Kočky Zuzany Navarové: Ewa Farna, Vojta Dyk a jejich duet s kapelou B-Side Band

Zuzana Navarová, výjimečně citlivá písničkářka a současně jedna z nejvýraznějších českých zpěvaček zemřela již před patnácti lety. Její nadčasové písně a její odkaz tu však zůstává. Stále oslovuje i mladší generace včetně soudobých umělců jako je Ewa Farna a Vojtěch Dyk, kteří propůjčili své výjimečné hlasy, aby oprášili jednu z písní Navarové.

Úvodní foto: Youtube B-Side Band official

Kočky jako Folk Swing – Folk Swings – Zuzana Navarová

Kočky jako Folk Swing

17. září 2020 hudební prostor zpestřila nová zářivá verze písně skupiny Nerez s příhodným názvem Kočky. Svižné aranžmá dal písni Petr Kovařík, produkce se ujal bandleader kapely B-Side Band Josef Buchta. Eva Farna a Vojtěch Dyk nazpívali píseň v rámci projektu Folk Swings, který spojuje osobnosti české folkové scény. Zuzana Navarová tedy pochopitelně nemohla chybět, to potvrdila i Ewa Farna a k písni samotné dodala:

Vojta je neskutečný zpěvák. Ovládá svůj hlas neuvěřitelným způsobem. Takže když jsem dostala nabídku od B-Side Bandu si zazpívat s tolika hudebníky a Vojtou k tomu, byla jsem poctěna.

Kočky jsou nádherná písnička, a zároveň těžká. Nerez ji zpívali super, snad jsme ji ‘zcoverovali‘ se ctí a úctou k autorům a původním interpretům.

Ewa Farna

Vojtěch Dyk nový duet s klipem, který se natáčel v Brně v režii Hany Mikoláškové s kamerou Jana Turka, komentoval slovy:

Udělat cover verzi jakékoli písně Zuzany Navarové je, dalo by se říci, odvážný kousek. Ale když už jsme se do toho pustili, jsem rád, že to bylo právě s Ewou. Není v Čechách mnoho zpěvaček, které by ctily ducha té písně a zároveň jí přidaly ještě něco ze sebe tryskajícího.

Vojtěch Dyk
Ewa Farna, Vojtěch Dyk & B-Side Band - Kočky (official video)

Video: Ewa Farna, Vojtěch Dyk & B-Side Band: Kočky (official video)

Folk Swings

Album Folk Swing oficiálně vychází 2. listopadu 2020. Přináší swingové úpravy nových autorských skladeb i starých písní v novém kabátě, jak je to u songu Kočky. Vedle Ewy Farne a Vojty Dyka na albu Folk Swing zní i hlas Petra Rybíze Tomana nebo Jiřího Kalouska. Projekt spojuje legendy české folkové scény, jako je Jaromír Nohavica, Vlasta Redl, Radek Pastrňák, Samson Lenek nebo Slávek Janoušek. Inspirací bylo celosvětově úspěšné album Paula Anky Rock swings.

V rámci projektu B-Side Band bandleadera Josefa Buchty se chystají i dva koncerty v brněnském Sono centru. Termín koncertů je plánovaný na 1. a 2. prosince 2020. 1. prosince vystoupí Vedle Vojty Dyka také Pokáč. Naživo v Brně zazpívá i Petr Rybíz Toman nebo Kristýna Daňhelová.

Zuzana Navarová - Kočky

Video: Zuzana Navarová – Když kočky řvou

Když kočky řvou

Autor: Zuzana Navarová

Když kočky řvou, tma sirkou připálí
sladkobolný karamel, voňavá neštěstí.
Celou mě rozkrájí broušený půlměsíc

Když ptáci řvou, není to bolestí.
Když holky lžou, mrazí je v zápěstí.
Cikánko maličká, přičaruj synečka…
Když holky lžou.

Už svatí jdou, v kulhavém příběhu
sandály dřou na paty Vševědů
a voda k zábradlí tak moudře promlouvá
hou houpy hou

Pili jsme na zimu, líbali se na jaro
léto jsme milovali, na podzim spali, héj!
Pili jsme na zimu, líbali se na jaro
léto jsme milovali…

Když ptáci lžou, voňavá neštěstí,
připálený karamel zamrazí v zápěstí,
v kulhavém příběhu, není to bolestí.

Pili jsme na zimu, líbali se na jaro
léto jsme milovali, na podzim spali, héj!
Pili jsme na zimu, líbali se na jaro
léto jsme milovali…

Zdroj: https://navarova.cz/kocky.php

Narodila se 18. června 1959 v Hradci Králové. Na pedagogické fakultě vystudovala češtinu a španělštinu. Na jaře 1981 společně s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem založila kapelu Narez, aby vydali album Masopust. Opojný úspěch a slibně rozjetou kariéru Zuzana Navarová opustila v době nejvyšší slávy Nerezu, aby strávila půl roku na Kubě. Vrátila se v latinskoamerickém rytmu. Vznikla druhá deska kapely Nerez Na vařený nudli, posléze i třetí s názvem Ke zdi. Poslední písničkou Nerezu bylo: Já s tebou žít nebudu, po ní se kapela nadobro rozpadla. Psal se rok 1994 a Zuzaně bylo 35 let. Zazářila s formacemi Tres a KOA, kde spolupracovala s hudebníky různých národností.

Už několik let neplánuju. Jako cíl jsem si vytkla, že nebudu mít žádné cíle. Vlastně můžu říci, že každý probíhající okamžik je můj cíl.

Zuzana Navarová

Tato slova zazněla z úst Zuzany Navarové v jednom z posledních rozhovorů. Zemřela na rakovinu 7. prosince 2004 v Praze, o její nemoci tehdy nevědělo ani její nejbližší okolí. Bylo jí 45 let.

Internetové zdroje

/1/ Vojtěch Dyk a Ewa Farna představují klip k písni Kočky, první vlaštovce z projektu Folk Swings. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 17. září 2020 [cit. 2020-09-17]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/kultura/clanek/vojtech-dyk-a-ewa-farna-predstavuji-klip-k-pisni-kocky-prvni-vlastovce-z-projektu-folk-swings-40336501

/2/ Dvořáková, E.: Ani ti nejbližší netušili… Osudové ženy: Zuzana Navarová. Rozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 7. září 2018 [cit. 2020-09-17]. Dostupné z: https://dvojka.rozhlas.cz/ani-ti-nejblizsi-netusili-osudove-zeny-zuzana-navarova-7604935

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Úvodní foto: Youtube B-Side Band official

Kočky Zuzany Navarové v novém: Ewa Farna, Vojta Dyk a jejich duet

Kočky: Eva Farna a Vojtěch Dyk nazpívali píseň Kočky v rámci projektu Folk Swing, který spojuje osobnosti české folkové scény. Zuzana Navarová tedy pochopitelně nemohla chybět.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.