Kočičí plemena: Vybíráme 8 těch nejkrásnějších. Co na tyto krasavice říkáte?

Není pochyb o tom, že krásná je každá kočka. Přesto si troufáme předložit přehled těch nejkrásnějších kočičích plemen, čistě subjektivní. V našem výběru se usadil huňatý, modrooký ragdoll, divoká bengálka nebo bezsrsté plemeno sphynx. Na prvním místě vrní mainská mývalí kočka, aktuálně to nejoblíbenější kočičí plemeno. Dá se tedy předpokládat, že obliba jde ruku v ruce s krásou, s velkou krásou. Mainka totiž představuje také největší kočičí plemeno.

Mainská mývalí kočka

Mainka je obr mezi kočičími plemeny, samci mohou vážit až třináct kilogramů. Jejich dlouhý huňatý ocas může dorůst až do sta centimetrů. Kočky jsou oproti kocourům o poznání menší. Všechny mainské mývalí kočky mají štětinky na uších a tak trochu naštvaný výraz. Mezi jejich vlastnosti však patří hravost a přátelskost, zpravidla skvěle vychází s dětmi i psy. Přestože mainky zdobí hustá srst, údržba srsti není náročná. Přesto bychom na chloupky kočky neměli zapomínat, to abychom se vyhnuli jejímu plstnatění.

A ještě jedna zajímavost, na rozdíl od většiny ostatních, mainská mývalí kočka miluje vodu. Odkazuje na to ostatně již její název. Vodu obyčejně mainská kočka může ve veškerém množství, ať už je v misce, nebo ve vaně.

Maine Coon Cat 101 - Watch This Before Getting One (Full Guide)

Video: Maine Coon, YouTube

Ragdoll

Jedná se o druhé největší plemeno po mainské mývalí. Váha činí až deset kilogramů. Pohled do jiskřivě modrých očí kočky plemene ragdoll vás uchvátí. Tato kočka ohromí však i svoji povahou. Plemenu se pro svoji klidnou povahu dokonce přezdívá „hadrová panenka”. Dobře se hodí pro felinoterapii, představuje typicky mazlivé kočičí plemeno.

Ragdollky se zpravidla dobře přizpůsobují podmínkám a jsou klidné, zvládnou být i déle sami, pokud majitel například hodně pracuje.

Ragdoll - Atlas plemen - Tlapka TV

Video: Ragdoll, kočka na hraní, YouTube

Sphynx

Toto plemeno musí člověka zaujmout, vypadá totiž jako z jiné planety. Holá kůže pokrytá jemným chmýřím vyžaduje péči, v letních měsících se musí sphynx mazat opalovacím krémem a v zimě oblékat. Náročnější péče o kočku však za to stojí. Sphynxové jsou velmi kontaktní a mazliví, mají rádi lidskou společnost.

Plemenu sphynx zároveň patří prvenství v komunikativnosti, veškeré své aktivity náležitě okomentuje mňoukáním, vrkáním a dalšími zvuky.

Funniest SPHYNX CATS! - You'll have LAUGH of your day 🙂

Video: Sphynx, YouTube

Britská kočka

Pravděpodobně jedno z nejznámějších kočičích plemen. Nepřeberné množství barevných variací a sametový kožíšek dodal britské kočce na oblíbenosti. Dlouho také držela prvenství mezi nejoblíbenějšími kočičími plemeny, než ji v posledních letech překonala mainská mývalí.

Britská kočka bývá velmi nezávislá, často rodinu ignoruje a má ráda svůj klid. Rozhodně to není klasická mazlivá kočka. Mnozí jí říkají kočka s duší nafoukané princezny. Britská kočka žije velmi dlouho, obvykle se dožívá 20 let.

Bengálská kočka

Energická kočka s nezaměnitelným kožíškem a velmi výraznou kresbou. Taková je bengálka. Bengálské kočky většinou vyžadují intenzivní kontakt s majitelem. Rády si hrají.

Srst je krátká a hustá, příliš nelíná a není tak třeba ji věnovat příliš péče. To však bengálská kočka dohání v případě, že se začne nudit. Nudu řeší lumpárnami a ničením, je třeba ji proto zaměstnat. Nabízí se kočičí hry, kočičí hračky a ideálně i kočičí kamarád.

Reasons why Bengal cat is better than dogsㅣDino cat

Video: Bengálská kočka, YouTube

Perská kočka

Jedno z nejpopulárnějších kočičích plemen s placatým čumáčkem, to je perská kočka. Má nádhernou lesklou srst, ale právě kvůli ní patří mezi kočičí plemena náročnější než jiná. Několik stovek barevných variací a bohatá srst přímo nabízí k mazlení. Perská kočka je klidná, tichá a dobře se sžije se všemi členy domácnosti, i dětmi. Na rozdíl od aktivnějších plemen koček její povaze vyhovuje život v bytě.

Birma

O birmě se říká, že se hodí pro kočičí začátečníky. Proč? Protože je klidná, vyrovnaná a dobře si zvyká na různé podmínky. Není třeba se jí neustále věnovat, bohatě ji stačí zvířecí parťáci. A i přesto není u nás častým plemenem. V Česku je poměrně málo známá, i když svou povahou připomíná kočku perskou, která je tady poměrně rozšířená. Podíl na tom může mít i exotický původ birmy, označované také jako posvátná kočka. Pochází z Myanmaru, dnešní Barmy.

Posvátná Birma - luxusní mazlíček, 4 měsíce:-)

Video: Birma, YouTube

Siamská kočka

Siamka je jedno z nejstarších kočičích plemen. Siamská kočka se sice hodí pro začátečníky, ale umí být velmi tvrdohlavá a ví jak dosáhnout svého. Zřídka líná a vyčesávat potřebuje jen občas, přesto má na dotek příjemný kožíšek. Vyžaduje více pozornosti, je totiž nadmíru energická. Klidně si celý den hraje, zatímco jiné kočky si dopřávají blažený spánek. Doporučujeme proto pořídit si siamské kočky rovnou dvě.

Vybrat jednu, tu nejkrásnější kočku, je nemožné. Celý svět nabízí nepřeberné množství kočičích plemen, každý si mezi nimi sám vybere to, které se mu líbí. Někdo upřednostňuje bezsrsté plemeno sphynx, například z důvodu alergie na srst, jiný nedá dopustit na placatý čumáček perské kočky, jinému vyhovuje energičnost kočky bengálské. A mnoho chovatelů nedá dopustit na obyčejnou kočku domácí, která se někdy označuje jako plemeno kočka evropská.

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
  • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
  • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.

Kočičí plemena: Vybíráme 8 těch nejkrásnějších. Co na tyto krasavice říkáte?

Není pochyb o tom, že krásná je každá kočka. Přesto si troufáme předložit přehled těch nejkrásnějších kočičích plemen, čistě subjektivní. V našem výběru se usadil huňatý, modrooký ragdoll, divoká bengálka nebo bezsrsté plemeno sphynx. Na prvním místě vrní mainská mývalí kočka, aktuálně to nejoblíbenější kočičí plemeno. Dá se tedy předpokládat, že obliba jde ruku v ruce s krásou…

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

PLEMENA KOČEK PODLE ABECEDY | PLEMENA KOČEK | KOČKA |  NÁVODY PRO KOČKOMILY

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *