BŘEZEN

Březen je čas, kdy odchází zima a přichází jaro. Konečně jsme se dočkali! Jaro je tady, oficiálně sice začíná až ve třetí třetině března, už s příchodem prvních březnových dnů je však ve vzduchu.

Počasí je sice ještě proměnlivé, to se zima nechce vzdát své vlády jen tak lehce. Termín jarního slunovratu je však nezvratný, připadá právě na březen. Jaro se hlásí o slovo, má podobu švitoření ptáků, které se nedá nepostřehnout. Rozehrává také hru barev, kvetou první jarní kvítky, jako jsou sněženky, bledule, krokusy, sasanky nebo zářivě modré podléšky.

Kalendář – Znamení zvěrokruhu – Tradice – Významné dny a svátky – Pranostiky

Třetí měsíc kalendáře

V římském kalendáři právě březen a počátek jara začíná nový rok, zatímco v gregoriánském kalendáři je březen již třetím měsícem. Židovský kalendář březen zpravidla spojuje s měsíci adar a nisan.

Český název měsíce odkazuje na březost samic zvířat, která je pro toto období typická. Existuje však také další výklad, který hovoří o rašení bříz. Anglický název March a názvy v dalších jazycích vycházejí z latinského pojmu Martius. Pojí se se jménem mytologického boha Marta, boha vála a zemědělství. Po zimě totiž zažínal nejenom zemědělský rok, ale i období vhodné pro vedení bojů. Proto se také v březnu scházeli bojeschopní Římané tradičně za hradbami Říma, na Martově poli.

Březnový kalendář

Březen má 31 dnů. Začíná ve stejný den v týdnu jako listopad. Pokud jde o nepřestupný rok, začátek března připadá také na stejný den jako začátek února.

V březnu začíná jaro, na severní polokouli nastává jarní rovnodennost. Mezi 19. a 21. březnem Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu protíná světový rovník, přechází tak z jižní polokoule na severní. Tím začíná astronomické jaro a končí astronomická zima. Na severním pólu poprvé v roce vychází Slunce, končí polární noc a začíná polární den. Na jižním pólu je to přesně opačně. Na březnové dny většinou vychází i Velikonoce, svátky jara, Velký pátek a Velikonoční pondělí představují státní svátky.

Hned na začátku měsíce se navíc slaví Mezinárodní den žen, na konci března, konkrétně 28. si zase připomínáme Den narození Jana Ámose Komenského. Březen je známý také jako Měsíc knihy, na počest slovenského popularizátora knih Mateja Hrebendy, který se narodil 10. března 1796. V novém tisíciletí je březen vnímán také jako měsíc internetu.

Znamení zvěrokruhu

Dle astrologie náleží březen ke znamení ryb. Ve třetí třetině měsíce se Slunce posouvá do ohnivého znamení berana, kterému také vládne planeta Mars.

Tradice

Březnové tradice oslavují jaro a nový život. Vážou se na den jarní rovnodennosti a období kolem tohoto termínu. Staří Keltové jaro spojovali se bohem Slunce, na něho také odkazují bochánky podobné mazancům s křížovým zářezem. Slované s jarem uctívali boha plodnosti Jarovíta, typického svým zlatým štítem, připodobňujícím sluneční kotouč.

Křesťané jarní rovnodennost překryly svátky Ježíšova ukřižování a zmrtvýchvstání. Dnešní Velikonoce se však spíše vracejí k přírodním tradicím. Završují čtyřicetidenní půst, který započala Popeleční středa. Březen je tak stále dobou půstu, proto se také březnový úplněk nazývá postní. Říká se mu však také úplněk mízy nebo červí úplněk, protože v roztáté půdě se objevují stopy červů, tedy žížal. Březnový úplněk se pojí se začátkem jara a koncem zimy. To symbolizuje i vraní krákání, odtud také pochází termín vraní úplněk.

Významné dny a svátky

3. březnaSvětový den divoké přírodysvátek má Kamil
8. březnaMezinárodní den žen, Světový den ledvinsvátek má Gabriela
11. březnaEvropský den mozkusvátek má Anděla
14. březnaDen písvátek má Rút, Matylda
17. březnaDen svatého Patrikasvátek má Vlastimil, Vlastimila
20. březnaSvětový den divadla pro děti a mládežsvátek má Světlana, Roxana
21. březnaMezinárodní den zdravého spánku, Světový den poeziesvátek má Radek, Radko
22. březnaSvětový den vody, Světový den mimůsvátek má Leona
23. březnaSvětový den meteorologiesvátek má Ivona, Alfons
24. březnaDen Horské služby v ČRsvátek má Gabriel
26. březnaSvětový den boje proti epilepsii (Purple Day)svátek má Emanuel
27. březnaSvětový den divadlasvátek má Dita, Malvína, Rupert
28. březnaDen učitelů v ČRsvátek má Soňa

Pranostiky na březen

Pranostiky na březen se týkají především počasí, které je typicky proměnlivé. Březnové slunce již sice umí zahřát, ale stále příjemné počasí stále v některých dnech střídají i nepříjemně nízké teploty, mráz a sníh. Ne nadarmo se říká, že březnové slunce od nohou studí, anebo: Březen, za kamna vlezem.

  • Březnové slunce od nohou studí.
  • Březen, za kamna vlezem. (Březen, za pes si vlezem.)
  • Na svatého Řehoře každý sedlák lenoch, který neoře.
  • Březnové mrazy nikdy neschází.
  • Březen se umí pousmát, ale také důkladně zamračit.

Autor: Radka Křivánková 2021/03/14