Skip to content →

Kočičí tráva a její pěstování

Kočky pro spokojenost a zdravé trávení potřebují trávu, tzv. kočičí trávu.
Tráva pro kočky

Může to být úplně obyčejná tráva (tráva pro kočky), ke které však doma žijící kočky nemají přístup. A když kočky přístup k venkovní trávě mají, bohužel často bývá znečištěná.

Pokud vám jde o spokojenost a zdraví vaší kočky nebo koček, pořiďte jim do domácí výbavy i kočičí trávu. Můžete ji koupit buď přímo, anebo se pustit do jejího pěstování. Je to snadné, k dispozici jsou i celé sety pro pěstování:

Chcete o trávě pro kočky a jejím pěstování vědět víc? Tento článek popisuje naše zkušenosti.

Tráva pro kočky – co to vůbec je?

Kočičí tráva je pro kočky doplněk stravy

  • Je to taková pochoutka a zdroj vitamínů současně.
  • Kočky ji však konzumují hlavně proto, že si tak čistí trávicí trakt.

To není žádná novinka, běžně to dělají i psi. Kočky jsou však oproti psům čistotnější. Čištěním srsti se jim do žaludku dostávají chlupy a vznikají nežádoucí smotky, tzv. bezoáry. Tráva jim pomáhá tyto bezoáry vyloučit ven. Pokud kočky přístup k trávě nemají, strádají.

Navíc hrozí, že začnou okusovat pokojové rostliny, které pro ně mnohdy bývají jedovaté.

Kočičí tráva není klasickým krmivem, které byste potřebovali ve velkém. Stačí čas od času kočkám kočičí trávu vypěstovat anebo koupit, na pár dnů až týdnů budete mít vystaráno. A kočky budou šťastné!

Pěstování kočičí trávy

V chovatelských potřebách, obchodech a eshopech seženete semínka kočičí trávy. Většinou se pod tímto názvem skrývají obiloviny jako je ječmen, oves nebo pšenice. Semínka stačí klasicky nechat vyklíčit. Pro klíčení budou potřebovat teplo, substrát a hlavně vodu, která samotné klíčení probouzí. Jakmile vyklíčí, měla by mít semínka také dostatek světla, aby pěkně rostla.

Semínka kočičí trávy, tedy ta kvalitní a čerstvá, skutečně rostou jako z vody. Pokud se postaráte o to, aby měla dost vody, za týden až dva můžete trávu kočkám předložit. Budou nadšené. Pozor, nedávejte jim úplně malé rostlinky, velmi rychle by je kočky rozcupovaly na kousky. Mějte ten týden nebo dva trpělivost, vyplatí se to.Když tráva dosáhne výšky 4 – 5 cm, můžete kočce začít podávat.

PĚSTOVÁNÍ SNADNO A RYCHLE

Nemusíte být žádný velký pěstitel nebo dokonce zahradník, přesto můžete svým mazlíčkům zajistit čerstvou zelenou trávu. K tomu slouží speciální kočičí tráva k pěstování. Jde o sadu, ve které najdete jak semínka, tak substrát.

Nejčastěji je najdete pod značkami Vitakraft a Gimpet.

Tráva pro kočky – sada pro pěstování Vitakraft

Cat Gras Vitakraft 120 g

Jde o výběrová semínka kočičí trávy. Slibují vitamíny, minerály, chlorofyl a podporu látkové výměny – samozřejmě hned jak vyrostou. A vyrostou během několika dnů.

Jde o sadu semínek, substrátu a misky.

Návod na pěstování: semínka rozsypete po celé ploše substrátu v misce, poté je ještě přikryjte asi centimetrovou vrstvou zeminy. Důležité je semínka zalít (aby nevyplavala, předem je v zemině udusejte). Na teplém a světlém místě (ideálně bez přímého slunce) začnou brzy růst.

A takto to vypadá, když semínka vyrostou – video s trávou ze sady Vitacraft:

Tráva pro kočky – sada pro pěstování Gimpet

Katzen Gras Gimpet v EKO balení

Sada Gimpet počítá s tím, že trávu budete pěstovat přímo v obalu. Proto je na něm také značkou nůžek vyznačeno, jak máte obal rozstřihnout, aby se dal pro pěstování skutečně použít.

I  v této sadě najdete semínka i substrát, takže nic dalšího nepotřebujete. I tato tráva slibuje, že kočkám pomůže s trávením, vyloučit z žaludku bezoáry (smotky chlupů).

Návod na pěstování: Sáčkový obal vystřihneme nůžkami dle vyznačených čar. Vystřižený díl vyklopíme, substrát se semínky zalijeme vodou a opět přiklopíme. Na teplém místě necháme trávu, dokud nevyklíčí (asi 3 dny). Jakmile trochu povyroste, sama si zvedne vystřižený díl, aby měla přístup ke světlu.

FOTO: Jak jsme pěstovali kočičí trávu u kocoura…

KDE KOUPIT TRÁVU PRO KOČKY?

Buď si kupte semínka, resp. set na pěstování:

Tráva pro kočky ze zahradnictví

Pokud se na pěstování trávy pro kočky úplně necítíte, můžete ji koupit v zahradnictví (pozor, ne každé zahradnictví má kočičí trávu v nabídce). Počítejte také s tím, že i tam, kde tráva pro kočky běžně bývá se stane, že když pro ni jedete, zrovna není (vlastní zkušenosti).

V zahradnictví se jako tráva pro kočky obyčejně neoznačuje ječmen, oves, pšenice či jiné obiloviny, ale rostlina s názvem šáchor kočičí (cyperus zumula), zvláštní druh papyru.

Jak vypadá šáchor? A jak chutná kočkám? Podívejte se na video:

Jako kočičí tráva se označuje několik rostlin, třeba i šanta kočičí, někdy i kozlík lékařský, protože ho kočky zbožňují. Chcete se v tom vyznat? Přehled najdete v článku: Kočičí tráva, šáchor a šanta kočičí

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 8x, ø4,25

Loading...


© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All DIY Mohlo by se vám hodit... Naše doma Návody pro kočkomily