Jak spolehlivě vycvičit psa? Využijte jeho psí instinkty a přirozené vzorce chování!

Již v padesátých letech minulého století behaviorální psycholog B. F Skinner objevil několik principů chování, které odpovídají všem živým bytostem s centrálním nervovým systémem. Asi nikoho nepřekvapí, že zvířata opakují ty vzorce chování, které jsou jim příjemné nebo jim přinášejí nějaký užitek. Je to logické, pro zvířata, pro člověka i jeho nejvěrnějšího přítele. Současně to vysvětluje, proč sklízí pozitivní trénink takový úspěch, a to nejenom u psa.

Nepodceňujte instinkty!

Většina rysů psího chování je dána genetickou výbavou a instinkty, které si psi nesou po svých divokých předcích. Když pes udělá něco nemilého, může člověk začít křičet, nadávat nebo dokonce psa trestat. Má-li člověk změnit chování psa, vyplatí se přemýšlet. Pes není hlupák. Je to prostě pes a má své instinkty. Jde mu o prospěch, dělá přirozeně to, co je mu příjemné a přínosné. Jakékoliv chování psa může být obráceno v pozitivní, když člověk bude důmyslně pracovat s motivací psa.

Pozitivní motivace v psí škole Vychovaný pes

Video: Pozitivní motivace v psí škole Vychovaný pes (Youtube)

Chcete mít doma vychovaného psa?

Psí trenérka a chovatelka dvou psů, tří koček a čtyř koní, někdejší dlouholetá prezidentka největšího amerického sdružení profesionálních trenérů psů Association of Pet Dog Trainers a autorka knihy Pozitivní metody výchovy psa Pat Miller definovala dvě hlavní zásady, které minimalizují mnoho z těch nejčastějších problémů, které chovatelé bohužel se svým psem zažívají stále znovu a znovu:

  • Posilujte v psovi správné chování. Chvalte ho a odměňujte za správné chování.
  • Dávejte pozor na to, ať psa za dobré chování netrestáte. Řada chovatelů to nevědomě dělá.

Touha po odměně: Klíč k pozitivnímu výcviku

Naučit psa spolehlivě plnit povel znamená dle psí trenérky Pat Miller využít jeho instinkt, především touhu po odměně. Odměna posiluje motivaci psa tak, že si časem povel osvojí jako reflex (pak už ani odměna nebude třeba).

V praxi přitom nezřídka dochází k tomu, že namísto odměny pes za správné chování dostal trest. Například v situaci, kdy si pes hraje v parku s jinými psy, chovatel ho zavolá povelem Ke mně. Chlupáč opustí zábavnou hru se svými druhy a přiběhne za svým člověkem. Ten ho sice pochválí, ale následně připne vodítko a odvádí domů. To zvíře vnímá jako trest, trest, který následoval splnění povelu. Stejně tak to vnímá tehdy, přivolá-li si psa člověk proto, aby ho za něco pokáral. Pes to vyhodnotí tak, že po splnění povelu následoval trest, příště raději nepřijde.

Klíčem pro výcvik psa je porozumění. Chovatel by měl vědět, proč se pes chová, jak se chová. Když člověk přijme fakt, že pes dělá to, co je pro něho výhodné, stejně jako člověk sám, výcvik se stane mnohem snadnější. Pes si dokáže osvojit dobré chování, učí se o to rychleji a snáze, čím větší radost z učení má. Když se zaměříme na to, aby byl výcvik radostný, na odměňování dobrého chování a současně předcházení toho špatného, můžeme se časem těšit z dobře vychovaného psa.

3 cviky na pojištění spolehlivosti psa BEZ vodítka

Video: František Šusta: Psí cviky pro spolehlivost psa (Youtube)

Aby pozitivní motivace byla opravdu pozitivní…

Při tréninku založeném na motivaci je třeba najít odměnu, kterou pes skutečně bude vnímat jako odměnu. Základní odměnou je vždy pochvala směrovaná k psovi, ideálně spojená s nadšením chovatele, že pes povel splnil. Odměnou je i pohlazení, ovšem s tím, že je potřeba vědět, kdy je pohlazení psovi příjemné. Ne vždy a ne všude pes dotek totiž vítá.

Motivací a odměnou jsou spolehlivě i pamlsky, které využívají základní instinkt pro přežití – potřebu jídla. Ale pozor, pozitivní výcvik psa není přímo závislý na krmení, jak se neznalí mylně mohou domnívat. Množství pamlsků jako odměny se postupně snižuje.

Někdy to vypadá, že pamlsky na psa nefungují, ale příčinou je prostě to, že konkrétní pamlsek není pro psa dostatečně atraktivní. Současně je při používání pamlsků potřeba dbát na to, aby psovi nešálil smysly a byl založen na kvalitních surovinách. Zdraví psa je přece na prvním místě!

V jednoduchosti je krása. Jako ideální pamlsek pro psa se jeví maso, v praktické podobě jako maso sušené. 100% přírodní masovou pochoutku najdete i pod značkou Nativia. Sušené hovězí maso pro psy z čerstvých surovin z Orlických hor nebo sušené masové koule zajisté vzbudí jeho zájem.

REKLAMA

Nativia

Nativia je ryze česká značka petfood. Společnost se sídlem v Letohradu v podhůří Orlických hor si zakládá na kvalitě vstupních surovin, které jsou sestaveny s respektem k přirozeným potřebám psa (nebo kočky). Tvůrci receptur si uvědomují, že „pes ani kočka nejsou slepice“ a místo kombinace obvykle používaných obilovin postavili všechny produkty Nativia pouze na mase a rýži.

Zajímá vás krmivo a pamlsky Nativia? Více najdete tady…

Nativia

Literatura:

  • Miller, P.: Pozitivní metody výchovy psa. Praha: Plot, 2012. ISBN: 978-80-7428-090-0
  • Hebel, A.: Výcvik psa podle jeho temperamentu. Praha: Grada, 2011. ISBN: 9788024734767
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6
  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Jak spolehlivě vycvičit psa? Využijte jeho psí instinkty a přirozené vzorce chování!

Psí chování je dáno geny a instinkty. Má-li člověk změnit chování psa, vyplatí se využít jeho instinkty. Pes dělá přirozeně to, co je mu příjemné. Jakékoliv chování psa může být obráceno v pozitivní, když člověk bude důmyslně pracovat s motivací psa.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Bullmastif

Nejistota, nervozita, neklid a další zásadní chyby ve výcviku psa

Není lehké si přiznat, že ne pes, ale chovatel stojí za neúspěchy při výcviku. Každý pes by měl ovládat alespoň základní povely, například bezpodmínečně, okamžitě a bez zaváhání přiběhnout na zavolání. Jenže v praxi narážíme na mnoho psů, kteří jako by povel ani neslyšeli. Nemusí to být tím, že by jim chyběl výcvik. Potíž nezřídka…

Pes - silná imunita

5P pro silný imunitní systém psa

Není to jeden jasně ohraničený orgán, ale má na každý jediný orgán vliv. Nejde vidět a nebolí, přesto se jeho poškození může projevovat bolestí na různých místech těla. Silný imunitní systém je synonymem zdraví, neboť se díky němu organismus dokáže vypořádat s nejrůznějšími infekcemi, bakteriemi, viry a dalšími patogeny, kterým permanentně čelí.

5/5 - (9 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *