Kladivouši v Zoo Praha se vskutku činí. Postavili obrovské hnízdo, které odhadem váží 300 kilogramů

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek konzultoval hmotnost hnízda kladivoušů s kolegy ze stavebního oddělení. Odhadli jeho hmotnost na 300 kilogramů. To za sucha, když namokne, je samozřejmě ještě mnohem těžší. V zoo Praha tak k němu přidali rozpěry a současně upozorňují návštěvníky, aby megahnízdo ve voliéře pod skalou neminuli.

Megahnízdo, které byste si neměli nechat ujít!

Náš pár kladivoušů začal stavět loni. V „přízemí“ nejprve odchoval mládě, ale pak ve stavbě pokračoval a vybudoval „první patro“. To nebylo překvapivé, kladivouši jsou náruživí stavitelé, kteří budují bez ohledu na potřebnost svých staveb; snad jim to pomáhá utužovat vztahy v páru. Letos kladivouši ve voliéře pod skalou pokračovali třetím patrem. Nyní již v práci ustali a jejich kónické hnízdo má horní průměr asi 160 centimetrů a výšku ke dvěma metrům. Je to vážně megahnízdo, které byste si neměli nechat ujít!

…píše ve svém článku Můj dům, můj hrad na webu Zoo Praha ředitel Miroslav Bobek.

Ředitel také uvádí, že kladivouši afričtí své jméno nedostali podle stavitelských dovedností, ale podle tvaru hlavy. Z profilu připomíná kladivo, snad i proto jsou ve své domovině opředeni řadou pověr a pověstí. Výškou asi půlmetrový ptáci jsou přitom známí právě pro svoje veliká hnízda z chrastí a hlíny s vnitřní hnízdní kotlinou, do které vede dlouhá přístupová chodbička. Hnízdo se tak v dolní části nápadně zužuje. Protože je zastřešené, mláďata kladivouše jsou komfortně kryta před deštěm a nepřízní počasí.

Kladivouši v Zoo Praha

Ve voliéře Zoo Praha však kladivouši nejsou sami. Svá hnízda tady na jaře staví i další ptáci, ale kladivouši jsou schopní jim je hned rozebrat a odnosit na vlastní stavbu. Proto je třeba ptákům zajistit dostatečný přísun materiálu na stavbu. Ředitel zoo popisuje, že šlo asi o dvacet pytlů suchých travin, mechu a dalších stavebnin. A stejně se před kladivouši nepodařilo uchránit návštěvnický přístřešek z rákosu.

Kladivouš africký

Kladivouš africký (Scopus umbretta) je příbuzný volavek. Podobně jako volavky loví tak, že na svou kořist tiše a nehybně číhá, aby bleskurychle zaútočil. Přestože je kladivouš africký, zvaný také takatra, spojován s volavkami, čápy nebo člunozobcem africkým, má svůj vlastní rod Scopus. Je jediným zástupcem svého rodu a samostatné čeledi kladivoušovitých (Scopidae).

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *