Kulíšci, nejmenší sovy Česka nově zpestřují voliéry v Zoo Ostrava

Vedle exotických zvířat na návštěvníky zoo čekají i zástupci fauny České republiky. V Zoo Ostrava jsou to například dravci a sovy, ke kterým nyní přibyla nejmenší sova Česka. Je to kulíšek nejmenší.

Jeden, vlastně dva kulíšci

Nikoliv jeden, rovnou dva kulíšci nejmenší (Glaucidium passerinum) jsou nově k vidění v Zoo Ostrava, konkrétně s dalšími čtyřmi druhy sov v komplexu voliér na jedné z botanických stezek – na Cestě vody (pod expozicí s domácími zvířaty Na statku). Kulíšci pocházejí od soukromého chovatele.

Vedle kulíšků voliéry pro sovy, které byly vybudovány v roce 2020, obývají i sovy pálené (Tyto alba guttata), sýčci obecní (Athene noctua noctua), sýci rousní (Aegolius funereus) a puštíci bělaví (Strix uralensis macroura).

Je to celá polovina druhů sov, které se v naší přírodě vyskytují. Většina z nich patří v ČR k ohroženým druhům, a proto je chráněna zákonem.

popisují na webu Zoo Ostrava.

Přirozené prostředí mizí

Stejně jako další ohrožené druhy ptáků se i české sovy v divoké přírodě potýkají s rapidním úbytkem přirozeného prostředí a míst, kde by mohly zahnízdit. Sovy hnízdí zejména v dutinách starých stromů, případně v opuštěných starých budovách, skálách a jeskyních. Mizí nejenom s úbytkem možností pro hnízdění vlivem proměň krajiny a intenzivního zemědělství, ale i s aplikací množství pesticidů a chemie využívané k hubení hrabošů, hlodavců, hmyzu i dalších škůdců.

Zoo Ostrava je zapojena hned v několika projektech na záchranu sov v Evropě. Přirozeně odchovaná mláďata také poskytuje pro vypuštění do volné přírody, aby posílila a obnovila volně žijící populace ptáků.

Jak malý je kulíšek nejmenší?

Kulíšek nejmenší (Glaucidium passerinum), naše nejmenší sova, má velikost srovnatelnou s velikostí hýla. Není o moc větší než obyčejný vrabec. Samci váží zhruba 55 až 60 gramů, samice o něco více, až do 75 g. Přestože je kulíšek opravdu drobný pták, jako lovec nezůstává pozadu. Umí ulovit i kořist stejně velkou jako je on sám, někdy dokonce i větší.

Nejčastěji hnízdí v jehličnatých lesích v dutinách, které předtím pro kulíška připravil strakapoud velký. Je mimořádně čistotný. Protože svoje hnízdo v dutině neustále čistí, dá se rozpoznat skrze zbytky kořisti, které se pod jeho hnízdem hromadí.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *