Rusko nebo USA? Pokud jde o kočičí plemena, USA Rusko překoná na plné čáře

Rusko nebo USA? Na světě je jedna země, která by se dala označit jako kočičí velmoc, alespoň v případě, že budeme počítat kočičí plemena. Těch amerických je mnohem více než ruských. USA v počtu kočičích plemen zdaleka předstihuje i všechny ostatní země. Nutno podotknout, že se Rusko do chovu koček a šlechtění zapojilo teprve nedávno. Do té doby se tady, původně v Sovětském svazu, totiž chov domácích mazlíčků uměle potlačoval.

Přestože v počtu kočičích plemen není o prvenství USA pochyb, má naprostá většina amerických koček předky po celém světě.

Úvodní foto: Unsplash.com

Ruský paradox

Až do osmdesátých let minulého století vládnoucí režim bývalého Sovětského svazu neuznával chov domácích mazlíčků a také proti němu bojoval. Historie chovu ruských plemen tak nesahá dál než do osmdesátých let. Přesto v Rusku vzniklo hned několik pozoruhodných kočičích plemen, Rusové to stihli od osmdesátých let. Jde o bezsrsté kočky donský sphynx a peterbald, nazývaný také petěrburgský sphynx. Na druhé straně se v Rusku zrodila také plemena s honosnou srstí v podobě lesních koček – sibiřské kočky a něvské maškarády. Něvská maškaráda je přitom v Rusku vnímána jako sesterské plemeno kočky sibiřské.

Rusko je také domovem ruské modré kočky, kočičí carevny, nebo kočky s krátkým ocasem, plemene kurilský bobtail, který pochází z Kurilských ostrovů, bývalé vojenské oblasti.

Cats 101 Animal Planet - Kurilian Bobtail ** High Quality **

Video: Kurilský bobtail, YouTube

Americké kočky se vracejí do Evropy

Svého bobtaila má i USA, plemeno se oficiálně označuje jako americký bobtail. V USA mají také svoji lesní kočku, která se jmenuje mainská mývalí kočka a je to aktuálně také nejoblíbenější kočičí plemeno v ČR. Paradoxem je, že plemeno vzniklo křížením evropských dlouhosrstých koček a původních koček státu Nová Anglie-Maine, které však nejspíš mají také evropské předky. Příbuznou mainské mývalí je nejspíš norská lesní kočka, a tak se nakonec tato kočka dostává zpět do Evropy, ovšem pod americkou značkou…

Made in USA?

Americké plemeno nebelung přímo odkazuje na ruskou modrou kočku. A není to jen ruská modrá. USA si pro šlechtění nových plemen půjčila třeba i habešskou kočku původem z Etiopie, siamskou kočku původem z Thajska nebo asijskou leopardí kočku, aby dala vznik plemenu bengálská kočka (viz úvodní foto).

Kočičí hvězdy

Hybridní plemeno bengálská kočka, zrozené z divoké asijské leopardí kočky, nyní dobývá svět. Podobně jako bengálská kočka i americká kočka ocicat vyniká svoji pozoruhodnou přírodní kresbou. Zatímco bengálka vzhledem připomíná leoparda, ocicat vypadá jako malý ocelot. Plemeno ocicat vzniklo zkřížením habešské kočky a kočky siamské.

Ocicat Pet Profile | Bondi Vet

Video: Ocicat, YouTube

Kočičí exotika

Siamská kočka stála také u zrodu dalšího amerického plemene nazvaného snowshoe nebo orientální krátkosrsté kočky. USA jako země původu náleží také k exotické kočce, která vznikla zkřížením perské kočky, britské kočky a americké krátkosrsté kočky.

Kočičí rarity

Mezi americkými plemeny sice nenajdeme žádné bezsrsté, zato tam najdeme kočku munchkin s krátkýma nohama nebo amerického curla s podivně tvarovanýma ušima. Američané si také půjčili od rusů ruskou modrou kočku, aby dali vznik plemenu nebelung, jak již bylo zmíněno. A to stále není všechno…

Animal Planet : Cats 101 ~ Nebelung

Video: Nikoliv ruská modrá kočka, ale Nebelung, YouTube

Kočičí nej

USA se díky mainské mývalí kočce pyšní tím, že má největší kočičí plemeno. A dokonce je zemí původu i druhého největšího kočičího plemene ragdoll. Stejně jako mainka i ragdoll budí dojem mohutnosti díky robustní postavě i bujné srsti. Řadí se mezi nová plemena koček, ačkoliv vzhledově připomíná plemeno birma s dalekosáhlou historií opředenou řadou legend.

Ragdoll však byla vyšlechtěna oficiálně z bílé kočky plemene turecká angora. I ragdoll je jedním z důkazů, že to s tím původem v USA není tak žhavé, jak to na první pohled vypadá.

Kočičí plemena dle původu

S jedenáctkou kočičích plemen (americký bobtail, americký curl, bengálská kočka, exotická kočka, mainská mývalí kočka, munchkin, nebelung, ocicat, orientální krátkosrstá kočka, ragdoll, snowshoe) USA zdaleka překonává další země.

To z Ruska pochází „pouze“ šest kočičích plemen: donský sphynx, kurilský bobtail, něvská maškaráda, peterbald, ruská modrá a sibiřská kočka. Pět kočičích plemen dle wikipedie náleží k Velké Británii (britská kočka krátkosrstá a britská kočka dlouhosrstá, burmilla, manská kočka z ostrova Man v Irském moři, somálská kočka). Ačkoliv Británie se o somálskou kočku dělí s Kanadou.

Další plemena koček mají původ v různých zemích světa, často je to patrné přímo z názvu plemene, namátkou turecká angora a turecká van, egyptská mau, německý rex, japonský bobtail, ukrajinský levkoj aj. Více v tomto článku…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Rusko nebo USA? Pokud jde o kočičí plemena, USA Rusko překoná na plné čáře

Rusko nebo USA? Pokud jde o počet kočičích plemen, USA Rusko překoná na plné čáře. A zdaleka předstihuje i všechny ostatní země světa. Přestože v počtu kočičích plemen není o prvenství USA pochyb, má naprostá většina amerických koček předky po celém světě.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *