O tom, jak důležitá je kvalita stravy pro psa, není pochyb. Tomu, jakou by měla mít psí výživa podobu, resp. jak by mělo vypadat složení psího krmiva se věnujeme v našich dalších článcích. Tentokrát se zaměříme na otázky spojené s časem krmení. Nejde totiž jenom o podobu a skladbu krmiva, ale také o proces krmení.
Abychom našli ten nejlepší způsob krmení psa, je třeba detailně nahlédnout na psí trávení.
Jak vypadá trávení psa?
Přestože je to nejbližší přítel člověka ze světa zvířat a také se člověku v procesu domestikace značně přizpůsobil, stále si pes zachovává své zvířecí dispozice. Ve srovnání s člověkem má pes nezvykle krátké zažívací ústrojí. Průměrně je trávicí trakt psa pětkrát až šestkrát než délka těla. Strava tak prochází trávící trubicí relativně rychle, trávení funguje jinak, než je člověk zvyklý.
Trávení psa je kvůli krátké trávicí trubici ve velké míře závislé na trávicích šťávách a střevní mikroflóře. Její složení, tzv. mikrobiom se mění s tím, jak se mění strava psa. Adaptace na nové složení krmiva trvá asi dva týdny, za tu dobu se mikrobiom, tedy složení střevní mikroflóry přizpůsobí konkrétnímu krmivu.
- Proto je tak důležité, aby změna krmiva probíhala postupně.
- Proto má smysl krmit psa dlouhodobě krmivem, které mu vyhovuje.
- Proto není jedno, jaké pamlsky a v jakém množství pes dostává.
- Proto mnoho chovatelů dělá tu chybu, že se psovi snaží přilepšit přidáváním ke klasickému krmivu. O přilepšení však nejde, naopak mu tím nevědomě škodí.
Střeva psa okamžitě reagují na změnu krmiva, ale také změnu krmné dávky nebo změnu krmného režimu.
Jak vypadá krmný režim psa?
Krmení psa se odlišuje v různých fázích života. Po období kojení, kdy se štěňata odstavují, se začínají krmit několikrát denně. Několikrát denně také byli psíci zvyklí sát mateřské mléko. Postupně se však musí dostat do fáze, že jí jen jednou nebo dvakrát denně. Přesně tak jedí vlci. Ve chvíli, kdy uloví kořist, mají najednou velkou dávku jídla. A musí ji sníst hned, protože hrozí, že jinak jim jídlo sní někdo jiný.
Odstavená štěňata by cca do půl roku věku měla přejít na krmení dvakrát za den. To je pak také jedna z variant krmení dospělého psa, které je vhodné zvláště pro velká plemena.
U krmení velkých plemen psů je lepší denní dávku krmiva dělit na dvě dávky, podávat jednu dávku krmení ráno a druhou večer. Je to proto, aby si pes nenaplnil žaludek najednou velkým množstvím krmiva a předešlo se tak torzi žaludku. Rozdělit krmnou dávku na dvě menší části je formou prevence tohoto velmi závažného a život ohrožujícího stavu.
Další variantou je krmení jednou denně. Odborníci zpravidla doporučují krmit večer, kdy se omezuje aktivita psa a organismus přechází do útlumu. Na druhé straně je právě večerní a noční klid důvodem, proč někteří chovatelé upřednostňují krmení ráno.
Není pes jako pes
Počet denních dávek se zvyšuje u aktivních a pracovních psů, nebo březích a kojících fen, tedy psů, kteří potřebují více energie a živin. Takové psi pak krmíme dvakrát až třikrát denně. Krmení dvakrát až třikrát denně je vhodné i pro psí seniory. Avšak platí pravidlo, že po každém jídle by měl mít pes minimálně dvě hodiny klidu.
Plná miska po celý den?
Pes jako přirozený lovec větší kořisti přirozeně spořádá vše, co je mu naservírováno. Proto by pes neměl mít granule v misce po celý den a proto je nezbytné, aby chovatel správně stanovil denní krmnou dávku. Nedá se spolehnout na psí instinkty, protože ty ho v případě neomezeného množství jídla vedou k nadváze.
Jak vypadá krmná dávka?
Již při výběru krmiva chovatel zvažuje věk, aktivitu a životní styl psa. Vybírá granule pro štěňata, dospělé psy, psí seniory, pro kastrované psy, pro aktivní psy, hypoalergenní krmivo pro alergické psy apod.
V případě komerčního krmiva pro psa je krmná dávka vždy uvedená na obalu, zpravidla v rozmezí, které dává prostor přizpůsobit dávku konkrétnímu psovi. Množství krmiva se upravuje také dle specifických podmínek, například pes žijící venku v zimě potřebuje pro zahřátí více energie a tedy by měl dostat víc krmiva. Naopak bytový pes v zimě nemá zpravidla kvůli počasí tolik pohybu, a tak by měl dostat krmiva méně. Chovatel by měl mít přitom paměti, že mírná podváha je pro psa lepší než mírná nadváha.
Krmná dávka v praxi
Kolik toho má pes sníst za den? V případě komerčního krmiva nabízí přesnou odpověď každý výrobce. Například výrobce prvotřídního krmiva značky Nativia, konkrétně mj. hypoalergenních granulí pro dospělé psy s kvalitním jehněčím masem a rýží Nativia Dog Adult Lamb & Rice udává denní dávky dle hmotnosti psa takto:
Hmotnost psa v kilogramech | 3 – 5 | 6 – 10 | 11 – 20 | 21 – 30 | 31 – 45 | 46 – 60 | 61 – 75 |
Množství krmiva (gramů denně) | 70 – 100 | 100 – 170 | 170 – 270 | 270 – 380 | 380 – 590 | 590 – 720 | 720 – 880 |
Například chovatelé malého plemene, třeba čivavy o hmotnosti 3 kilogramy, tak denně psovi podávají kolem 80 gramů krmiva, jezevčík o hmotnosti 10 kilogramů bude dostávat zhruba 150 gramů krmiva. Labrador o hmotnosti 30 kilogramů sní denně orientačně 350 gramů krmiva. Chovatelé mollosa, tedy psa velkého plemene, s hmotností 50 kilogramů svému mazlíčkovi denně podávají asi 650 gramů granulí, resp. 325 gramů granulí ve dvou denních dávkách.
REKLAMA
Nativia Dog Adult Lamb & Rice
Protože značka Nativia dbá na jasné a srozumitelné informace o složení, ví chovatel zcela přesně, co svému psovi dává. Jde především o kvalitní živočišné bílkoviny z jehněčího dehydratovaného masa. Protože nesou označení hypoalergenní granule, vyhýbají se drůbeží bílkovině. Právě ta totiž bývá v poslední době častým původcem psí alergie. Stejně tak ve složení nenajdete pšenici a složky s obsahem lepku jako potenciální alergeny.
Jehněčí maso v granulích doplňuje rýže, resp. rýžová mouka, také pivovarské kvasnice, lososový olej, extrakt z čekanky (čekankový inulín) jako prebiotikum, kloubní výživa, tzv. SYSADOA látky, konkrétně glukosamin a chondroitin-sulfát, nebo juka pro trávení a detoxikaci organismu. Stopové prvky jsou dotovány ve formě chelátů, tzn. v přírodní organické formě.
Reálně složení hypoalergenních granulí pro psa Nativia Lamb & Rice vypadá takto: kvalitní jehněčí dehydrované maso 28 %, loupaná rýže 27 %, rýžová mouka 15 %, hovězí škvarky 8 %, vepřový tuk 5,5 %, cukrovarské řízky sušené, jablka sušená, pivovarské kvasnice 1 %, lososový olej 0,5 %, čekankový inulín 0,1 %, glukosamin, chondroitin-sulfát, juka 0,02 %. Analytické složky: hrubý protein 24 %, hrubé oleje a tuky 12 %, hrubá vláknina 3,6 %, hrubý popel 7,5 %, vápník 1,45 %, fosfor 1,2 %, sodík 0,4 %
Dopřejete franule Nativia Lamb & Rice svému mazlíkovi? K dostání jsou na webu výrobce tady.
Literatura:
- Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
- Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Základy krmení psa: Kdy a jak často krmit?
Jak vypadá krmný režim psa? Nejde jenom o složení, ale také o čas krmení, frekvenci a krmnou dávku. I proces krmení je důležitý, pes má totiž trávení, trávicí systém a střevní mikrobiom specifický.
Autor: Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA
Voda je tou nejcennější tekutinou. Je životně důležitá pro člověka i pro zvířata. Bez vody se neobejde ani pes. Je přitom na chovateli, aby svému psovi dostatek vody zajistil. Voda tvoří až 60 % hmotnosti psa, ještě větší poměr zaujímá u štěněte. V psím těle se nachází uvnitř i vně buněk. Představuje transportní médium nebo…
Krásná, hebká, hladká a lesklá srst je základním indikátorem celkového zdraví psa. Srst na první pohled zrcadlí to, jak se o zvíře stará jeho chovatel. Ale pozor, zdravá srst psa je téměř bezúdržbová. Kosmetická péče je u psa spíše kontraproduktivní, ideální péče o srst psa spočívá především v zajištění zdravého životního stylu, zdravého prostředí a…