Den otců

Den otců má v Česku termín pohyblivý, vždy připadá na třetí neděli v červnu, navazuje tak na Den dětí ze začátku června. V severských zemích však tento den náleží všem mužům jako Mezinárodní den mužů, Den otců tady pak připadá na druhou neděli v listopadu. Jinde zase svátek otců spojují se svátkem svatého Josefa (19. března).

Přestože jde o méně známý svátek, o roli otců ve společnosti není pochyb. Podobně jako matky, které Den matek slaví v květnu, si i otcovství zaslouží své oslavy.

 

Jak to začalo?


Tradice dne otců odstartovala Ann Marie Jarvis, když v USA v roce 1907 prosadila Den matek. Již rok poté se ve Fairmontu v západní Virginii konal i Den otců. Šlo o připomenutí důlního neštěstí z roku 1907, při kterém zemřelo 361 mužů, 250 otců. Den otců se konal v katolickém kostele jako mše za ztracené otce a jejich přeživší děti na popud Grace Golden Claytonové.

Další den otců se uskutečnil až 1910, tentokrát ve městě Spokane státu Washington. Iniciátorkou byla zase žena, Sonora Smart Doddová, který Den otců chtěla slavit na počet svého ovdovělého otce, který vychoval šest dětí. Svátek měl připadat na jeho narozeniny 5. června, ale kvůli organizačním záležitostem se akce přesunula na třetí červnovou neděli, tedy 19. června 1910.

Ještě to trvalo pár let, než Sonora Dodová obnovila tradici svátku. Spojila ho i s obdarováváním mužů doutníky, kravatami a dalšími typicky pánskými předměty. Svátek začal růst na oblibě, nakonec v roce 1966 prezident Lyndon Johnson Den otců oficiálně spojil s třetí červnovou nedělí. V roce 1972 ho pak prezident Richard Nixon prohlásil za národní svátek.

Den otců ve světě


Den otců vycházející z americké tradice se dnes neslaví jen v USA, ale i dalších severoamerických či jihoamerických zemích, v Asii, Africe i Evropě. I v Česku se slaví Den otců vždy třetí neděli v červnu, v dalších evropských zemích se však slaví 19. března na svátek svatého Josefa. Jde například o Itálii, Portugalsko, Španělsko nebo Belgii. Německo svátek spojuje se svátkem nanebevstoupení Páně, 40 dnů po Velikonocích, který připadá na období května až června. V Dánsku se slaví jako Den ústavy 5. června. Severské země jako Finsko, Norsko, Švédsko či Island ho slaví druhou neděli v listopadu. V Rusku se Den otců slaví jako Den obránců vlasti, a to v termínu 23. února. V Austrálii a na Novém Zélandu připadá Den otců na první neděli v září.

Den otců v Česku

Přestože svátek otců nepatří k těm nejznámějším, dají se i v Česku zaznamenat snahy o jeho popularizaci, například pod taktovkou Ligy otevřených mužů (stojí i za akcí Suchej únor) nebo Unie center pro rodinu a komunitu, která slaví také Den matek nebo Mezinárodní den rodiny 15. května.