Kalimba, mbira – léčivý hudební nástroj do kapsy

Existuje nespočet hudebních nástrojů, každý z nich je svým způsobem kouzelný, už jenom proto, že vyluzuje zvuk. Mezi ty nejkouzelnější jistě patří i kalimba, která se řadí mezi tzv. léčivé nástroje. Je to jeden z nástrojů, na který narazíte v soudobé muzikoterapii. Přitom jde o hudební nástroj, který má tisíciletou tradici v africké kultuře.

Kalimba je jedním z léčivých nástrojů, těch, které nevyžadují žádné hudební znalosti. Okamžitě dokážete vyloudit příjemný zvuk a silné léčivé vibrace. Hodí se proto skutečně pro každého, pro dospělé i pro děti.

Úvodní foto: Pixabay.com

Kalimba

Co Vás zajímá? Co je to kalimba? – Jak hrát na kalimbu? – Tradiční léčivý nástroj

Co je to kalimba?

Kalimba se označuje také jako mbira, lamelofon nebo palcové piáno. Palcové piáno relativně dobře vystihuje způsob hraní na tento netradiční nástroj. Je charakteristický také palcovou, resp. kapesní velikostí, což je jeho velká výhoda. Kalimbu je možné mít vždy s sebou a při sebemenší příležitosti je tak možné pomocí palců zabrnkat na kovové lamely. Je to taková muzikoterapie, která je vždy po ruce.

Přestože toto brnkání na kalimbu zvládne opravdu každý, přestože jde o malý hudební nástroj, vydává silné vibrace, které působí silně relaxačně.

  • Kalimba je malá a téměř nerozbitná. Je to kapesní nástroj pro každého!
  • Hraní zvládne každý! Pro svou jednoduchost je vhodná i pro děti nebo pro seniory.
  • Pro malou velikost se ji snadno dá využít pro přímý kontakt s tělem, kdy je přenos zvukových vibrací ještě silnější. Právě těmto vibracím je přitom přisuzován léčebný efekt.

Video: Hraní na kalimbu (Youtube)

Jak hrát na kalimbu?

Kalimba je reálně ozvučenou deskou. Deska je nejčastěji ze dřeva, ozvučení zajišťují kovové lamely. Délka destiček (lamel) definuje tón, čím delší, tím hlubší tón.

Pokud je kalimba v tomto jednoduchém provedení, na dřevěné desce okamžitě cítíte vibrace – zvuk, který vydávají lamely. Celá deska může být kvůli rezonanci také umístěna v obalu ze dřeva, kokosového ořechu, hlíny apod. Přenos vibrací na tělo je v tomto případě však menší. V muzikoterapii, pro léčivé účely se proto uplatňuje kalimba jako jednoduchá dřevěná deska.

Hraje se tak, že desku držíte v dlaních a palci sklouzáváte po lamelách směrem k desce. S jakoukoliv technikou tvoříte čisté tóny.

  • Kalimba může být pentatonicky laděná. Zvláště v případě nástroje s pěti lamelami (kalimba 5) proto nemusíte mít žádné znalosti nebo hudební nadání. Přesto vyloudíte příjemné vibrace a líbivý zvuk.
  • Na druhé straně kalimba umožňuje i hudební tvorbu profesionálům a zkušeným hudebníkům díky diatonickému ladění (kalimba 7, 9, 11 – dle počtu lamel). Dává pak také možnost hrát akordy.
KALIMBA POCKET 5 NOTES

Video: Hraní na kalimbu (Youtube)

Kalimba, africká mbira – tradiční léčivý nástroj

Kalimba je moderní verzí původního afrického nástroje mbira. V subsaharské Africe na ni narazíte na každém kroku. I proto bude mbira, také marimba nebo sansa, jedním z hlavních suvenýrů, které si povezete z návštěvy Afriky. Pro mbiru, resp. kalimbu však nemusíte jezdit speciálně do Afriky, k dostání je i u nás.

Kalimba

Literatura

  • Kantor, J., Lipský, M., Weber, J. a kol.: Základy muzikoterapie. Praha: Grada, 2009. ISBN: 978-80-247-2846-9
  • Beníčková, M.: Muzikoterapie a edukace. Praha: Grada, 2017. ISBN: 978-80-247-4238-0
  • Gerlichová, M.: Muzikoterapie v praxi: Příběhy muzikoterapeutických cest. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1791-8

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kalimba, mbira – léčivý hudební nástroj do kapsy

Kalimba je léčivý hudební nástroj. Využívá ho současná muzikoterapie, přitom má tisíciletou tradici v africké kultuře. Hraní na kalimbu zvládne každý, nevyžaduje žádné hudební znalosti. Hodí se pro dospělé i pro děti.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.5/5 - (21 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *