Kočka není pes, přesto je to ochránce domu. Chrání před hlodavci i zlými silami

Kočky se usídlily ve společnosti člověka, protože to bylo oboustranně výhodné. Původně šlo především o úrodu. Kočka fungovala jako živý štít úrody, pomáhala tak před hladem, hlodavci, ale i nemocemi, které přenášejí. Právě hlodavci přitom byli v minulosti nositeli moru, tzv. černé smrti. Před temnotou, temnými silami a negativní energií měla kočičí bohyně ochraňovat i staré Egypťany.

V Egyptě kočku spojovali s bohyní Bastet, ta lidem byla prospěšná proti všemožným zlým silám, protože její moc sahala za hranice tohoto světa. I ta nejobyčejnější kočka má tuto božskou úlohu plnit dodnes. Žádná kočka není obyčejná!

Úvodní foto: Unsplash.com

Před čím nás dnes kočka chrání?

Lov je kočce vlastní již tisíce let, na tom se nic nemění ani v moderní době, kdy kočka v bytě nemá co lovit. V současnosti tak kočka, zvláště kočka v bytě, pozbývá svoji úlohu spočívající v ochraně před hlodavci. Myši moderního člověka netrápí, ovšem potýká se s mnohem záludnějšími potížemi. I s těmi kočka pomůže – uleví i od všudypřítomného stresu. V přítomnosti kočky mizí stres a napětí. Kočka zklidňuje nervy i tep, stejně jako jiní domácí mazlíčci prospívá srdci a snižuje také riziko kardiovaskulárních chorob.

Kočka je lék

Kočka je lék. Prospívá srdci, podporuje hojení a pomáhá od stresu

Každý chovatel kočky jistě bude souhlasit s tvrzením, že přítomnost kočky působí jako blahodárný elixír…

Žena a pes

Mazlíček jako domácí lékař: prospívá psychice, posiluje imunitu i srdce

Psi, kočky i jiní domácí mazlíčci nás dělají šťastnějšími, ale také zdravějšími. Pomáhají nám naplnit…

Zatímco pes je ochránce domu před zloději, lupiči a dalšími lidskými vetřelci, kočka má zabránit vstupu jiných nezvaných hostů, takových, kteří svou negativní energií škodí mnohem více. To proto, že jsou pro člověka neviditelní. Kočky jsou mnohem citlivější než lidé a zachytí i to, co je pro člověka zastřené. Jejich vnímavost je dána perfektně vyvinutými smysly. Nejsou to však jenom dokonalé oči, uši nebo nos, kočka disponuje i šestým smyslem, zvláštní intuicí na energetické úrovni. Ne náhodou je kočka spojována s čarodějnicemi a mágy.

Energetická očista prostoru

Můžeme se jen dohadovat, jak to kočka dělá, ezoterici však potvrdí, že kočka dokáže čistit energii v domě. Svoji přítomností projasňuje lidskou mysl i prostor kolem sebe. Podle starobylého učení Feng Shui mají očistné působení v prostoru všichni domácí mazlíčci i pokojové rostliny. Zatímco očistné rituály fungují jednorázově, huňatí ochránci se o pozitivní energii místa starají nepřetržitě. Jsou to živí talismani a nositelé štěstí.

Kočky a další domácí mazlíčci dokonce chrání zdraví své rodiny. Mají zklidňující účinky na psychiku, léčí duši i tělo. Dokáží vycítit nemoc a bolavá místa na těle, na která si pak lehají, aby podpořili ozdravné procesy. Léčivé schopnosti kočky využívá moderní felinoterapie, resp. zooterapie, ale i prastaré učení reiki.

Není kočka jako kočka

Léčivé účinky mají všechny kočky, magické vlastnosti se však přičítají zejména černé kočce. Černá kočka má být temnější než temná energie, a tak ji dokáže překonat. I přes zažité pověry o černé kočce přes cestu platí mnohem víc, že černá kočka nosí štěstí. Pozadu však nezůstávají ani zrzavé kočky. Ty bývají spojovány se sluneční energií, energií života. Ryzí životní sílu, sílu přírody a moudrost celého vesmíru v sobě nesou mourci a kočky spojené se svými divokými předky v podobě přírodního zbarvení.

Pokud jde o samotné štěstí, v asijské kultuře se vyzdvihuje bílá kočka maneki neko. Existují také tzv. posvátné nebo chrámové kočky, modrá kočka korat, barmská kočka nebo siamská kočka v thajštině nazývaná sulapak (kočka nosící štěstí). Jako posvátná kočka se přímo označuje zejména birma, kočka tibetských mnichů, ale svoji kočku mají i mnichové francouzští, konkrétně kartuziáni. S těmi se spojuje kartouzská kočka, která má typicky modrou barvu.

Ať už to bude chrámová kočka, luxusní šlechtěné plemeno, anebo kočka obyčejná, modrá, zrzavá, černá kočka, nebo jakákoliv jiná, můžete se spolehnout na její tajemnou energii. Ať již v kočičí magii věříte nebo ne, kočka doma vás přesvědčí, že nějaká kouzla ovládá, ostatně léčivou sílu jejího předení potvrzují i vědci.

Vrnivá terapie

Žádný přístroj nemůže nahradit přítomnost živého zvířete poblíž člověka. Domácí mazlíček propojuje moderního člověka opět s přírodou. Prospívá jeho psychice, ale také podporuje hojivé a samouzdravující procesy. I takové mazlení udělá dobře nejenom na duši, ale i na těle. Vědecká studie prokázala, že při mazlení dochází k aktivaci imunitního systému. Léčivé působení zvířete na člověka využívá zooterapie, v ní se uplatňuje i přímo kočka, pak mluvíme o tzv. felinoterapii.

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Levandule v domácnosti

Levandule není (jen) pro kočky. Víte, kde všude v domácnosti se dá využít?

Bylinková vůně květů levandule patří k těm nejoblíbenějším vůbec, nejenom u lidí. Ve srovnání s…

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Stanku, H.: Kočka a její magické schopnosti: Čím vám může být prospěšná?. iPrima.cz  [online]. Praha: FTV Prima, 26. června 2020 [cit. 2021-05-02]. Dostupné z: https://zeny.iprima.cz/domov-rodina/kocka-jeji-magicke-schopnosti-cim-vam-muze-byt-prospesna

/2/ Martinová, Z.: Kočky: Přítulné šelmy. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 24. srpna 2017 [cit. 2021-05-02]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24829/kocici-plemena-ruska-modra-carevna.html

/3/ Lišková, K.: Kočka, družka čarodějnic. Žena-in.cz [online]. Praha: Žena-in.cz, 22. října 2014 [cit. 2021-05-02]. Dostupné z: https://zena-in.cz/clanek/kocka-druzka-carodejnic

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočka není pes, přesto je to ochránce domu. Chrání před hlodavci i zlými silami

Kočky se usídlily ve společnosti člověka, protože to bylo oboustranně výhodné. Kočka fungovala jako živý štít úrody, pomáhala tak před hladem, hlodavci, ale i nemocemi, které přenášejí. V Egyptě kočku spojovali s bohyní Bastet, ta lidem byla prospěšná proti všemožným zlým silám. I ta nejobyčejnější kočka má tuto božskou úlohu plnit dodnes. Žádná kočka není obyčejná!

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *