Nejsou to jenom kočičí oči. Kočka člověka pozná i skrze další smysly

Chovatelé koček vůbec nepochybují o kočičí lásce. Může být sice primárně založena na poskytování potravy a bezpečí, které kočka skutečně umí ocenit, lidské srdce však přitom bezpochyby obměkčí. A umí toho víc. V první řadě je rozpoznávání svého člověka.

Kočka není pes

Kočka má specializovaný zrak. Na rozpoznávání obličeje člověka nejsou kočičí oči stavěny, jak potvrzuje studie vědců Paula Cornwella z katedry psychologie Pensylvánské univerzity a neurovědce Stephena G. Lombera z Univerzity Texas v Dallasu.

Psovi stačí vidět tvář na fotce a svého člověka ve více než 88 procentech případů pozná. To kočky si v rozpoznávání dle zmiňované studie vedou hůř. Svého chovatele podle obličeje poznalo pouze 54,5 procent koček.

Kočka má sice schopnost vidět ve tmě, ale je jí vlastní i přirozená krátkozrakost. Jedině tak může svůj zrak dokonale využívat k lovu, na druhé straně ji tak neslouží v klidu a pohodě lidské domácnosti. Svého člověka přesto pozná.

Jak kočka pozná člověka?

Na dálku je to horší, ale doma kočka svého člověka dokáže rozezná prostřednictvím čichu a dalších smyslů. Roli v domácím prostředí přitom hraje i zrak, když kočka dokáže rozlišovat různé výrazy obličeje. Dokonce to dokládají i vědecké studie.

Dle studie maďarských vědců z Eötvös Loránd University v Budapešti kočka také dokáže číst lidský pohled. Člověku se stačí podívat směrem k jídlu a kočka má jasno. Se správnou motivací prostě kočka dokáže téměř cokoliv.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *