Krmítko Makov: Online přenos s ptáčky, veverkami nebo srnkami sledují tisíce lidí

Krmítko Makov
Zdroj: Makov.cz

Záchranná stanice živočichů Makov nabízí přes webkameru online přenos svého lesního krmítka. Běžně přenos s přicházejícím jarem končí, ale vzhledem k současné situaci přenos bude běžet i nadále. Stále je také možné sledovat druhou webkameru Makova s jezírkem a jeho obyvateli.

I za počítačem tak můžete sledovat v přímém přenosu jarní skotačení ptáčků nebo veverek kolem potravy. Nejsou však zdaleka sami, žijí tu také srnky nebo zajíci…

 

Vědomé Vánoce

Makov v době koronavirové


Dva vysílací streamy – krmítko z Makova a z Ameriky aktuálně denně zaznamenávají přes 12 tisíc zhlédnutí. S příchodem karantény narostl počet sledujících, v přírodě však přišlo především jaro a s ním se ještě znásobil ruch kolem krmítka.

Z celého světa nyní dostávají v Makově zprávy o tom, jak lidé krmítko celý den sledují. Dle Libora Šejny ze záchranné stanice krmítko zaujalo zejména seniory, nejenom z Česka. Krmítko se stalo poklidnou zábavou, která je v současné neklidné situaci tolik ceněná, dokonce i pro lidi z nejpostiženějších míst Itálie, ze Španělska, USA, ale také od našich sousedů – z Německa, Polska nebo Slovenska. Záběry jarní přírody a života kolem krmítka jistě potěší všechny věkové kategorie, u seniorů však asi sklidí úspěch největší. Ukažte proto tuto možnost svým blízkým, rodičům, prarodičům a dalším seniorům. Libor Šejna věří, že jim přenos z Makova může zpříjemnit dny v době koronavirové pandemie. „Víme, že je to jen malá kapka pomoci do té dnešní těžké doby, ale každá řeka někde začíná.“

Záchranná stanice živočichů Makov - Krmítko (Bird feeder)

Video: Online přenos krmítko Makov

Online přenos z ptačího krmítka v Makově


Standardně je možné dění u krmítka lese poblíž Písku sledovat od listopadu do března, kdy probíhá přikrmovaní menšího ptactva. Stejně jako druhá kamera v Makově i kamera u krmítka umožňuje sledování 24 hodin denně díky instalovanému nočnímu přísvitu. U krmítka je vedle kamery instalovaný i externí mikrofon, takže video provází i reálný ptačí zpěv.

Webkamera zachycuje stálé obyvatele Makova – srnky, čápy nebo husy, ale i přímé návštěvníky krmítka, kam chodí na mls veverky, kosi, sojky, strakapoudi, stehlíci, žluny a menší ptactvo.

Jaké druhy lze pozorovat na krmítku Makov?

Bažant obecný, Brhlík lesní, Červenka obecná, Čáp bílý, Čáp černý, Čečetka zimní, Čížek lesní, Dlask tlustozobý, Drozd kvíčala, Hrdlička zahradní, Husa velká, Hýl obecný, Kachna divoká, Káně lesní, Kos černý, Krahujec obecný, Krkavec velký, Labuť velká, Mlynařík dlouhoocasý, Morčák velký, Pěnkava jíkavec, Pěnkava obecná, Pěvuška modrá, Poštolka obecná, Puštík obecný, Sojka obecná, Srnec obecný, Stehlík obecný, Straka obecná, Strakapoud malý, Strakapoud prostřední, Strakapoud velký, Strnad obecný, Střízlík obecný, Sýkora babka, Sýkora koňadra, Sýkora lužní, Sýkora modřinka, Sýkora parukářka, Sýkora uhelníček, Šoupálek dlouhoprstý, Špaček obecný, Veverka obecná, Volavka popelavá, Volavka bílá, Vrabec domácí, Vrabec polní, Vydra říční, Zvonek zelený, Zvonohlík zahradní, Žluna šedá, Žluna zelená

Záchranná stanice živočichů Makov - Krmítko (Bird feeder)

Online přenos od jezírka Makov


Vedle krmítka v lese je v Makově umístěna druhá webkamera s výhledem na jezírko a jeho obyvatele v léčebné části stanice. U jezírka lze pozorovat čápy, labutě, kachny, husu velkou nebo volavku. Čas od času jsou tu k vidění také srny a králíci. O zábavu je tak postaráno, rušno je kolem jezírka nejenom ve dne, ale i v noci.

Záchranná stanice živočichů Makov - Čápi (Storks)

Video: Online přenos jezírko Makov

Záchranná stanice Makov


Záchranná stanice živočichů Makov byla založena v roce 1993 Českým svazem ochránců přírody, v roce 2012 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Je zařazena do Českým svazem ochránců přírody zřízené Národní sítě pro handicapované živočichy s působností pro správní obvody obcí s rozšířenou působností Blatná, Milevsko, Strakonice, Písek a Vodňany. Stanice přijímá poraněné, nemocné, vyčerpané či jinak handicapované volně žijící živočichy, stará se o opuštěná mláďata, léčí, aby umožnila zvířatům návrat do volné přírody. Ne vždy to je možné, a tak některá zvířata v Makově zůstávají.

Ročně přijme okolo pěti set živočichů, kteří potřebují pomoc. V areálu záchranné stanice Makov je pro živočichy vybudováno 35 voliér o celkové rozloze 4000 m². Vedle léčebné a rehabilitační části má také část, kde se zvířata vypouštějí zpět do volné přírody. Nechybí ani expoziční část. Záchranná stanice je otevřená návštěvníkům, turistům nebo cyklistům. Nabízí i programy environmentální výchovy, programy pro veřejnost i programy pro školy. Organizuje přednášky a besedy pro děti. Stanice také spolupracuje na odchovu a vypouštění sovy pálené do volné přírody.

Chcete-li činnost stanice podpořit, na webových stránkách Makova najdete bližší informace.

5/5 - (2 votes)

2 názory na “Krmítko Makov: Online přenos s ptáčky, veverkami nebo srnkami sledují tisíce lidí”

    1. Díky za dotaz a zájem o krmítko, Pepo. Jak jsme psali v článku, krmítko bylo online déle kvůli karanténě a zvýšenému zájmu. Standardně přenos končí s jarem, v roce 2020 tedy přenos skončil později. Ale i hnízdění čápů černých, které je nyní na webkameře místo krmítka je krásná podívaná. (Jinak kvůli hygieně a šíření přenosných chorob ornitologové nedoporučují krmení ptáků v sezóně, kdy si ptáčci dokážou obstarat potravu přirozeně. Mají jí všude dost. I proto se online přenos krmítka přes sezónu ruší).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *