Kotulové v Zoo Praha mají nový pavilon

S otevřením zoologických zahrad v roce 2020 se můžou návštěvníci těšit nejenom z osvědčených zvířecích domovů, ale i nových expozic a pavilonů. Jen co Darwinovým kráterem v pražské zoologické zahradě prošli první návštěvníci, už otevírají nový unikátní pavilón plný zeleně, který zabydlely jihoamerické opice kotulové veverkovití.

Úvodní foto: Pixabay.com

Vodní svět a opičí ostrovy

Mezi rybníkem čápů černých a pavilonem gaviálů se v dolní části areálu pražské zoo rozkládá expoziční celek nazvaný Vodní svět a Opičí ostrovy. Hostí pestré spektrum ptáků i savců. Na jedné straně tu žijí vodní živočichové, jako jsou vodomilní tapíři, kapybary, sitatungy, mokřadní antilopy, čápi, plameňáci, pelikáni nebo vrubozobí vodní ptáci. Na straně druhé mají na zdejších ostrovech domov také nejrůznější opice a poloopice (lemuři, chápani, guerézy aj.). Pro ty je voda nepřekonatelnou překážkou.

Expozice Vodní svět a Opičí příkopy byla otevřená v roce 2005 jako komplex mokřadů, vodních ploch a travnatých ostrůvků spojených stezkami i dřevěnými lávkami, příznačně přesně tři roky po ničivé povodni v roce 2002. Expozici s rokem 2020 nově doplňuje převážně dřevěný pavilon s venkovní pergolou, který se stal domovem novým devíti samic a jednoho samce jménem Manu. Manu se do Zoo Praha dostal na konci roku 2019 z Francie. Nový pavilon se tak jistě stane i příbytkem nových mláďat opic z čeledi malpovitých. Jednoho mláděte se tam dočkali hned 13. června 2020.

Kotulové se tak v Zoo Praha nově stali sousedy gibonů stříbrných, tzv. zpívajících opic. Vysoké tóny a příjemný zvuk slouží gibonům ke značkování teritoria, zvuky přitom využívají i v komunikaci mezi sebou, a to i na velké vzdálenosti. Aby v hustém porostu hlas gibonů opravdu překonal celé kilometry, musí tyto opice ovládat specifické dovednosti. Při zpívání využívají dle vědců stejnou techniku jako ty nejlepší sopranistky.

Zoo Praha: Zpívající opice

Video: Zpívající opice v Zoo Praha (Youtube)

Kotul veverkovitý

Kotul veverovitý či saimiri (Saimiri sciureus) je malá opice s hmotností od 0,5 do 1,5 kilogramu. Zajímavé je, že mozek kotula k poměru k jeho tělu je asi dvakrát větší než mozek člověka. Ovšem nejvyvinutější jsou části, které zajišťují koordinaci pohybu. Zvrásněním mozkové kůry za jinými opicemi zaostává. Jde o společenská zvířata, která v přírodě vytvářejí smečky až o sto členech, vládne v nich přísná hierarchie. Kotulové přirozeně obývají vlhké pralesy, mangrovové a bažinaté oblasti Jižní Ameriky. Pro svoji velikost, roztomilé projevy a atraktivní vzezření jsou kotulové také oblíbenými zvířaty v každé zoologické zahradě. Chovu kotulů se věnuje vedle Zoo Praha také Zoo Brno, Děčín, Olomouc, Ústí nad Labem, Zoo Zlín, Zoo Faunapark Sedlec nebo Biopark Teplice.

Kotulové už dovádí ve svém novém domově

Video: Kotulové v Zoo Praha (Youtube)

Kotul má krátkou srst se zajímavým zbarvením v černé, hnědé či zelené barvě různých odstínů. Přední nohy mívají žluté až oranžové stínování, ovšem kontrastní je zejména obličej. Bílou tvář zdobí tmavé, blízko položené oči. Bílou masku doplňují velké bílé uši a tmavý čenich. Zatímco hlava je kulatá, tělo je štíhlé, zakončené nápadně dlouhým ocasem.

Zoo Praha

Zoo Praha v návštěvnosti kraluje českým zoologickým zahradám, patří také do první trojice nejoblíbenějších turistických cílů. V současnosti se rozkládá na 60 hektarech v dolní části pražské Tróje, hned vedle Trojského zámku.

K těm nejoblíbenějším expozicím patří Africký dům, Indonéská džungle nebo Údolí slonů, kde v roce 2020 přibyla dvě nová slůňata, aby se stala zvířecími hvězdami pražské zoo. Přestože velikostí se jim jiná mláďata jen těžko rovnají, dávku roztomilosti nabízí svým dílem všechna mláďata a zvířata každé zoo. V Zoo Praha jich je více než pět tisíc, celkem chovají přes 670 druhů zvířat ve více než desítce unikátních pavilonů. V roce 2020 k nim přibyla expozice tasmánské a australské fauny Darwinův kráter, rok předtím byl otevřen Rákosův pavilon.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Petáková, H.: Nový domov pro kotuly v Zoo Praha. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoo Praha, 9. června 2020 [cit. 2020-06-11]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/akce-v-zoo-praha/12395-novy-domov-pro-kotuly-v-zoo-praha

/2/ Kotul veverkovitý na Wikipedii [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-06-11]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kotul_veverovit%C3%BD

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kotulové v Zoo Praha mají nový pavilon

Zoologické zahrady konečně otevřely své brány a otevírají také nové expozice a pavilony. V Zoo Praha nový pavilon získali kotulové veverkovití, drobné čilé opičky původem z Jižní Ameriky. Přitom jen před nedávnem v Praze slavnostně otevřeli i unikátní Darwinův kráter.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.