Květnová magie: Tradice, rituály, bylinky a přírodní afrodiziaka, která probudí lásku

Začalo to hned s prvním květnovým dnem. Polibek pod rozkvetlou třešní, višní, jabloní či jiným kvetoucím stromem má sice jako tradice značně nejistý původ, přesto patří k těm nejoblíbenějším. První máj je s líbáním prostě spojený, nic na tom nezměnil ani koronavirus, který v roce 2020 zamával takřka se všemi našimi zvyklostmi.

Láskostromy, nádherně rozkvetlé stromy, lákající na romantický polibek, se na prvního máje dokonce daly dohledat v aplikaci Mapy.cz.

První máj – Letnice – Svatojánská noc – Afrodiziakální bylinky – Sladké potěšení

První máj, letnice i svatojánská noc

První máj teprve startuje celé období lásky, kdy je příroda v plném rozpuku, dny jsou zalité sluncem, úchvatnými vůněmi a krásou pestrobarevných květů. První máj a jeho polibek pod rozkvetlou třešní je také jen první z mnoha tradic spojených s milostnou symbolikou.

S májem je spojený majáles, ať už má jakoukoliv podobu. Obecně jde o oslavy máje, oslavy plné mladického elánu a radosti ze života. K máji patří i májky, které nápadníci staví před domy svých vyvolených. Přestože je tento rituál polozapomenutý, stojí za připomenutí. Májky poukazovaly na domy, ve kterých žili milované dívky, často je provázeli i tzv. chodníčky lásky spojující milenecké dvojice.

Na některých místech se májky stavěly již o filipojakubské noci během tradičního pálení čarodějnic, jinde se však vázaly až na letnice, křesťanské svatodušní svátky, které připadají na období mezi 10. květnem až 13. červnem, vždy padesát dnů po Velikonocích. Letos letnice připadají na 31. květen.

Letnice

I letnice jsou oslavou lásky, oslavují sílu přírody, její hojnost a plodnost. Patří k nim tzv. královské hry, kdy spolu soupeří chlapci v různých disciplínách, aby prokázali dívkám svoji sílu, obratnost a rychlost. Dívkám zase náleží rituál čištění studánek. Vodě a zeleni je zasvěcené celý květen a letnice. Jako symbol života se pojí se svátkem Jana Křtitele 24. června. To se o svatojánské noci sbírá svatojánské kvítí, které pomáhá s hledáním lásky.

Tomáš Kočko & Orchestr - 'Svatojan' (2011)

Video: Tomáš Kočko Svatojan (Youtube)

Svatojánská noc

Svatojánské kvítí, milého osvítí… Svatojánský květ (kopretina), ale i maceška, fialka, zvonek, chrpa, kohoutek, šípková růže nebo netřesk, rozchodník se uplatní k vití věnečků, aby měl sílu, měl by být upletený ze alespoň ze sedmera kvítí, ještě lépe z devatera. Devatero bylin je také těch svatojánských (tradičně heřmánek, lípa, bez černý, máta, řebříček, hluchavka, kontryhel a svatojánská bylina třezalka tečkovaná). Svatojánské byliny se mohou různě obměňovat, vždy by však mělo jít o devět druhů a nikdy by mezi nimi neměla chybět třezalka.

Svatojánské byliny mají přivolat lásku, ale nesou také omlazující, hojivé a povzbuzující účinky. Povzbuzující bylinky přijdou vhod nejenom o svatojánské noci. Jejich sílu můžete využívat celý květen. Možná cítíte, že láska je ve vzduchu, ale chybí vám energie. Ať již jde o polibky pod rozkvetlým stromem či hlubší milostné prožitky, příroda nabízí svá kouzla. Vedle květů a afrodiziakálních vůní (růže, jasmín, gardénie, magnolie, ylang-ylang, zimolez) jsou tu i bylinky a další přírodní afrodiziaka, na období lásky jako stvořená…

Láska a její bylinky

Láska je magie namíchaná z vášně, životní síly, energie, zdraví v oblasti tělesné, dobré psychiky, harmonie hormonů. To vše se dá podpořit prostřednictvím bylin z kategorie „přírodní afrodiziaka“. Jednou z těch nejvýraznějších a nejužitečnějších bylinek pro milostný život bude kotvičník zemní, lat. Tribulus terrestris z čeledi kacibovitých.

Kotvičník zemní nese celou řadu prospěšných účinků, povzbuzuje náladu, dodává energii, posiluje tělo a napomáhá hormonální rovnováze. Tribulus dodává vitalitu ženám i mužům, navíc zvyšuje libido, zlepšuje sexuální výdrž.

Jako magická bylinka a všelék působí i ajurvédská Ašvaganda (Ashwagandha), lat. Withania somnifera, česky vitánie snodárná z čeledi lilkovitých. Říká se jí také červený korál, zimní třešeň nebo indický ženšen. Podobně jako slavný ženšen se řadí mezi adaptogeny, tedy látky, které napomáhají zvládat ty nejnáročnější situace. Ašvaganda působí proti stresu, pomáhá při psychických potížích, únavě a vyčerpání. Odstraňuje bariéry, které brání milostným prožitkům. Příznivě ovlivňuje mnohé systémy a funkce lidského těla, nejenom pohlavní funkce. Ostatní přírodní afrodiziaka předčí právě ve svém komplexním působení.

REKLAMA

 TIP OD KOCOURA: BELOVER

Tribulus i Ašvaganda jsou součástí speciálního bylinného mixu BELOVER, mixu na podporu libida a sexuální výkonnosti značky Botanic. Vedle kotvičníku či ženšenu indického směs hned pěti afrodiziakálních bylin obsahuje i ženšen pravý, extrakt z kořeně s 80% ginsenosidů. Směs doplňuje i maca peruánská. Celý mix BELOVER završuje mayské afrodiziakum damiána, lat. Turnera diffusa, česky Pastala rozprostřená.

Video: Májová (Youtube)

Sladké potěšení

Sobě a svému protějšku můžete lásku zprostředkovat v podobě bylinné tablety, z bylinek můžete také namíchat speciální elixír. Chcete-li ovšem skutečně nasytit své smysly láskou, k ruce vám budou zejména afrodiziakální vůně a chutě. Využít můžete třeba afrodiziakální koření, jako je hřejivá skořice, hřebíček nebo sladká vanilka. Láska totiž chutná sladce!

Po lásce chutnají i sladké sušené plody, jako jsou datle či kustovnice čínská. Láskou je nabitá také čokoláda, resp. kakaové boby, stejně jako nejrůznější oříšky a ořechy. I proto se nejrůznější sladké laskominy, třeba čokoládová srdce a srdíčka uplatňují jako skvělý dárek z lásky. Nejde jenom o to, že je od srdce, ale obsažené kakao či oříšky skutečně dokážou povzbudit smysly, probudit vášeň a podpořit milostné prožitky. A nemusí to být zrovna v květnu. Svátek lásky si můžete se svým protějškem dopřát kdykoliv, přírodní afrodiziaka s tím zajisté pomohou.

Literatura

  • Pitrová, P.: Český rok: Lidové tradice a zvyky. Praha: Fragment, 2016. ISBN: 978-80-253-2709-8
  • Langhammerová, J.: České tradice v proměnách času: kroje-zvyky-umění. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2017. ISBN: 978-80-7422-500-0
  • Krolmus, V.: Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy. Praha: Plot, 2013. ISBN: 978-80-7428-200-3
  • Večerková, E.: Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2015. ISBN: 978-80-7429-627-7

Internetové zdroje: 

/1/ Zelnithiusová, Lenka: 1. máj, lásky čas: Tradice, polibky a romantika na každém kroku. ŽENY iPrima.cz [online]. Praha: FTV Prima, 30. dubna 2020 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://zeny.iprima.cz/maj-lasky-cas/1-maj-lasky-cas-tradice-polibky-a-romantika-na-kazdem-kroku

/2/ Machová, M.: Nejkrásnější české tradice: Svatojánská noc. Maminka.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 22. červen 2016 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: https://www.maminka.cz/clanek/nejkrasnejsi-ceske-tradice-svatojanska-noc

/3/ Dolejšová Valachová, E.: ŽIVÉ TRADICE: Svatojánská noc a svátek svatého Jana Křtitele. ZakrásnějšíVimperk.cz [online]. ZakrásnějšíVimperk.cz, 2020 [cit. 2020-05-24]. Dostupné z: http://zakrasnejsivimperk.cz/?p=133080

Květnová magie: Tradice, rituály, bylinky a přírodní afrodiziaka, která probudí lásku

Začalo to na První máj. Polibek pod rozkvetlou třešní má sice jako tradice značně nejistý původ, přesto patří k těm nejoblíbenějším. S májem je spojený majáles, májky, chodníčky lásky. Lásce patří také letnice nebo svatojánská noc.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

4.8/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *