuje jeho domestikovaný příbuzný pes. I ten vyje na měsíc. Na rozdíl od vlka navíc bývá přímou součástí naší rodiny. Ať je v ní pes, anebo ne, vlčí úplněk význam rodiny vyzdvihuje.

Úplňky dle indiánské tradice

Označení vlčí úplněk pochází z tradice indiánského kmene Algonkinů. Jejich domovem je oblast Velkých jezer na hranicích USA a Kanady a jejich zvyky částečně přebírá i slavný farmářský almanach z počátku 19. století. Právě The Old Farmer’s Almanac nebo Maine Farmers‘ Almanac pojmenovává dle indiánské tradice jednotlivé úplňky v roce. Lednový označuje jako vlčí, únorový jako sněžný, březnový jako vraní, dubnový jako úplněk rašící trávy, po kterém následuje květný úplněk, jahodový úplněk, bouřkový úplněk, jeseteří úplněk, kukuřičný úplněk, dožínkový úplněk, bobří úplněk a konečně zmiňovaný úplněk dlouhých nocí.

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *