Kolonie syslů na Radouči: Vzácní hlodavci jako turistická atrakce

Jarní příroda ožívá a nabízí nespočet krás. Ze svých nor s jarem vylézají také vzácní syslové. Nadmíru činorodá, přátelská a zvídavá zvířata jsou aktivní ve dne, tedy je snadné je pozorovat, zvláště v nízké jarní trávě syslí louky u Mladé Boleslavi.

Sysel se orientuje převážně zrakem. Aby se rozhlížel po okolí, staví se na zadní, typicky panáčkuje. I to mu přidává na sympatiích. Navíc je sysel společensky žijící tvor vytvářející kolonie, tedy jich bývá k vidění více najednou. Syslové mezi sebou hojně komunikují, v případě ohrožení se vzájemně varují typickým pískáním.

Kriticky ohrožený druh – Louky, vinice i letiště – Syslí ráj na Radouči – O syslovi

 

Kriticky ohrožený sysel

Přestože se u Mladé Boleslavi vyskytuje ve velkém, je sysel obecný dle české legislativy zvláště chráněným druhem v nejpřísnější kategorii kriticky ohrožený druh. Je také jedním z nejvzácnějších savců Evropy. Pochází přitom zřejmě ze stepí jihovýchodní Evropy a Malé Asie. Původně stepní druh se k nám rozšířil s tzv. kulturní stepí, tedy zemědělskou krajinou. Právě zemědělské hospodaření ho však přivedlo na pokraj vyhynutí.

Až do padesátých let minulého století se sysel běžně vyskytoval zejména v nížinných oblastech. Jenže v zemědělství byl také spolu s hrabošem považován za největšího škůdce, a tak s intenzivním rozvojem zemědělského hospodaření z české krajiny téměř vymizel. Dnes se tento kriticky ohrožený druh vyskytuje roztroušeně jen v několika izolovaných lokalitách.

Syslové žijí na vinicích i letištích

V České republice eviduje Agentury ochrany přírody a krajiny ČR necelou čtyřicítku lokalit, kde se syslí populace pomalu obnovují. Nejde přitom jen o syslům přirozené stepní louky, kterých je v české krajině poskromnu, ale na Jižní Moravě žijí například ve vinicích. Syslí kolonie dnes najdeme také v umělé krajině, zejména na letištích nebo na golfových hřištích.

Aktuálně v České republice napočítáme celkem jen asi několik tisíc syslů, většina kolonií nemá více než několik desítek jedinců. Louka u Mladé Boleslavi, na kopci Raná v Českém středohoří, kde žijí stovky syslů a za poslední roky se stali zvířecí turistickou atrakcí, je výjimkou. Jedná o jednu z mála tak početných a zdravých syslích kolonií i nás.

SYSEL OBECNÝ - savci / sameček, samička, kolonie / zajímavosti / mluvené slovo / dokument

Video: Sysel obecný, YouTube

Syslí ráj na Radouči láká davy turistů

Pozemní veverky, jak se syslové někdy také nazývají, žijí aktivním společenským životem. Vytvářejí mnohačetné syslí kolonie. Ani vědci toho přitom o struktuře kolonií nebo společenských vztazích jednotlivých členů kolonie mnoho nevědí. Jisté je, že syslové spolu vzájemně komunikují složitým jazykem, který my lidé vnímáme jako hvízdání. Všímáme si především typického varovného pískání, které syslové využívají jako varování před nebezpečím. Ve skutečnosti však vydávají celou řadu různých zvuků.

Jednotliví členové kolonie spolu bývají i ve vizuálním kontaktu, proto také osídlují krátké travní porosty. I tak se kvůli rozhledu a bezpečnosti stavějí na zadní. Toto panáčkování sysla spolehlivě odlišuje od jiných hlodavců. Na rozdíl od svých příbuzných, kteří jsou aktivní zejména v noci, jsou syslové denní zvířata. Díky čilé komunikaci, pískání, panáčkování, sympatickým projevům i roztomilému vzhledu si syslové vysloužili pozornost lidí. Z celé republiky se na ně jezdí dívat na Radouč u Mladé Boleslavi. Bohužel, jak to tak s lidmi bývá, divokým zvířatům svým chováním škodí.

Syslí kolonie na Radouči - Mladá Boleslav

Video: Syslí kolonie na Radouči, YouTube

Pozorovat, fotografovat, ale nekrmit!

Největší syslí kolonie v Česku leží ve Středočeském kraji, na okraji města Mladá Boleslav, v katastrálním území Debř, jen kousek od paneláků, ale také co by kamenem dohodil do národní přírodní památky Radouč. Syslové tady kontaktem s lidmi ztrácí svoji plachost. Lidé navíc syslům škodí svým nezodpovědným chováním. I v dobrém úmyslu tak lidé syslům mohou ublížit a zabít je. Přestože od lidí neodmítnou ani něco k snědku, přehnané a nevhodné přikrmování syslům škodí. Upozorňují na to informační cedule, kterých je na syslí louce hned několik.

K ohleduplnému chování nabádá i místní radnice. Můžete je dle pozorovat, fotografovat, ale neměli byste je krmit ani jinak ohrožovat. Ochranu syslů podporuje i vyhláška o domácích zvířatech, psi zde smějí pouze na vodítku. Nejenže mohou ublížit syslům přímo, ale mohou jim také rozhrabávat nory. Nařízení se přitom týká i volně vypouštěných koček. Radnice doporučuje, aby chovatelé kočkám dávali na krk zvoneček nebo rolničku. Cinkání hlodavce před kočkami varuje.

Video: Syslí louka, YouTube

O syslovi

Je to středně velký hlodavec. Dospělý jedinec váží asi 200 až 300 gramů a měří okolo dvaceti centimetrů. Charakteristické velké oči kontrastují s velmi malými ušními boltci. Má hustý přiléhavý kožich hnědé barvy a krátký štětkovitý ocas.

Sysel obecný je příbuzný veverky, někdy se mu také říká pozemní veverka. Až polovinu roku prospí zimním spánkem. Jako stepní druh vyhledává krátký travní porost, kde může zpozorovat blížícího se predátora. Na výskyt sysla je vázán tchoř stepní, pro kterého je základní složkou potravy. Život umožňuje i specifickým druhům brouků, kteří své larvy krmí syslím trusem.

Sysel žije v norách s šikmým či k povrchu země kolmým vchodem o průměru asi pět centimetrů. Každá nora má více východů. Může být na volném prostranství, ale i u pat stromů či budov. Sysel si buduje zpravidla více než jednu noru. Vedle té hlavní mívá v okolí ještě únikové nory, které využívá jako úkryt.

 

Popenec

Popenec – bylinka ze zahrady i z louky, fialová kráska i užitečná léčivka

Fialová záplava kvítku budí otázku: Co že je tohle za bylinku? Přestože je popenec obecný…

Sedmikráska chudobka

Sedmikráska chudobka – sedm krás i léčivých účinků

Říká se jí také husí kvítko, hladověnka, matečník nebo zapomenutka. Byla by však škoda na…

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | DŮM & ZAHRADA | ZAHRADA

Internetové zdroje: 

/1/ Qureshi AI, Memon MZ, Vazquez G, Suri MF. Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. Journal of vascular and interventional neurology, 2009. [cit. 2020-02-13] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317329/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.