Krkonošské pohádky zazněly jako hudba v obecním rozhlase

Obecní rozhlasy se využívají k veřejnému hlášení, případně zkoušce sirén. Neslouží pro potěšení duše, nejsou určeny k tomu, aby zprostředkovaly hudbu. To je od poslední soboty v lednu 2021 jinak. Více než sedm desítek malých obcí se v sobotu odpoledne rozeznělo známými melodiemi z Večerníčku Krkonošské pohádky. Vedle Krkonošských pohádek však zazněl i Mišíkův Sluneční hrob nebo hit Warvick Avenue v podání Karolíny Soukupové.

Warwick Avenue | Police Symphony Orchestra (Duffy)

Video: Warwick Avenue, Police Symphony Orchestra (YouTube)

Happening Na slyšenou

Hudba v obecním rozhlase otevřela happening Na slyšenou. Připravil ho smyčcový orchestr Police Symphony Orchestra z Police nad Metují jako náhradu za zrušené tradiční novoroční koncerty. Touto akcí se hlásí k iniciativě #kulturunezastavis, založenou pražským souborem Cirk La Putyka. Iniciativa si klade za cíl přinášet lidem živou kulturu publiku, a to i v období pandemické krize, bezpečně a s respektem k vládním nařízením. Zakladatelka orchestru Petra Soukupová happening Na slyšenou komentovala slovy:

S orchestrem chceme poukázat na to, že i v těžké době, je potřeba hledat cesty jak dostat živou kulturu k publiku. Cítíme, jak je nezbytné hledat i cesty k sobě navzájem.

Organizátorka současně také odhalila, jak se vybíral repertoár:

Ten hlavní faktor je samozřejmě to, co unese amplion takového místního rozhlasu. Pak taky nálada a poloha těch skladeb. Ale brali jsme ohled i na to, že jsme se ve zkušebně dlouho nepotkali a musí to být melodie, které i po několikaměsíční pauze bezpečně zahrajeme.

Hudba v době korony

Nešlo o reálný koncert, na tom by hudebníci museli vidět své posluchače. Přesto se rozhodli kulturu přinést k lidem, když kvůli pandemickým omezením nemohou lidé za kulturou. Obnášelo to pochopitelně vyřešit technickou stránku věci, která není právě jednoduchá. Navíc v některých obcích a městech Česka již není rozhlas samozřejmostí, jak zjistili organizátoři happeningu. Přitom je nezbytnou podmínkou vysílání také kvalitní internetové připojení na jednotlivých obcích.

Hudebníci samozřejmě dbali na dodržování bezpečnostních opatření. Vedle hudebních nástrojů tak byl celý orchestr vybaven i respirátory FFP2, tedy s výjimkou pro ty, kteří právě hrají na některý z dechových nástrojů. Dodržovaly se také rozestupy mezi členy orchestru, kterým organizátoři zajistili také antigenní testy kvůli minimalizaci rizika nákazy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený POLICE SYMPHONY ORCHESTRA (@policesymphony)

Hudba pro potěšení

Radost z živé kultury je nenahraditelná, a když nejde kulturu zažívat přímo, i živé vysílání přijde vhod, zvlášť když jde o pohádky. Pohádky totiž Češi mají opravdu rádi, a nejenom o Vánocích. Živé vysílání nadšených hudebníků odstartovalo v sobotu v 15 hodin slovy:

Jsme Police Symphony Orchestra a zdravíme vás z Broumovského výběžku…

Z obcí a měst, kde hudební představení uskupení PSO Krkonošské pohádky zprostředkoval místní rozhlas, se vracely do Police nad Metují samé pozitivní reakce. Konkrétně hudba zněla v těchto českých obcích a městech: Albrechtičky, Archlebov, Babice nad Svitavou, Batňovice, Bezděkov (okres Pardubice), Borohrádek, Bousín, Brandýs nad Orlicí, Brno-Chrlice, Broumov, Býčkovice, Bzenec, Červená Hora, Červený Kostelec, Česká Metuje, Česká Skalice, Česká Třebová, Čistá (okres Svitavy), Čistá u Horek, Daňkovice (okres ŽNS), Deštné v Orlických horách, Divec, Dobruška, Doubravčice, Dvůr Králové nad Labem, Haňovice, Havlovice, Hodonín (u DK), Hořiněves, Hošťalovice, Hrobce, Hronov (náměstí), Hustopeče, Choceň, Jaroměř (u divadla), Kašnice, Kněžice, Kraslice, Lhota pod Hořičkami, Libotov, Lipovka, Litomyšl, Litovel, Lovosice, Martínkovice, Meziměstí, Měcholupy, Milínov, Moravičany, Náchod, Nebanice, Nedomice, Nechanice, Nosislav, Nové Město na Moravě, Olešnice v Orlických horách, Osík, Pavlovice u Kojetína, Petrovice (okres ÚNL), Pilníkov, Počepice, Poděbrady, Police nad Metují, Praha-Lysolaje, Prosetín, Předměřice nad Labem, Příbraz, Radostov, Rochlov, Rtyně v Podkrkonoší, Rychnov nad Kněžnou, Studnice (okres Náchod), Semice, Solnice, Suchá Lhota, Teplice nad Metují, Třešť, Týnišťko, Ústí nad Labem, Vážany, Velké Poříčí, Zábrodí, Zduchovice, Žďár nad Metují, Ženklava, Žernov, Židlochovice.

Myslím, že v každé době je málo pozitivních zpráv, natož pak v této. Rádi bychom tak k co nejvíce lidem dostali obyčejnou radost prostřednictvím naší hudby. Snad potěší.

I takováto slova organizátorka vyslala spolu s hudbou orchestru Symphony Orchestra. Také uvedla, že hledali co nejbezpečnější způsob, jak zmírnit strádání po kulturních zážitcích. Troufáme si tvrdit, že se jim to povedlo. Do Police nad Metují posíláme velké DĚKUJEME.

Police Symphony Orchestra (PSO)

Hudební uskupení vzniklo v roce 2010. Založila ho tehdy čerstvě patnáctiletá Petra Soukupová se svým bratrem Jakubem. Dnes orchestr působí pod vedením dirigenta Joela Hány a sdružuje hudebníky celého Královéhradeckého kraje. Spolupracuje také s předními českými umělci, jakou je například zpěvák a herec Ondřej Ruml, Jan Cina, moderátorka Lucie Výborná, klavírista Ivo Kahánek, dirigent Václav Zahradník, sólisté baletu Národního divadla a mnoho dalších.

Internetové zdroje

/1/ Police Symphony Orchestra, oficiální webové stránky a sociální sítě [online]. Police nad Metují: Police Symphony Orchestra, 2021 [cit. 2021-01-31]. Dostupné z: https://policesymphonyorchestra.cz/

/2/ Na slyšenou! ve vašich obecních a městských rozhlasech. PoliceSymphonyOrchestra.cz [online]. Police nad Metují: Police Symphony Orchestra, 30. ledna 2021 [cit. 2021-01-31]. Dostupné z: https://policesymphonyorchestra.cz/koncerty/443-na-slysenou-ve-vasich-obecnich-a-mestskych-rozhlasech

/3/ Peterková, L.: Muzikanti z Police Symphony Orchestra zahrají živě z místních rozhlasů. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 28. ledna 2020 [cit. 2021-01-31]. Dostupné z: https://nachodsky.denik.cz/ctenar-reporter/muzikanti-z-police-symphony-orchestra-zahraji-zive-z-mistnich-rozhlasu-20210128.html

/4/ Žlábková, L.: Hudba z Krkonošských pohádek rozezvučela obecní rozhlasy v celé republice. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 30. ledna 2021 [cit. 2021-01-31]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/kultura/clanek/hudba-z-krkonosskych-pohadek-rozezvucela-obecni-rozhlasy-v-cele-republice-40349486

/5/ Plecháček, V.: Police Symphony Orchestra má za sebou vystoupení, které mohlo dohromady slyšet až 300 tisíc lidí. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 31. leden 2021 [cit. 2021-01-31]. Dostupné z: https://hradec.rozhlas.cz/police-symphony-orchestra-ma-za-sebou-vystoupeni-ktere-mohlo-dohromady-slyset-az-8415989

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Krkonošské pohádky zazněly jako hudba v obecním rozhlase, v desítkách obcí a měst Česka

Hudba v obecním rozhlase otevřela happening Na slyšenou. Připravil ho smyčcový orchestr Police Symphony Orchestra z Police nad Metují. Touto akcí se hlásí k iniciativě #kulturunezastavis. Hledá cesty, jak živou hudbu dostat k posluchačům. Tentokrát jde o Krkonošské pohádky.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *