Klenoty kuchyně: 3 věci, které kuchyni dají šmrnc

Srdce každého domova. Prostor plný lásky, místnost oplývající chutěmi a vůněmi. Oáza hojnosti, dobrého jídla i rodinné pohody. To vše je kuchyň.

Styl kuchyně může být různý. Vždy se však dá oživit kuchyňskými doplňky. Jde o drobnosti, které mohou udělat velkou službu. Svým vzhledem a designem kuchyni dodají přesně tu špetku koření, která jí možná maličko chybí.

V tomto článku vás nebudeme nabádat ke koupi dalších a dalších kuchyňských spotřebičů, které zaručeně musíte mít. Vůbec ne! Přinášíme přehled několika funkčních, ale především krásných věcí. Tyto předměty v kuchyni jistě nezapadnou pod nánosy prachu.

1. Úchytky, radost pohledět, radost se dotknout

Při výběru kuchyně bývají často opomíjené. Mnohdy sáhneme po těch, které nám k dané skříňce nabídnou, jenže pak po nich saháme každý den nesčetněkrát. Mnohdy si ani neuvědomujeme, že by to šlo i jinak. Jde. V kuchyni se můžete dotýkat opravdu skvostných kousků.

Na výběr je celé spektrum různých úchytek, které zpestří všechny varianty kuchyňských skříněk. Úchytky jsou k dostání v tolika stylech, že si vybere majitel každé kuchyně. A stojí to za to. Ať je úchytka jakkoli malá, vždy má velký vliv na celkový dojem z kuchyně.  Jaký dojem dělají vaše úchytky?

2. Prkénka, praktické zpestření kuchyně

Je-li něco, co je pro kuchyni typické, bude to nůž a k němu odpovídající prkénko. Kuchyňských prkének není nikdy dost. Neobejde se bez nich krájení pečiva, ovoce a zeleniny, sýrů, uzenin či masa. Pokud sáhnete po tom pravém prkénku, využijete ho nejenom ke krájení a porcování, ale také k servírování. Někdy jídlo na prkénku vypadá tak lákavě, že na něm může zůstat, tedy dokud si na něm nepochutnáte.

Klasická prkénka z masivního dřeva jsou šetrná k nožům. Plastová prkénka jsou zase praktická, svým vzhledem však zaostávají. Atraktivní vzhled nabízejí skleněné či keramické podložky. Ty vynikají snadnou údržbou, stejně jako plastová prkénka. Své příznivce si najde každý materiál. Pokud budete mít ve své kuchyni po ruce několik typů prkének, určitě na každé z nich dojde. Každému pokrmu sluší jiné prkénko.

Patříte k vyznavačům přírodního stylu? Pak vás zaujme i zajímavá břidlicová deska. Není určena ke krájení, zato servírování povýší o nový element. Kuchyň, jídelnu nebo obývák, kde se na něm servíruje, obohatí o element kamene. Ani ten by neměl doma chybět, dle Feng Shui rozproudí život v obydlí všech pět elementů.

3. Talíře, noblesní společníci u vašeho stolu

Jíst se dá téměř kdekoliv. V lepším případě jíme z nevzhledných talířů á la kantýna, v horším případě jíme z papírových obalů a krabiček. Dámy kuchařky ujídají rovnou z hrnce a pánové zase s oblibou vyškrabují zbytky z pekáče. Nejenže tak nemáme kontrolu nad tím, kolik jsme toho snědli, ochuzujeme se také o zážitek ze stolování. Pokud nevěnujeme čas aranžování jídla na talíř, chybí tento čas zažívacím orgánům, které nejsou na jídlo připravené. Z talíře si navíc jídlo lépe vychutnáme, jíme pomaleji a zdravěji.

I přes oblibu fast foodu a kulinářské trendy je symbolem noblesy a elegance v kuchyni nadále klasický talíř. Nemusí přitom jít o čistě bílý kulatý talíř. Talíře a celé jídelní soupravy, které dnes máme k dispozici, dokonale splní užitnou funkci a nabízí i atraktivní vzhled.

Design současných talířů okouzlí milovníky elegance, minimalismu, působivých motivů, romanticky zdobených prvků i jemných tónů. Nový talíř do vaší kuchyně vnese svěží vítr. Není na čase kuchyň trochu provětrat?

Kuchyně podle Feng Shui

Na význam kvalitního nádobí upozorňuje i čínské umění o harmonii v prostoru. Do kuchyně dle Feng Shui rozhodně nepatří poškrábané, popraskané či dokonce přímo rozbité talíře. Všechno poškozené by mělo z kuchyně pryč. Nese v sobě totiž negativní energii. Symbolizuje nedostatek a bídu. Kuchyně, jídelna a stolování jako takové se přitom má pojit s hojností.

Symbolem hojnosti a svěží energie jsou ve Feng Shui pokojové rostliny a květiny. Ty by měly zdobit jídelnu, kuchyni i další obytné prostory. Do kuchyně skvěle zapadne také čerstvé ovoce a zelenina, plody, které odkazují na bohatství přírody. Přinášejí energii zdraví. Pozitivní působení budou mít v kuchyni zařízené dle Feng Shui také svěží barvy plodů. Jakými barvami hraje vaše kuchyně?

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *