8. prosince byl zastřelen John Lennon. Vzpomíná i Ondřej Brzobohatý

Když se John Lennon vracel 8. prosince 1980 do bytu v newyorské rezidenci Dakota, domovní dveře již neotevřel.

Otočil se za hlasem: „pane Lennone!“ Byl to hlas jeho fanouška Marka Davida Chapmana, kterému jen několik hodin předtím podepsal své album. Mark David Chapman pak na Lennona vystřelil ze svého revolveru. Čtyři výstřely ukončily život z největších osobností populární hudby dvacátého století. Právě dnes si od smrti legendárního brouka připomínáme čtyřicáté výročí.

Úvodní foto: Pixabay.com

Lennonova zeď v Praze

Nečekaný a nesmyslný odchod Johna Lennona otřásl celým světem, výjimkou nebylo ani tehdejší socialistické Československo. Lidé se začali spontánně scházet na Kampě u tzv. zdi nářků, která je dnes známá jako Lennonova. V roce 1980 zde na zeď kdosi napsal „Za Johna Lennona“ a nápis doplnil křížem. Lidé tam začali nosit květiny a zapalovat svíčky, u zdi se bez ohledu na režim scházeli 8. prosince od té doby pravidelně.

Právě u Lennonovy zdi v Praze na Kampě také natočil svůj nový videoklip Ondřej Gregor Brzobohatý, ve kterém na Johna Lennona vzpomíná. Premiéru písně nazvané Myšlenky Johna Lennona připravil právě na 8. prosince 2020. Převážnou část textu přitom tvoří Lennonovy citáty. Ondra Brzobohatý na Youtube vyzdvihl tento:

Čas, jehož marnění sis užil, není ztracený.

Ondřej G. Brzobohatý - Myšlenky Johna Lennona

Video: Ondřej Gregor Brzobohatý, Myšlenky Johna Lennona (Youtube)

John Lennon je pro mě ikona a jeho filozofie pro mě byla vždy životní inspirací. Proto se píseň jmenuje Myšlenky Johna Lennona. Hudební produkce se ujal renomovaný producent Dalibor Cidlinský jr. a jeho aranžmá také chvílemi odkazuje na typický zvuk Lennonových skladeb, avšak v současnějším pojetí. K písničce jsem natočil klip jako poděkování za inspiraci tomuto liverpoolskému rodákovi. Díky animaci v něm oživne i legendární Lennonova zeď na Kampě.

Věčný snílek a pacifista

John Winston Lennon se narodil 9. října 1940 v Liverpoolu. První křestní jméno dostal po dědečkovi, druhé pak po britském premiérovi Winstonu Churchillovi. Toho se však později jako mírový aktivista vzdal a nahradil je jménem své manželky Ono.

Předtím, v roce 1960 stál u vzniku slavné kapely The Beatles v sestavě, kterou kromě něho tvořili i baskytarista a zpěvák Paul McCartney, kytarista a zpěvák George Harrison a bubeník Ringo Starr. První deska The Beatles Love Me Do vyšla v roce 1962, úspěch však odstartovala až druhá deska Please Please Me z roku 1963. Kapela The Beatles se podepsala na hudební revoluci, která v šedesátých letech položila základy moderní popkultury. Rozpadla se necelý rok po vydání posledního alba Abbey Road. Svůj poslední koncert odehrála na konci ledna 1969 na střeše londýnské centrály společnosti Apple. Po rozpadu kapely se John Lennon přestěhoval se svoji manželkou Yoko Ono do USA. To bylo v roce 1971, ve kterém vyšla jeho sólová deska Imagine s legendární titulní skladbou.

IMAGINE. (Ultimate Mix, 2020) - John Lennon & The Plastic Ono Band (with the Flux Fiddlers) HD

Video: John Lennon, Imagine (Youtube)

Sedmdesátá léta Johna Lennona se nesla ve znamení politického aktivismu, také deprese a drog. Vydal však přitom sedm alb, poslední nazval podle frézie Double Fantasy, na kterou narazil v botanické zahradě na Bermudách, kde byl na výletě se svým synem Seanem. V roce 1980 již měl za sebou závislost na drogách a cigaretách, těšil se z desky Double Fantasy a měl v plánu koncertní turné s Yoko Ono. O desce Double Fantasy, turné i výchově svého syna mluvil ve velkém rozhovoru, který vznikl jen pár hodin před jeho vraždou.

/1/ Havlová, A.: U zdi v Praze lidé vzpomínali na Lennona. ‚Policie setkání čas od času rozehnala,‘ vzpomíná novinář. iRozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 8. prosince 2020 [cit. 2020-12-08]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/kultura/hudba/john-lennon-smrt-yoko-ono-wall-zed_2012081708_ako

/2/ Špulák, J.: Ondřej Gregor Brzobohatý: Inspirovaly mě citáty Johna Lennona. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 3. prosince 2020 [cit. 2020-12-08]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/kultura/clanek/ondrej-gregor-brzobohaty-inspirovaly-me-citaty-johna-lennona-40344103

/3/ Ondřej G. Brzobohatý připomíná výročí úmrtí Lennona písní plnou citátů. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 8. prosince 2020 [cit. 2020-12-08]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/kultura/clanek/ondrej-g-brzobohaty-pripomina-vyroci-umrti-lennona-pisni-plnou-citatu-40344553

…a vlastní poznatky a zkušenosti

8. prosince před 40 lety byl zastřelen John Lennon. Vzpomíná i Ondřej Brzobohatý

8. prosince, tradičně také u Lennonovy zdi v Praze, znovu v myslích ožívá John Lennon. Právě u Lennonovy zdi také vznikl nový klip, který Ondřej Brzobohatý nazpíval jako poctu Johnu Lennonovi.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.