1. červen: Mezinárodní den dětí

První červnový den patří dětem, naplňují ho dětské hry a soutěže, různé akce pro děti, ale také sladkosti nebo dárky pro děti.
Oslavy Dne dětí se konají na různých místech po celém Česku, ale i jinde ve světě.

V různých částech světa má však Den dětí, podobně jako Den matek nebo Den otců různé termíny. Mezinárodní den dětí připomíná i děti, které nemají zrovna radostné dětství.

Den pro ochranu dětí


Svátek dětí vznikl původně jako Den pro ochranu dětí. První podnět pochází již z roku 1920, tehdy byl v Turecku v rámci války za nezávislost stanoven národní svátek Den dětí. Bylo to 23. dubna. Dodnes je termín 23. dubna v Turecku národním svátkem.

První oficiální svátek, tehdy zvaný Den pro ochranu dětí, vyhlásila v roce 1949 Mezinárodní demokratická federace den v Moskvě. Bylo to i na popud tragické osudu žen a dětí v Lidicích v roce 1942 nebo francouzském Oradour-sur-Glane v roce 1944. Termín byl vybrán podle Světové konference na ochranu dětí konané v San Franciscu v roce 1925, právě 1. června. Ve stejný den se v San Franciscu konal i festival Dračích lodí. Čínský generální konzul sem pozval i čínské sirotky. Chtěl tak poukázat na neblahou situaci některých dětí.

Světový den dětí vyhlásila i organizace OSN, avšak až v roce 1954 a s doporučeným termínem 20. listopadu. 20. listopadu se Den dětí slaví například v arabských zemích, jako je Egypt, ale také v Izraeli, v Chorvatsku, Slovinsku, v Řecku, ve Švýcarsku, ve Francii, Finsku, Švédsku nebo třeba v Kanadě. Den dětí tak má hned dva oficiální termíny. Další termín dne dětí připadá na druhou červnovou neděli. V roce 1857 v tento den v Massachusetts sloužil reverend Charles Leonard mši za děti. Vznikl tak Den růže, později Den květin a až nakonec se z něho stal Den dětí.

Den dětí poprvé


Poprvé se Den dětí celosvětově konal rok po jeho vyhlášení. 1. června 1950 se k oslavám připojilo více než padesát zemí světa. Od té doby oslavy probíhají každý rok. Den pro ochranu dětí, resp. Mezinárodní den dětí převzalo za svůj svátek i Československo, posléze Česká republika.

Den dětí se u nás slavil již za první republiky. Tenkrát měly oslavu podobu různých školních akcí, představení a her. Různé hry pro děti, soutěže, společenské a sportovní akce se při příležitosti dětského dne konají i dnes, zpravidla poslední květnový víkend, nebo první víkend v červnu. Vedle zábavných akcí se konají i osvětové akce spojené s tématikou ochrany dětí, upozorňují na vykořisťování dětí (dětská práce, prostituce), domácí násilí, ale i násilí válečné a děti nucené prožívat hrůzy válečných konfliktů. Podle Dětského fondu OSN UNICEF jsou takto ohroženy milióny dětí na celém světě. 

Kdo si hraje, nezlobí