Ach, ta láska! Kočka nebo pes jako ideální Valentýn

Ten nejlepší terapeut má čtyři nohy a srst. Je to také nejlepší přítel, společník a průvodce životem. Kočky, psi a jiní domácí mazlíčci nás zbavují samoty a naplňují naše základní potřeby, především potřebu být milován, navíc s minimálním rizikem. Vzbuzují tolik potřebné pocity klidu a bezpečí. Učí nás lásce i sebelásce, a to nejenom na Valentýna.

Bezpodmínečná láska – Pocit klidu a bezpečí – Mazlíček pro zdraví a pohodu

Bezpodmínečná láska

Láska kočky nebo psa je, na rozdíl od té lidské, bezpodmínečná. Vztah člověka se zvířetem může být stejně blízký jako vztah mezi lidmi, je však mnohem jednodušší. Nese minimální rizika. Zvíře je upřímné a věrné, nesoudí člověka pro jeho činy.

Linda Lloyd Nebbe, autorka publikace Příroda jako návod, poukazuje také na potřebu člověka cítit se důležitý, i tu uspokojuje zvíře, které podporuje naši sebeúctu a zvyšuje nám přirozeně sebevědomí. Nemusíme pro to nic dělat, nemusíme se parádit, upravovat, dokonce ani usmívat. Nemusíme si na nic hrát. Kočka, pes a zvířata obecně přijímají člověka takového, jaký je. Kdo z lidí tohle dokáže?

Klid a bezpečí. Takové pocity vzbuzuje kočka, už jenom svým léčivým předením…

1 Hour CUTEST CAT PURRING By This Baby KITTEN | Relaxation | ASMR for Sleep

Video: Léčivé předení kočky (Youtube)

Pocit klidu a bezpečí

Zvíře učí člověka ryzí lásce, empatii a soucitu. Zvíře nás učí. Kočka jako superzvíře a zenový mistr klidu nás učí klidu, pes zase nadhledu a pozitivnímu přístupu. V duchu tzv. biofilní hypotézy E. O. Wilsona, která vyzdvihuje soulad člověka se světem zvířat a rostlin, lidé přirozeně reagují na přítomnost zvířat. Klidné zvíře člověka uklidňuje, pouhá přítomnost kočky nebo psa prokazatelně snižuje stres, dokonce i pozorování akvarijních rybiček přispívá dle studií duševní pohodě člověka.

Přímý kontakt zvířete s člověkem snižuje krevní tep a působí jako prevence kardiovaskulárních chorob, to potvrzují i odborníci. Zvíře zvyšuje také hladinu hormonů spojených s pozitivními emocemi. Mj. jde o oxytocin, který aktivuje prosociální chování, podporuje sociální kontakt a důvěru v druhé, snižuje stres a úzkosti. Zvíře působí jako antidepresivum.

„Zvířata jsou úžasná, ale někdy je my lidé zahrnujeme láskou až moc,“ vysvětluje psí psycholožka Klára Vodičková…

Týráme své kočky láskou?

Video: Kočičí psycholožka Klára Vodičková (Youtube)

Mazlíček pro zdraví a pohodu

Pozitivního působení zvířete na člověka využívá zooterapie, může jít o canisterapii – terapii s pomocí psa, felinoterapii – terapii s pomocí kočky, také hypoterapii – terapii s pomocí koně, ale i další druhy. Tuto terapii si můžeme dopřávat i v domácím prostředí, není třeba žádné speciální znalosti ani dovednosti, zvíře má prostě léčivé účinky samo o sobě. Pro kočku a její léčivé vrnivé vibrace to platí dvojnásob.

Domácí mazlíčci prospívají psychice i tělesnému zdraví, dokonce posilují imunitu. Prokázal to experiment, kdy vědci skupinu dospělých lidí nechali mazlit se se psy. Další skupina dostala psa plyšového a třetí skupina jen gauč, aby se na něm povalovala. Stačilo 18 minut a u lidí, kteří se mazlili s živými psi, se ve slinách prokazatelně zvýšil podíl imunoglobulinu A. Je o protilátku, kterou využívá imunitní systém například v boji proti chřipce a respiračním onemocněním. U skupiny, která dostala jenom plyšáka, ani u lidí, kteří se zvířetem nepřišli do kontaktu vůbec, nezaznamenali vědci žádný rozdíl.

Stačí se jenom mazlit, stačí nechat schoulit kocoura na klín…

Video: Petr Hapka – Kocour se schoulil na tvůj klín (Youtube)

Kocour se schoulil na tvůj klín

Autor: Petr Hapka

Kocour se schoulil na Tvůj klín,
u nohou spí Ti dalmatin
v pozici lvů, co zdobí banku.
I sama noc má na kahánku,
jen Ty se ještě bráníš spánku
a síle starých vín.

Jak dlouho to však vydržíš?
Už na kostele zlátne kříž.
Ne, ani jeho svatá záře
nenajde důlek do polštáře,
natož pak obrys mužské tváře.
A ty to dobře víš.

Má krásko s přetěžkými víčky,
snad je Tvůj rytíř na cestách,
snad si Tvou krajkou od spodničky
stírá prach na cestách.

Až přes řeku a do strání
se rozléhá Tvé volání.
I Jonáš ve velrybím břiše
by Tvoje slova musel slyšet,
vždyť voláš tišeji, než tiše…
Kdo se Ti ubrání?

Vidíš však, nebo nevidíš,
jak na kostele zlátne kříž?
Ani ta jeho svatá záře
nenajde důlek do polštáře,
natož pak obrys mužské tváře…
A den je blíž a blíž.

Má krásko s přetěžkými víčky,
kývou se, kývou misky vah.
Na jedné krajka od spodničky,
na druhé, na druhé víří prach.

I ve zvířeném prachu cest
vidím Tě lampu k oknu nést.
Tvá silueta ale bledne,
kdo pohlédne, už nedohlédne…
Snad ještě můra k lampě sedne.
Já však znám tu lest.

Ach krásko, s přetěžkými víčky,
i když má víčka tíží prach,
tak po Tvé krajce od spodničky
teď bych už nerad sáh!

Zdroj: https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/hapka-horacek/kocour-se-schoulil-na-tvuj-klin-2326

Literatura

  • Blazina, Ch., Boyraz, G., Shen-Miller, D.: The Psychology of the Human-Animal Bond. New York, Springer-Verlag New York, 2011.
  • Nebbe, L.L.: Nature as a Guide: Nature in Counseling, Therapy, and Education. Educational Media Corporation, 1995.

Internetové zdroje

/1/ Qureshi AI, Memon MZ, Vazquez G, Suri MF. Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. Journal of vascular and interventional neurology, 2009. [cit. 2020-02-14] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317329/

/2/ Charnetski CJ, Riggers S, Brennan FX. Effect of petting a dog on immune system function. Psychol Rep. 2004 Dec;95(3 Pt 2):1087-91. [cit. 2020-02-14] Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15762389/

/3/ Glenn N. Levine, Karen Allen, Lynne T. Braun, Hayley E. Christian, Erika Friedmann, Kathryn A. Taubert, Sue Ann Thomas, Deborah L. Wells, and Richard A. Lange. Pet Ownership and Cardiovascular Risk: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation, May 9 2013. ScienceDaily, 9 May 2013. [cit. 2020-02-14] Dostupné z: https://www.sciencedaily.com/releases/2013/05/130509163902.htm

/4/ Krčmářová, J.: Hypotéza biofilie Edwards O. Wilsona. Envigogika 2009/IV/3 – Recenzované články/ Reviewed Papers Publikováno/Published 22. 12. 2009. Researchgate.net [cit. 2020-02-14] Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/270552443_Hypoteza_biofilie_Edwards_O_Wilsona

/5/ Beck, A. M.: The biology of the human–animal bond. Animal Frontiers, July 2014 [cit. 2019-03-27]. Dostupné z: https://academic.oup.com/af/article/4/3/32/4638688

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ach, ta láska! Kočka nebo pes jako ideální Valentýn

Ten nejlepší terapeut má čtyři nohy a srst. Je to také nejlepší přítel, společník a průvodce životem. Kočky, psi a jiní domácí mazlíčci nás zbavují samoty a naplňují naše základní potřeby, především potřebu být milován, navíc s minimálním rizikem. Vzbuzují tolik potřebné pocity klidu a bezpečí. Učí nás lásce i sebelásce, a to nejenom na Valentýna.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.