Kočka krátkouchá a další sirotci v Zoo Praha čekají na své adoptivní rodiče

Ne každý má možnost vzít si domů nějaké zvíře a zajistit mu náležitou péči. U některých zvířat je to dokonce nemožné. Nabízí se však adopce na dálku jako způsob, jak být nějaké zvířecí duši o kousek blíž. Adopce, podpora konkrétního zvířete je jednou z možností, jak podpořit také zvířata v zoologických zahradách, které s nuceným uzavřením přišly o velkou část příjmů. Adopce zvířat nabízí i Zoo Praha. Adoptovat je možné jakékoliv zvíře. Některá zvířata však na své adoptivní rodiče čekají, třeba pozoruhodná kočka krátkouchá. Nenabízí právě tato kočka skvělou příležitost, jak někomu udělat štědré Vánoce?

Kočka krátkouchá v divoké přírodě

Kočka krátkouchá (Prionailurus bengalensis euptilurus) má typicky krátké zaoblené ušní boltce, odtud dostala svůj název. Zajímavé však nejsou jen její uši, ale i hustá srst, oproti jiným divokým kočkám světlejší. Kočka krátkouchá, nazývaná také kočka amurská, je největším a nejsevernějším poddruhem kočky bengálské.

Zatímco kočka bengálská obývá tropické deštné pralesy, její příbuzná je doma v nehostinných oblastech Dálného Východu, kde teploty klesají až k mínus 20 °C. Osídluje zejména husté lesy východní Sibiře, k vidění je i v Manždusku, Koreji a na japonském ostrově Cušima. Vlivem člověka je na pokraji vyhynutí. Mohou za to nepřímé otravy. Kočka totiž pozře i snadnou kořist v podobě přiotrávených hlodavců. Ohrožením je pro ni i automobilová doprava, ztráta přirozeného životního prostředí, ale i lov. Ještě donedávna byla kočka krátkouchá v Číně ve velkém lovena pro svoji kožešinu. V neolitické Číně přitom byla domestikována, až později ji jako domácí kočka nahradila kočka evropská.

Video: Amur Wild Cat (Amurská kočka), YouTube

Kočka krátkouchá v zoologických zahradách

V zoologických zahradách kočka krátkouchá bývá k vidění ojediněle. V Česku se jejímu chovu věnuje Zoo Jihlava a Zoo Olomouc. Právě odtud se dostala do Zoo Praha. Po dvacetileté pauze v roce 2019 přišla ze Zoo Jihlava samice a ze Zoo Olomouc samec. Zoo Praha nyní upozorňuje, že kočka amurská stále nemá své adoptivní rodiče.

Kočka krátkouchá zkoumá nové vůně (Markéta Lavická)

Video: Kočka krátkouchá v Zoo Praha (YouTube)

Není to jen kočka krátkouchá, k adopci jsou i další pozoruhodná zvířata, například ropušník velký nebo jeden z největších lemurů vari bělopásý z Madagaskaru.

Zvířata k adopci v Zoo Praha: amuřice Hoevenova, bažant bronzový, bažant vietnamský, blavor žlutý, čejka jihoamerická, čichavec, drobnošupinný, čírka australasijská, dlouhokrčka rotiská, duhovka lososová, dytík bledý, holub černobronzový, holub horský, holub papouščí, holub pestrý, holub podkovní, holub pokřovní, holub příčkoprsý, husa císařská, chřástal kropenatý, ibis černohlavý, ibis šedokřídlý, jeřáb bělošíjí, jeřáb laločnatý, ketupa Pelova, kondor menší, labeo černé, labuť Bewickova, leguánovec obojkový, majna žlutohlavá, morčák prostřední, nesyt africký, nožovec velký, ostnák jihoamerický, ostralka bělolící, pangas vláknoploutvý, parmička Schwanenfeldova, parmoun širokopruhý, polák černohlavý, polák hnědavý, psohlavec orinocký, rezatka čínská, ropucha coloradská, rosela černohlavá, sojkovec vlnkohřbetý, šnekojed kýlnatý, teju červenavý, užovka nosatá, zlatohlávek somálský.

Co znamená adopce zvířete v Zoo Praha?

Adopce je roční podpora zvířete přesně stanovenou částkou. V případě kočky krátkouché je to 6 000 korun. Každé ze zvířat k adopci je oceněno částkou odvozenou od ročních nákladů na krmivo a další péči o dané zvíře. Adoptovat zvíře znamená zaplatit roční příspěvek. Přispět však může každý i minimální částkou 100 korun v rámci podpory zoo nazývané sponzoring. Přispět můžete přímo tady.

Zoo Praha nově nabízí také možnost zakoupit stravenky pro zvířata a přispět jim na denní dávku krmiva. Seznam zvířat, kterým můžete zakoupit stravenky: člunozobec africký, ďábel medvědovitý, dracéna krokodýlovitá, gaviál indický, gepard, gorila nížinná, hrabáč kapský, hroch obojživelný, hyena čabraková, kakadu palmový, kasuár přilbový, klokan obrovský, klokánek krysí, krajta kýlnatá, kůň Převalského, lachtan jihoafrický, leguán kubánský, lemur kata, lev indický, levhart mandžuský, lezec, makak vepří, marabu africký, medojed, medvěd lední, mravenečník velký, nestor kea, nosál bělohubý, ocelot slaništní, orangutan sumaterský, orel východní, orlosup bradatý, outloň váhavý, panda červená, pelikán kadeřavý, plameňák růžový, slon indický, stříkoun lapavý, sup mrchožravý, surikata, tapír čabrakový, tricha orlí, trnucha Castexova, tučňák Humboldtův, tygr sumaterský, varan komodský, velemlok čínský, vlk eurasijský, vydra severoamerická, zebra bezhřívá, zmije nosorožčí, zoborožec rýhozobý, zubr , želva obrovská, žirafa núbijská.

Pavilon šelem a plazů v Zoo Praha

Pavilon šelem a plazů v pražské zoo je domovem kočky krátkouché, kočky rybářské, kočky cejlonské ale i dalších kočkovitých šelem z celého světa. Nechybí lev, tygr, levhart, gepard, ocelot nebo jaguarundi. Mezi kočkami se můžete v pavilonu setkat také s anakondami, chřestýši nebo kriticky ohroženými leguány. Světovým unikátem je terárium Kattakum, smíšená expozice plazů středoasijských pouští. Má podobu velké písečné duny a pohromadě zde žije celkem osm druhů středoasijských ještěrů společně se želvou stepní a želvou hvězdnatou.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6

Internetové zdroje

/1/ Facebooková stránka Zoo Praha  [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 26. listopadu 2020 [cit. 2020-12-24]. Dostupné z: https://www.facebook.com/zoopraha

/2/ Tito zvířecí sirotci čekají na své adoptivní rodiče. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 20. prosince 2020 [cit. 2020-12-24]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/jak-pomoci/300-adopce-a-sponzorstvi/12659-zvireci-sirotci-cekaji-na-adoptivni-rodice

/3/ Kočka krátkouchá. ZooPraha.cz Praha: Zoologická zahrada Praha, 20. prosince 2020 [cit. 2020-12-24]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/zvirata-a-expozice/lexikon-zvirat?d=760-kocka-kratkoucha&start=

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočka krátkouchá a další sirotci v Zoo Praha čekají na své adoptivní rodiče

Adopce, podpora konkrétního zvířete je jednou z možností, jak podpořit také zvířata v zoo. Adopce zvířat nabízí i Zoo Praha. Některá zvířata na své adoptivní rodiče čekají, třeba pozoruhodná kočka krátkouchá.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

5/5 - (2 votes)

2 názory na “Kočka krátkouchá a další sirotci v Zoo Praha čekají na své adoptivní rodiče”

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda nemáte k prodeji Kapucinskou zakrslou opičku. Já ji stále schanim a nemůžu ji sehnat. Nebo zda by jste mě nemohli poradit kde ji sehnat?Předem děkuji. Guntherova.

  2. Dobrý den, u nás máme jen kočky a psa, k prodeji ani ty ne.:-) Doporučujeme regulérní chovatelskou stanici, příp. inzertní servery typu iFauna, chovzvirat.cz apod.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *