Květnová magie: Tradice, rituály, bylinky a přírodní afrodiziaka, která probudí lásku

Začalo to hned s prvním květnovým dnem. Polibek pod rozkvetlou třešní, višní, jabloní či jiným kvetoucím stromem má sice jako tradice značně nejistý původ, přesto patří k těm nejoblíbenějším. První máj je s líbáním prostě spojený, nic na tom nezměnil ani koronavirus, který v roce 2020 zamával takřka se všemi našimi zvyklostmi.

Láskostromy, nádherně rozkvetlé stromy, lákající na romantický polibek, se na prvního máje dokonce daly dohledat v aplikaci Mapy.cz.

První máj – Letnice – Svatojánská noc – Afrodiziakální bylinky – Sladké potěšení

 

První máj, letnice i svatojánská noc

První máj teprve startuje celé období lásky, kdy je příroda v plném rozpuku, dny jsou zalité sluncem, úchvatnými vůněmi a krásou pestrobarevných květů. První máj a jeho polibek pod rozkvetlou třešní je také jen první z mnoha tradic spojených s milostnou symbolikou.

S májem je spojený majáles, ať už má jakoukoliv podobu. Obecně jde o oslavy máje, oslavy plné mladického elánu a radosti ze života. K máji patří i májky, které nápadníci staví před domy svých vyvolených. Přestože je tento rituál polozapomenutý, stojí za připomenutí. Májky poukazovaly na domy, ve kterých žili milované dívky, často je provázeli i tzv. chodníčky lásky spojující milenecké dvojice.

Na některých místech se májky stavěly již o filipojakubské noci během tradičního pálení čarodějnic, jinde se však vázaly až na letnice, křesťanské svatodušní svátky, které připadají na období mezi 10. květnem až 13. červnem, vždy padesát dnů po Velikonocích. Letos letnice připadají na 31. květen.

Letnice

I letnice jsou oslavou lásky, oslavují sílu přírody, její hojnost a plodnost. Patří k nim tzv. královské hry, kdy spolu soupeří chlapci v různých disciplínách, aby prokázali dívkám svoji sílu, obratnost a rychlost. Dívkám zase náleží rituál čištění studánek. Vodě a zeleni je zasvěcené celý květen a letnice. Jako symbol života se pojí se svátkem Jana Křtitele 24. června. To se o svatojánské noci sbírá svatojánské kvítí, které pomáhá s hledáním lásky.

Tomáš Kočko & Orchestr - 'Svatojan' (2011)

Video: Tomáš Kočko Svatojan

Svatojánská noc

Svatojánské kvítí, milého osvítí… Svatojánský květ (kopretina), ale i maceška, fialka, zvonek, chrpa, kohoutek, šípková růže nebo netřesk, rozchodník se uplatní k vití věnečků, aby měl sílu, měl by být upletený ze alespoň ze sedmera kvítí, ještě lépe z devatera. Devatero bylin je také těch svatojánských (tradičně heřmánek, lípa, bez černý, máta, řebříček, hluchavka, kontryhel a svatojánská bylina třezalka tečkovaná). Svatojánské byliny se mohou různě obměňovat, vždy by však mělo jít o devět druhů a nikdy by mezi nimi neměla chybět třezalka.

Svatojánské byliny mají přivolat lásku, ale nesou také omlazující, hojivé a povzbuzující účinky. Povzbuzující bylinky přijdou vhod nejenom o svatojánské noci. Jejich sílu můžete využívat celý květen. Možná cítíte, že láska je ve vzduchu, ale chybí vám energie. Ať již jde o polibky pod rozkvetlým stromem či hlubší milostné prožitky, příroda nabízí svá kouzla. Vedle květů a afrodiziakálních vůní (růže, jasmín, gardénie, magnolie, ylang-ylang, zimolez) jsou tu i bylinky a další přírodní afrodiziaka, na období lásky jako stvořená…

Láska a její bylinky

Láska je magie namíchaná z vášně, životní síly, energie, zdraví v oblasti tělesné, dobré psychiky, harmonie hormonů. To vše se dá podpořit prostřednictvím bylin z kategorie „přírodní afrodiziaka“. Jednou z těch nejvýraznějších a nejužitečnějších bylinek pro milostný život bude kotvičník zemní, lat. Tribulus terrestris z čeledi kacibovitých.

Kotvičník zemní nese celou řadu prospěšných účinků, povzbuzuje náladu, dodává energii, posiluje tělo a napomáhá hormonální rovnováze. Tribulus dodává vitalitu ženám i mužům, navíc zvyšuje libido, zlepšuje sexuální výdrž.

Jako magická bylinka a všelék působí i ajurvédská Ašvaganda (Ashwagandha), lat. Withania somnifera, česky vitánie snodárná z čeledi lilkovitých. Říká se jí také červený korál, zimní třešeň nebo indický ženšen. Podobně jako slavný ženšen se řadí mezi adaptogeny, tedy látky, které napomáhají zvládat ty nejnáročnější situace. Ašvaganda působí proti stresu, pomáhá při psychických potížích, únavě a vyčerpání. Odstraňuje bariéry, které brání milostným prožitkům. Příznivě ovlivňuje mnohé systémy a funkce lidského těla, nejenom pohlavní funkce. Ostatní přírodní afrodiziaka předčí právě ve svém komplexním působení.

 TIP OD KOCOURA: BELOVER

Tribulus i Ašvaganda jsou součástí speciálního bylinného mixu BELOVER, mixu na podporu libida a sexuální výkonnosti značky Botanic. Vedle kotvičníku či ženšenu indického směs hned pěti afrodiziakálních bylin obsahuje i ženšen pravý, extrakt z kořeně s 80% ginsenosidů. Směs doplňuje i maca peruánská. Celý mix BELOVER završuje mayské afrodiziakum damiána, lat. Turnera diffusa, česky Pastala rozprostřená.

Video: Májová

Sladké potěšení

Sobě a svému protějšku můžete lásku zprostředkovat v podobě bylinné tablety, z bylinek můžete také namíchat speciální elixír. Chcete-li ovšem skutečně nasytit své smysly láskou, k ruce vám budou zejména afrodiziakální vůně a chutě. Využít můžete třeba afrodiziakální koření, jako je hřejivá skořice, hřebíček nebo sladká vanilka. Láska totiž chutná sladce!

Po lásce chutnají i sladké sušené plody, jako jsou datle či kustovnice čínská. Láskou je nabitá také čokoláda, resp. kakaové boby, stejně jako nejrůznější oříšky a ořechy. I proto se nejrůznější sladké laskominy, třeba čokoládová srdce a srdíčka uplatňují jako skvělý dárek z lásky. Nejde jenom o to, že je od srdce, ale obsažené kakao či oříšky skutečně dokážou povzbudit smysly, probudit vášeň a podpořit milostné prožitky. A nemusí to být zrovna v květnu. Svátek lásky si můžete se svým protějškem dopřát kdykoliv, přírodní afrodiziaka s tím zajisté pomohou.

Tags: bylinky, láska

Internetové zdroje: 

/1/ Zelnithiusová, Lenka: 1. máj, lásky čas: Tradice, polibky a romantika na každém kroku. ŽENY iPrima.cz [online]. Praha: FTV Prima, 30. dubna 2020 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://zeny.iprima.cz/maj-lasky-cas/1-maj-lasky-cas-tradice-polibky-a-romantika-na-kazdem-kroku

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad bylinkářů, holistických terapeutů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. Naše texty v žádném případě nenahrazují lékařské vyšetření. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také pokud jde o léčivé bylinky a jejich použití, vždy se doporučuje konzultace s lékařem.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

BYLINKY | AROMATERAPIEDŮM & ZAHRADA | KALENDÁŘ 

Kočičí láska

Kočičí láska – láska nespoutaná, léčivá a bezpodmínečná

Tajemná povaha kočky je pro některé lidi příliš složitá. To my lidé, nikoliv kočky, jsme se příliš vzdálili své přirozenosti. Přestali jsme naslouchat svým instinktům a respektovat život takový, jaký je. Jsme pohodlní, vyžadujeme poslušnost a neumíme ocenit svobodomyslnost zvířete, jako je kočka. Chceme vše ovládat, soupeříme o moc, minimálně nad tím kouskem světa, který…

Kouzla aromaterapie po francouzsku: hojivá vůně levandule

Romantická levandule se svými stříbřitými listy a jemně fialovými kvítky přináší potěšení na první pohled. Její bylinná vůně toto potěšení ještě násobí. Je to vůně slunné Francie, ale také klidné mysli, sladkých snů a hojivého působení. Vůně levandule je nám v podobě esenciálního oleje dostupná kdykoliv a kdekoliv. Svěží, bylinná až sladce květinová vůně nabízí…

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *