Plemena koček, která by neměla uniknout vaší pozornosti

Existuje nespočet různých kočičích plemen, která se liší velikostí, barvou, vzhledem i povahou. Některá plemena koček jsou známá svými krátkými a jemnými chloupky, zatímco jiná charakterizuje svou dlouhá a hedvábná srst. Některé kočky okouzlí elegantním pohybem, jiné zase svou inteligencí a schopností učit se triky. Kočičí plemena mohou být mazlivá, společenská i akční, výběr je široký. Každou zajímavou kočku nelze mít doma, pojďme si ta nejzajímavější kočičí plemena alespoň připomenout.

Kočičí plemena, která již nejspíš znáte

Jedním z nejstarších a nejznámějších plemen koček je peršanka. Perská kočka je velmi oblíbená pro svůj krásný vzhled a přátelskou povahu. Tato kočka má velké oči, které v dokonale měkké srsti září jako drahokamy. Její huňatá srst však vyžaduje pravidelné česání. Perské kočky jsou považovány za velmi klidné mazlíčky, na rozdíl od jiných akčních kočičích plemen.

Z těch klidných stojí za pozornost také posvátná kočka birma. Byla původně chována v chrámech v Barmě (nyní Myanmar) a posléze přivezena do Thajska. Lidé věřili, že birma má schopnost chránit chrámy před zlem a že její přítomnost přináší štěstí a požehnání. Birma se tak stala živým symbolem štěstí. Dnes je Birma jako domácí mazlíček ceněná zejména pro svoji přátelskou povahu a atraktivní vzhled.

Pro svoji inteligenci je známá siamská kočka. Je pro ni charakteristické také krásné zbarvení s barevnými skvrnami na bílém pozadí. Je to bílá kočka s velkou zvědavostí, která se ráda účastní nejrůznějších aktivit se svojí rodinou.

V žebříčcích oblíbenosti aktuálně vévodí Maine Coon, mainská mývalí kočka. Je to největší domácí kočka, původem z USA. I mainka svojí inteligencí a učenlivostí.

Další plemeno, které stojí za pozornost je sphynx, nahá kočka. Absencí srsti se liší od většiny ostatních kočičích plemen. I když nemají žádnou srst, vyžadují nahé kočky pravidelné koupání a péči o kůži. Sphynxové jsou přes svůj prapodivný vzhled velmi mazlivé a láskyplné kočky.

Kočičí plemena, která nejspíš neznáte

Zatímco sphynxové jsou obecně známá kočičí plemena, takový Devon Rex je plemeno spíše neznámé. I Devon má však nadmíru zajímavou srst. Jde o malé až středně velké kočičí plemeno s krátkou, lehce vlnitou srstí. Typické jsou pro něho také velké uši. Je to inteligentní, zvídavá a společenská kočka.

Pozoruhodná je i skotská klapouchá kočka (Scottish Fold) se zvláštností, kterou prozrazuje již její označení. Toto kočičí plemeno má totiž zaoblené uši, špičky jsou ohnuté dolů. Má krátkou, ale měkkou a na dotek příjemnou srst, příjemná je také povaha této zvláštní kočky.

Pak je tu kočičí plemeno, kterému chybí ocas. Je to manx, manská kočka. Někteří manxové ocas nemají vůbec, další mají ocas kratičký. Všichni mají přívětivou povahu a schopnost naučit se některé kočičí triky.

Kočičí plemeno Manx je označené podle ostrova Manx, kde se tyto kočky přirozeně objevily. Podle tureckého jezera Van se zase jmenuje kočičí plemeno turecká van (Van Kedisi). Turecká van je mohutná kočka, která si přivykla na podmínky své domoviny, tedy i na vodu. Na rozdíl od jiných této kočce voda nevadí, naopak, přirozeně ji využívá jako zdroj potravy. Kočka van je typická také polodlouhou hedvábnou srstí bez vlnité podsady.

Nakonec ještě jedna zcela nahá kočka. Není to sphynx, ale Peterbald. Někdy je Peterbald zcela holý, někdy má kratičkou kůži. Vždy jde o milou a přátelskou kočku, která bude v skvělým rodinným společníkem.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *