ÚNOR

Také únor, stejně jako leden je vnímán ještě jako začátek roku. Ještě pořád vládne zima, mnohdy i velmi tuhé mrazy a nevlídné počasí však tu a tam zpestří sluneční paprsky a zpěv ptáků, který nám dává vědět, že jaro se blíží. Pomalu také přilétají první stěhovaví ptáci a odlétají havrani. Den se nezadržitelně prodlužuje.

Únor se tradičně váže na křesťanský půst, také v něm slavíme masopust, začátek postního období, které končí až na Velikonoce. Na ty si však ještě budeme muset počkat.

Kalendář – Znamení zvěrokruhu – Tradice – Významné dny a svátky – Pranostiky

Druhý měsíc kalendáře

Únor je dle gregoriánského kalendáře druhým měsícem v roce. Někdy se právě v únoru slaví i Čínský nový rok. Židovský kalendář spojuje únor s měsíci ševat a adar.

Český název únor je odvozen od staročeského „nořiti se“. V únoru se totiž často dá pozorovat, jak se ledové kry noří do vody. Anglický název February odkazuje na latinský pojem „februarius“, resp. očistné svátky februa. Římané tyto svátky slavili v půli února, byly spojené také s oslavami nového roku.

Na římské oslavy februa navazuje tradice tradic italských karnevalů, ale jsou také jedním z pilířů tradice českého masopustu. Ostatně také italský název Carnevale se dá z latinského „carne vale“ přeložit jako loučení se s masem, masopust. Neslavnější karneval se koná každoročně v Benátkách, vždy v únoru. Vedle karnevalu v Benátkách však karnevaly, průvody masek, alegorických postav a vozů zpestřují v únoru mnoho ulic a měst po celé Itálii. Únor se tak dá označit jako měsíc karnevalů. Také velkolepý festival v Riu de Janeiru probíhá tradičně na přelomu února a března.

Únorový kalendář

Únor má jako nejkratší měsíc pouhých 28 dnů, s výjimkou přestupného roku, kdy v kalendáři najdeme i 29. únor. Třikrát v historii měl únor dokonce i 30 dnů. Únor začíná vždy stejným dnem v týdnu jako březen a listopad, s výjimkou přestupného roku. Tehdy začíná ve stejný den jako srpen. Únor začíná také vždy stejným dnem v týdnu jako předchozí červen.

Únor přináší masopust, který startuje Popeleční středa, dle křesťanů čas pokání a očisty. Na 3. února také připadá Světový den modliteb.

Znamení zvěrokruhu

Dle astrologie patří leden ke znamení vodnáře. V třetí třetině února střídá vodnáře další vodní znamení, znamení ryb. Astronomie na noční obloze registruje souhvězdí Kozoroha, kterým únor startuje. Končí pak v souhvězdí Vodnáře.

Únor je jediným měsícem v roce, kdy nemusí nastat měsíční fáze úplněk. Úplněk nenastal v únoru 2018 a nedočkáme se ho ani v únoru 2037. V roce 2021 připadá úplněk 27. února. Většinou tedy únor úplněk přece jenom přináší, nazývá se také jako sněžný úplněk. Zřídka únor nemusí přinést ani novoluní, tak se naposledy stalo, resp. nestalo v únoru 2014. Bez novoluní bude i únor 2033.

Tradice

Únor je krátký měsíc, dle tradic jde o postní období. Hned začátek února přináší Hromnice, den spojený s celou řadou lidových pranostik a obyčejů. Právě na hromnice se dříve světily svíce. Ty se pak v bouřích dávaly do oken, aby chránily dům před hromy a blesky.

Významné dny a svátky

2. února Hromnice, Světový den mokřadů svátek má Nela
3. února Světový den modliteb svátek má Blažej
11. února Světový den nemocných
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě
svátek má Božena, Dezider
12. února Den červené ruky, Darwinův den svátek má Slavěna, Glorie
13. února Světový den rádia svátek má Věnceslav, Jordan
14. února Světový den léčby zvukem, Svátek zamilovaných svátek má Valentýn, Valentýna
21. února Mezinárodní den průvodců cestovního ruchu
Mezinárodní den mateřského jazyka
svátek má Lenka, Eleonora
22. února Den sesterství svátek má Petr

Pranostiky na únor

  • Únor bílý – pole sílí.
  • Únor – úmor: kdyby mohl, umořil by v krávě tele a v kobyle hříbě.
  • Netrkne-li únor rohem, šlehne ocasem.
  • Když únor vodu spustí, ledem ji březen zahustí.
  • Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna.
  • Jestli únor honí mraky, staví březen sněhuláky.
  • V únoru sníh a led – v létě nanesou včely med.
  • Teplý únor – studené jaro, teplé léto.

Autor: Radka Křivánková 2021/03/14