Krmítko pro ptáčky – kočičí podívaná i dobrý skutek

Venku už je taková zima, že ani ptáčkům není do zpěvu. Potrava je v zimě omezená, přitom potřebují energii pro zahřátí. Přikrmování ptáčkům prospěje, za podmínky, že jim připravíte vhodný zob. A ještě vám budou za oknem dělat radost svoji jemnou krásou. A co teprve vašim kočkám – i ty takovou radostnou podívanou zajisté také ocení.

V tomto článku se krmítka pro ptáčky podíváme zblízka. Pokud krmítko ptáčci u vašich vrat ještě nemají, je nejvyšší čas s tím něco udělat!

Úvodní foto: Pixabay.com

Jak vypadá ptačí krmítko?

Krmítko pro ptáčky může vypadat různě. Dá se jednoduše vyrobit a ještě snáze koupit. Nejčastěji bývá dřevěné, ale může být i plastové nebo kovové. Pokud nebude hrát nějakou výraznou barvou, která ptáčkům zrovna nesedí, bude jim celkem jedno, jak bude vypadat. Záleží především na vás, jaký styl krmítka zapadne do vaší zahrady, jaké krmítko ladí vašemu oku a budete se na něho chtít dívat.

Každé krmítko by však mělo splňovat alespoň několik základních pravidel.

Základní pravidla pro krmítka pro ptáčky

  • Krmení by měla chránit stříška, ta zabrání zvlhnutí nebo přímo promočení ptačího zobu.
  • Neměly by chybět bočnice, které zabrání tomu, aby zobání rozfoukal vítr.
  • Tvarem by krmítko mělo chránit před deštěm a sněhem, ale také trusem samotných ptáčků.

Myslete prakticky!

Velikost krmítka by měla odpovídat množství a druhům ptáků, které chcete krmit. Třeba takoví kosi potřebují pochopitelně přece jenom více prostoru než drobní vrabčáci. Na krmítko se dokonce může naučit chodit i veverka, ptáčkům nijak neublíží. Pokud vás zajímají opravdu jenom ptáčci, třeba i obyčejní vrabčáci, sýkorky, červenky apod., stačí i krmítko malé.

Doporučují se zejména krmítka, která se dají snadno čistit, alespoň před novou sezónou je čištění krmítka na místě. Proto jsou vhodnější krmítka plastová nebo kovová více než krmítka dřevěná, dají se totiž snadno čistit. Na druhé straně přírodní vzhled nabízí především krmítko dřevěné. Kovová krmítka mají oproti plastovým dle České společnosti ornitologické tu nevýhodu, že mohou namrzat a klouzat.

Jak správně přikrmovat ptáky

Video: Česká společnost ornitologická: Jak správně přikrmovat ptáky? (YouTube)

Pozor! Ptáčci nejí všechno

Krmítko se může stát ozdobou vaší zahrady, sadu, parku nebo balkonu, ale pro ptáčky samotné bude mnohem důležitější než vzhled krmítka, co bude uvnitř. Do krmítka rozhodně nepatří zbytky jídla, které ptáčkům mohou vážně uškodit. Nikdy jim nedávejte zbytky z kuchyně, těstoviny, slané a kořeněné jídlo. Nesvědčí jim ani přepálený lůj nebo uzené maso.

Na krmítko rozhodně nepatří zkažená potrava, shnilé a plesnivé potraviny. Aby bylo skutečně radostí, mělo by být čisté.

Kdy krmit?

Ptáčci se přikrmují od října do března nebo dubna v závislosti na počasí. Krmítko se zpravidla schovává na jaře s tím, jak taje sníh. Začíná se na podzim v předstihu a v menších dávkách, dokud je venku dost potravy. Tak si ptáčci na místo s krmením lépe zvyknou.

Krmítko je zodpovědnost, upozorňují na webu České společnosti ornitologické:

Umístěním krmítka na svou zahradu či balkon (i parapet okna) na sebe člověk bere velkou zodpovědnost, zodpovědnost za ptáci, kteří se naučí na krmítko létat. Ptáci tvoří tukové zásoby především v druhé části dne. Při rozhodování, kde se před nocí nakrmí, počítají pravděpodobně také s naším krmítkem. Jenže pokud v něm bude potrava právě chybět, může být již pozdě shánět ji někde jinde. Energii z potravy přitom nutně potřebují, aby dokázali přežít mrazivou noc. Pro udržování teploty těla vynakládají obrovské množství energie. Tukové zásoby z podzimu jim zdaleka nestačí, každý den potřebují dostatečný přísun potravy.

Pokud se tedy rozhodneme ptáky přikrmovat, měli bychom to dělat pravidelně a poskytovat stále přibližně stejné množství potravy.

Čím ptáčky krmit?

Ptáčkům budou vyhovovat nejrůznější semínka – zejména slunečnicové semínko, lněné semínko, makové semínko, konopné semínko, proso apod. Pochutnají si i na ovesných vločkách, pšenici, ječmenu, jablkách, šípkách, sušených jeřabinách, také bezinkách, rakytníku, hlohu apod. Každý z ptáčků má trochu jinou potravu a také jiné chutě.

  • Semínka a obiloviny upřednostňují vrabci, také zvonci, strnadi a pěnkavy.
  • Bobuloviny, sušená jablka nebo hrušky budou potravou pro kosy, kvíčaly a brkoslavy.
  • Olejnatá semínka, oříšky a tukové směsi mají v oblibě sýkorky, brhlíci nebo mlynaříci.
  • Sýkorky ocení zejména tuková krmítka s tukovou hmotou. Tuková krmítka jsou asi tou nejjednodušší podobou krmítek, jako závěsné lojové koule se dají koupit i relativně jednoduše vyrobit doma.

Lojová koule – bezpečnost především

Pozor – pokud kupujete pro ptáčky lojovou kouli, měli byste ji vždy zbavit plastové síťky, ve které bývá. Do síťky by se totiž ptáčci mohli zamotat drápky a nemuseli by to přežít. Existují speciální krmítka, do kterých se lojové koule umísťují, ale jde to i bez nich. Lojová koule se dá jednoduše propíchnout, pak jí protáhnete provázek a zavěsíte ji stejně pohodlně jako onu nebezpečnou síťku. Jako jednoduché krmítko poslouží i mírně poupravená PET láhev, esteticky zajímavější však bude třeba krmítko z kokosového ořechu nebo třeba dýně.

Ptáčci na krmítku

Dle historicky prvního sčítání ptáků v ČR, kterou zorganizovala Česká společnost ornitologická, kraluje krmítkům sýkora koňadra. Více než 14 tisíc účastníků sčítání v roce 2019 vidělo na krmítkách vedle sýkory koňadry také sýkoru modřinku. Co do počtu viděných ptáků pak následoval kos černý, vrabec polní a vrabec domácí. (Sčítání ptáků se již stalo tradicí, jako akce s názvem Ptačí hodinka ji ČSO vyhlašuje každý leden.)

Video: Ptačí krmítko (YouTube)

Vrabec, sýkorka koňadra, sýkorka modřinka, také brhlík, stehlík nebo zvonek – to jsou mají být nejčastěji vidění ptáci v Česku, tedy ptáčci, kteří nejčastěji navštěvují krmítka. Podívejte se na video výše, krmítko navštívili všichni jmenovaní ptáčci. Zjistíte který je který a také se o nich něco dozvíte…

A ještě jedno poznávací video – tentokrát zaměřené na pěvce jako je brhlík, břehule, dlask, drozd a mnozí další… Uvidíte nejenom jak ptáčci vypadají, ale uslyšíte také jejich zpěv.

Ptáci České republiky, Pěvci

Video: Ptáci ČR – pěvci (YouTube)

Ke krmítku patří i ptačí budka

Na podzim můžete s krmítkem do zahrady umístit i ptačí budku. Ptáci si na ni přes zimu zvyknou a na jaře ji potom snáze obsadí. Je lepší pokud budka nemá bidélko. Pro ptáky není potřeba a pro kočky se může stát prostředníkem k tomu, jak se do budky dostat.

Internetové zdroje

/1/ Jak správně přikrmovat. Birdlife.cz [online]. Praha, Česká společnost ornitologická, 2019 [cit. 2020-01-09]. Dostupné z: https://www.birdlife.cz/zapojte-se/pomoc-ptakum/prikrmovani/jak-spravne-prikrmovat/

/2/ SYCHROVÁ, V. Sčítání ptáků na krmítkách se zúčastnilo přes 11 tisíc dobrovolníků, Birdlife.cz [online]. Praha, Česká společnost ornitologická, 7. ledna 2019 [cit. 2020-01-09]. Dostupné z: https://www.birdlife.cz/scitani-ptaku-na-krmitkach-se-zucastnilo-pres-11-tisic-dobrovolniku/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Krmítko pro ptáčky – kočičí podívaná i dobrý skutek

Krmítko pro ptáčky může vypadat různě, mnohem důležitější je, co v něm je za zobání. Čím ptáčky krmit? Jak by mělo ptačí krmítko vypadat a kam je umístit, aby ho neohrozily třeba kočky?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.