Kočičí tráva a její pěstování

Kočka a trávaKočky pro spokojenost a zdravé trávení potřebují trávu, tzv. kočičí trávu. Může to být úplně obyčejná tráva (tráva pro kočky), ke které však doma žijící kočky nemají přístup. A když kočky přístup k venkovní trávě mají, bohužel často bývá znečištěná.

Pokud vám jde o spokojenost a zdraví vaší kočky nebo koček, pořiďte jim do domácí výbavy i kočičí trávu. Můžete ji koupit buď přímo, anebo se pustit do jejího pěstování.

Je to snadné, k dispozici jsou i celé sety pro pěstování, takže nepotřebujete ani zahradnické vybavení.

Chcete o trávě pro kočky a jejím pěstování vědět víc? 

 

Tráva pro kočky -- co to vůbec je?


Kočičí tráva je pro kočky doplněk stravy. Je to taková pochoutka a zdroj vitamínů současně. Kočky ji však konzumují hlavně proto, že si tak čistí trávicí trakt. To není žádná novinka, běžně to dělají i psi. Kočky jsou však oproti psům čistotnější. Čištěním srsti se jim do žaludku dostávají chlupy a vznikají nežádoucí smotky, tzv. bezoáry. Tráva jim pomáhá tyto bezoáry vyloučit ven. Pokud kočky přístup k trávě nemají, strádají. Navíc hrozí, že začnou okusovat pokojové rostliny, které pro ně mnohdy bývají jedovaté.

Kočičí tráva není klasickým krmivem, které byste potřebovali ve velkém. Stačí čas od času kočkám kočičí trávu vypěstovat anebo koupit, na pár dnů až týdnů budete mít vystaráno. A kočky budou šťastné!

 

Pěstování kočičí trávy


V chovatelských potřebách, obchodech a eshopech seženete semínka kočičí trávy. Většinou se pod tímto názvem skrývají obiloviny jako je ječmen, oves nebo pšenice. Semínka stačí klasicky nechat vyklíčit. Pro klíčení budou potřebovat teplo, substrát a hlavně vodu, která samotné klíčení probouzí. Jakmile vyklíčí, měla by mít semínka také dostatek světla, aby pěkně rostla.

Semínka kočičí trávy, tedy ta kvalitní a čerstvá, skutečně rostou jako z vody. Pokud se postaráte o to, aby měla dost vody, za týden až dva můžete trávu kočkám předložit. Budou nadšené. Pozor, nedávejte jim úplně malé rostlinky, velmi rychle by je kočky rozcupovaly na kousky. Mějte ten týden nebo dva trpělivost, vyplatí se to.Když tráva dosáhne výšky 4 -- 5 cm, můžete kočce začít podávat.

FOTO: Jak jsme pěstovali kočičí trávu u kocoura…

Návod na pěstování

Nemusíte být žádný velký pěstitel nebo dokonce zahradník, přesto můžete svým mazlíčkům zajistit čerstvou zelenou trávu. K tomu slouží speciální kočičí tráva k pěstování. Často jde o sadu, ve které najdete jak semínka, tak substrát, někdy ji doplňuje i miska. Kočičí trávu najdete pod značkami Trixie, Vitakraft, Gimpet aj.. Semínka kočičí trávy slibují vitamíny, minerály, chlorofyl a podporu látkové výměny -- samozřejmě hned jak vyrostou. A vyrostou během několika dnů.

Jak na to? Rozdělejte balení a semínka rozsypete po celé ploše substrátu v misce, poté je ještě přikryjte asi centimetrovou vrstvou zeminy. Důležité je semínka zalít (aby nevyplavala, předem je v zemině udusejte). Na teplém a světlém místě (ideálně bez přímého slunce) začnou brzy růst.

Goldie & Vitakraft Cat Grass

Video: Pěstování kočičí trávy -- když semínka vyrostou

Kde koupit trávu pro kočky?

Buď si kupte semínka, resp. set na pěstování v chovatelských potřebách, zverimexu či eshopu jako je zoohit, anebo se vydejte pro kočičí trávu do zahradnictví, resp. květinářství.

 

Tráva pro kočky ze zahradnictví


Pokud se na pěstování trávy pro kočky úplně necítíte, můžete ji koupit v zahradnictví či květinářství (pozor, ne každé zahradnictví má kočičí trávu v nabídce). Počítejte také s tím, že i tam, kde tráva pro kočky běžně bývá se stane, že když pro ni jedete, zrovna není (vlastní zkušenosti). V zahradnictví se jako tráva pro kočky obyčejně neoznačuje ječmen, oves, pšenice či jiné obiloviny, ale rostlina s názvem šáchor kočičí (cyperus zumula), zvláštní druh papyru (viz video níže).

Greedy guys going green

Video: Jak vypadá šáchor? A jak chutná kočkám?

Jako kočičí tráva se označuje i několik dalších rostlin, většinou už jde o aromatické byliny jako je šanta kočičí (kočičí máta), kozlík lékařský aj. Přestože nejde o trávu, někdy se jako kočičí tráva označují, protože je kočky zbožňují. Velký přehled najdete v článku: Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí…

Internetové zdroje: 

/1/ Spletli byste si ji s obyčejnou kočkou, jenže tahle divoška loví ryby. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 13. října 2013 [cit. 2020-01-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-rybarska-v-zoo-praha-lovi-zive-ryby-v-jezirku.A141001_143730_hobby-mazlicci_mce

/2/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Foto/Úvodní obrázek: Cliff [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *