ČÍNSKÝ NOVÝ ROK

Čína, ale také Korea, Vietnam, Japonsko a další asijské země neslaví Nový rok 1. ledna. Gregoriánský kalendář se pojí s tradicemi evropskými, zatímco ty asijské využívají lunární kalendář. Čínský nový rok se tak slaví asi měsíc po tom klasickém, ve spojení s červenou barvou, barvou štěstí a prosperity. Nazývá se také Svátek lampionů.

Kdy začíná čínský nový rok?

Čínský Nový rok, také lunární Nový rok (Nung-li Sin-nien, pchin-jinem Nónglì xīnnián, doslova Rolnický Nový rok) v Asii představuje největší svátek v roce. Číňané oslavy nazývají také Svátky jara a věnují jim celých patnáct dní. Termín je pohyblivý, řídí se lunárním kalendářem. Čínský nový rok tak začíná dle konkrétního roku v termínu od 21. ledna do 20. února, vždy s druhým novým měsícem po zimním slunovratu, případně třetím, pokud je končící rok přestupný. V roce 2020 začínal čínský nový rok 25. ledna, a to v novém dvanáctiletém cyklu jako rok krysy, v roce 2021 začíná 12. února jako rok buvola.

Lunární nový rok – termíny

  • 12. ledna 2021 začíná rok buvola
  • 1. února 2022 začíná rok tygra
  • 22. ledna 2023 začíná rok králíka

Čínský horoskop a mytologie

Čínská astrologie rozeznává pět živlů: dřevo, oheň, země, kov a voda. Ke každému živlu přiřazuje také jedno ze dvanácti znamení. Čínský horoskop nepracuje s měsíci, ale celými roky. Znamení čínského horoskopu se vážou vždy ke konkrétnímu roku. Opakují se vždy ve dvanáctiletých cyklech, každý cyklus začíná znamením krysy a končí znamením prasete. Takto postavený lunární kalendář fungoval údajně již 2600 let před naším letopočtem.

Pořadí znamení čínského horoskopu určuje legenda o tom, jak zvířata přicházela na Buddhovu hostinu, kterou pro ně uspořádal. Buddha chtěl dle mytologie svoji hostinou zdůraznit rovnost všech bytostí, ačkoliv zvířata přicházela postupně. Po hostině se rozhodl Buddha zvířata obdarovat, po dlouhé rozvaze věnoval každému z hostů jeden rok, a právě v takovém pořadí, v jakém na hostinu dorazila.

Čínský kalendář startuje znamení krysy, následuje buvol, tygr, zajíc, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes, aby celý cyklus uzavřelo prase. Nový cyklus odstartoval s krysou v roce 2020, roku 2021 vládne buvol, roku 2022 tygr, roku 2023 zajíc, roku 2024 drak, roku 2025 had, roku 2026 kůň, roku 2027 koza, roku 2028 opice, roku 2029 kohout, roku 2030 pes a konečně roku 2031 prase.

Čínský horoskop staví na vlastnostech charakterových vlastnostech jednotlivých zvířat, ale daný rok určuje vedle znamení zvěrokruhu také jeden z pěti základních elementů a také střídání sil jin – jang.