Kotě servala – radost ostravské zoo

Po několikaleté přestávce uvítali na světě v Ostravě kotě servala, potomka mladého kočičího páru. Jde o první přírůstek do rodiny servalů, kočky a kocoura, kteří Zoo Ostrava tvoří od roku 2017.

Serval. Seznamte se!

Pár servalů se v Zoo Ostrava ocitl v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami, oba získali zdarma. Samec, který se narodil v roce 2016, pochází z německého Tierparku Aechen (Cáchy) a stejně stará kočka má domov v ZOO Olomouc.

Původně serval (Leptailurus serval) pochází s Afriky, vyskytuje se zde po celém kontinentu s výjimkou Sahary. Vyhledává travnaté savany, líbí se mu v blízkosti vod, protože s chutí loví ryby nebo ptáky. Jako potrava mu slouží dokonce plameňáci nebo vzácně malé antilopy. Nepohrdne však ani hmyzem.

Tělo servala je přizpůsobené pohybu a lovu ve vysoké trávě. Má dlouhé končetiny a krk. Dokáže vyskočit až dva metry vysoko a chytnou tak i vyplašeného ptáka v letu.

Serval v divoké přírodě žije jako samotář, samec a samice se potkávají pouze v době rozmnožování. Jinak je tomu v zoologických zahradách a v lidské péči, kdy servalí samec a samice vytvářejí pár, nezřídka se pak na výchově mláďat podílí nezvykle i samec. Rodina spolu zůstává až do dospělosti mláďat. Serval se dožívá až dvaceti let.

Chcete o servalovi obecně vědět  víc? V článku: Serval – africká šelma, kterou můžete mít i doma najdete další informace…

ZOO Ostrava - serval

Video: Serval v ZOO Ostrava (Youtube)

Mateřská premiéra mladé samice

Kotě servala se v Zoo Ostrava narodilo 15. dubna 2019, ale první týdny bylo ukryté ve vnitřních prostorách své ubikace. Ošetřovatelé dopřáli mláděti i novopečené kočičí mamince bezpečí ve veřejnosti nepřístupných prostorách. I kočičí maminka je totiž povahou velmi plachá. Chovatelé jí dali čas a prostor, aby svou mateřskou premiéru prožila v klidu. Vše zvládla na výbornou. Až na konci května pak došlo na první kontrolu mláděte, aby se zjistilo, že jde o kotě je holčička. 20. června byla malá kočička naočkována.

Až poté si kotě začalo užívat venkovní výběh a samotné kotě si pak začali užívat návštěvníci zoologické zahrady. Zatímco dříve servalové obývali expozici malých kočkovitých šelem, spolu s rysem ostrovidem a pardálem obláčkovým, nová rodina má nyní výběh v blízkosti Pavilonu indických zvířat.

Kotě roste jako z vody – viz foto mláděte servala z léta 2019 na Instagramu:

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený ZOO Ostrava_official profile (@zooostrava),

Malé kočky v Zoo Ostrava

Zoologická zahrada Ostrava má i prostor vyhrazený pro malé šelmy. Na rozdíl od velkých koček jako je tygr nebo lev mají malé kočkovité šelmy jen málo pohyblivý hrtan. Nemohou proto tak hlasitě řvát a jejich zvukové projevy se omezují na syčení nebo předení.

Zoo Ostrava - kočka divoká

Video: Zoo Ostrava: Kočka divoká (Youtube)

Z malých šelem je k vidění v Zoo Ostrava kočka divoká, kočka rybářská nebo vzácná kočka cejlonská, která má původní domovinu na indickém subkontinentu. V Ostravě žije podruh, který se vyskytuje pouze na Srí Lance. Po celém světě žije v lidské péči aktuálně jen asi 60 jedinců kočky cejlonské, o to cennější jsou koťata, která se zde letos narodila (kotě servala není zdaleka jediným mládětem letos narozeným v Zoo Ostrava).

V Zoo Ostrava odrůstá mládě kočky cejlonské

Video: Zoo Ostrava: Kočka cejlonská (Youtube)

Původem z Amerického kontinentu je kočka slaništní nebo jaguarundi, kteří zastupují v Ostravě malé šelmy. Společnost jim zde dělají i jiné druhy zvířat, například kondor havranovitý.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Mládě u servalů. ZOO Ostrava  [online]. Ostrava: ZOO Ostrava, 12. července 2019 [cit. 2019-09-12]. Dostupné z: http://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/1946-mlade-u-servalu/

/2/ Malé šelmy. ZOO Ostrava  [online]. 2019 [cit. 2019-09-12]. Dostupné z: http://www.zoo-ostrava.cz/cz/expozice-zvirata/expozice/27-male-selmy.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kotě servala – radost ostravské zoo

Po několikaleté přestávce uvítali na světě v Ostravě kotě servala, potomka mladého kočičího páru. Jde o první přírůstek do rodiny servalů, kočky a kocoura, kteří Zoo Ostrava tvoří od roku 2017.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.