Jak vybrat granule pro psa?

Pes - granule pro psa

Granule pro psa jsou často jediným zdrojem veškerých potřebných živin, nezbytných pro správné fungování všech orgánů a soustav zvířete. Zdravá, plnohodnotná a vyvážená strava, která je v rukou každého chovatele, je základním předpokladem pro fyzickou i psychickou kondici psa. I proto je kriticky důležité, jaké granule chovatel svému psovi do misky sype, pokud se tedy rozhodl pro tuto formu krmiva.

Není pochyb o tom, že granule pro psa by měly být kvalitní. Jenže jak takové kvalitní granule poznat? Vždyť většina výrobců o svých granulích tvrdí, že jsou kvalitní, že jsou kvalitnější než granule jiné. Jak si mezi všemi těmi kvalitními, ještě kvalitnějšími a nejkvalitnějšími granulemi pro psa vybrat ty pravé?

Jaké jsou skutečně nejlepší granule pro psa? Jak vybrat granule pro psa? Přinášíme praktické tipy, které vám výběr granulí usnadní. Tady jsou!

SloženíVýrobce – Chovatelé – Univerzální granulePes

 

Sledujte to, co je důležité

Více než marketing a reklama o kvalitě granulí vypovídají faktické hodnoty, především konkrétní složení. Barvy obalu nebo obrázky jsou nic neříkající, neurčité je i označení prémiové, superprémiové či ultraprémiové granule, na rozdíl od údajů o složení granulí.

Na údaje o složení se zaměřte.

Nejbližším příbuzným psa je vlk. A pes je stejně jako vlk masožravec, ač zažívání psa jistě ovlivnila i tisíce let dlouhá domestikace psa člověkem. Jakkoli, strava psa by měla sestávat především z masa, resp. živočišných bílkovin.

Kvalitní granule by měly obsahovat hodně masa.

Maso by mělo ve složení granulí zaujímat největší podíl, tzn. být ve složení uvedeno na prvním místě. Současně by mělo být popsáno co nejpodrobněji. Tak například pojmy „kuřecí maso“ (tzn. čerstvé kuřecí maso), „dehydratované kuřecí maso“, „sušené kuřecí maso“ – vypovídají o složení víc než pouze pojem „drůbež“.

Obecně by složení granulí mělo být co nejdetailnější a nejjasnější.

Tak jako je ve složení vítané maso, resp. konkrétní druh či druhy masa, naopak některé položky ve složení nejsou zcela vhodné. Jde o suroviny a přísady jako:

  • sója – pro psa je obtížně stravitelná, navíc jde o jeden z nejčastějších alergenů,
  • obiloviny – již jen z toho důvodu, že pojem je příliš široký, zahrnuje například pšenici, ječmen, oves, také kukuřici, rýži aj.,
  • sůl – chlorid sodný, chemická aditiva jako je např. sorban draselný, propylgallát (E320), BHA (E 320), BHT (E 321), případně označení: „doplňkové látky povolené v EU“, pod kterým se skrývají různá chemická aditiva.

Kvalitu granulí odhaluje detailní složení jen částečně. Jde totiž také o kvalitu vstupních surovin, kterou jen tak odhalit nelze. Proto je důležité vybírat granule od odpovědných výrobců. Vyplatí se sledovat výrobce, pátrat po konkrétních výrobních postupech, zajímat se o vstupní suroviny daného krmiva a jejich původ.

Sledujte výrobce

Renomovaný kynologický časopis Whole Dog Journal v USA každoročně zveřejňuje seznam označovaný jako TOP DRY FOODS (Dry dog food list). Jde o seznam kvalitních, tzn. nutričně hodnotných, spolehlivých a bezpečných krmiv, výrobců a značek, které stojí za doporučení. TOP DRY FOODS je nezávislou anketou s pečlivě volenými kritérii, které značky zařazené do seznamu musejí jednoznačně splňovat.

  • Jednou z podmínek pro zařazení do seznamu TOP DRY FOODS je vysoký podíl masa a jeho přesná deklarace, stejně tak přesná deklarace tuků nebo obilovin.
  • Základním kritériem je sdělení, kde se krmivo vyrábí a kdo ho vyrábí.

V seznamu jsou zařazené pouze americké značky, ty evropské chybí. TOP DRY FOODS i TOP DRY FOODS 2019 však zahrnuje i americké značky, které jsou ve stejné kvalitě dostupné i na evropském trhu (Acana, Annamaet, FirstMate, N&D, Orijen nebo Taste of the wild).

TIP OD KOCOURA

Přestože v seznamu Dry dog food list, resp TOP DRY FOODS chybí evropské nebo přímo české granule, můžou být kritéria této ankety pomocníkem pro výběr krmiva pro psa i v českých podmínkách. I na české granule pro psa, resp. značky a výrobce lze pohlížet z hlediska této prestižní ankety. Podobnou nápovědu pro výběr granulí nabízí nezávislé hodnocení Dog Food Analysis.

Pokud upřednostňujete české granule, na konkrétní parametry a informace se lze u konkrétních výrobců jednoduše doptat. Už jenom odpověď (či neodpověď) výrobce o něčem nevypovídá.

Zajímají vás české granule pro psy? Seznam výrobců a značek tady.

 

Sledujte výrobce i ostatní chovatele

Spoléhat se na informace od výrobce nebo samotnou značku je příliš velké zjednodušení. Značka sama o sobě zárukou kvality není, může mít kolem sebe neopodstatněnou auru danou promyšleným marketingem. Navíc i kvalitní značka může časem ustoupit ze svých kvalitativních parametrů. A to bohužel bez toho, aby to někdo zaregistroval a začal vnímat značku jinak, než si zaslouží.

Pokud při výběru granulí můžete na něco spoléhat, jsou to reference chovatelů, které jsou (zpravidla) nezávislé na konkrétním výrobci. Dobří chovatelé své psy krmí dobrými granulemi. Takoví chovatelé se jistě rádi podělí o své zkušenosti s různými granulemi, značkami a výrobci, a doporučí to nejlepší.

Recenze můžete hledat u konkrétní chovatelské stanice, například na jejím webu. Prostor pro zkušenosti s konkrétními granulemi a nezávislé recenze nabízí i server Heureka.

Chovatelská stanice Banataj Wind

Video: Chovatelská stanice Banataj Wind

Pořád však platí i to, že to, krmivo, které vyhovuje jednomu chovateli, resp. psovi, nemusí vyhovovat druhému. Je pochopitelné, že různá plemena budou mít různé dispozice, životní styl, tím i různé požadavky na výživu. Proto se hodí reference od chovatelů konkrétního plemene psa. Avšak ani takové reference by neměly být jediným parametrem výběru granulí.

Nevěřte na universální granule

Při výběru konkrétních granulí je vždy na prvním místě pes, jeho požadavky dané právě plemenem, také stářím, životním stylem, denním režimem nebo zátěží. Samozřejmě je třeba zohlednit zdravotní stav psa, případně i potravinové alergie a intolerance.

Pokud se téma potravinové alergie nebo intolerance týká právě vašeho psa, složení granulí je důležitější než cokoliv jiného. Měli byste však primárně znát konkrétní problematický alergen, a pak se mu ve složení vyhýbat.

V případě alergie nestačí vybírat mezi tzv. hypoalergenními granulemi, protože jejich složení může být různé. Vždy je však výhodné jednoduché složení s několika jasně deklarovanými složkami, pak se snáze vybírá, a také se snáze vyhýbá danému alergenu.

S nárůstem spotřeby granulí založených na kuřecím mase se objevuje i nárůst počtu alergií na tyto granule, resp. kuřecí maso. Přestože pes může být alergický téměř na jakoukoliv složku granulí, živočišnou i rostlinnou bílkovinu, v praxi se často jako hypoalergenní granule označují granule založené na jehněčím mase.

Takové hypoalergenní granule, založené na jehněčím mase, najdete mj. i pod značkou Nativia. Vedle jehněčího masa, resp. dehydratovaného jehněčího masa obsahují rýži, hovězí škvarky, vepřový tuk, sušené cukrovarské řízky, sušená jablka, pivovarské kvasnice, lososový olej, čekankový inulín nebo juku.

reklama


Žádné hypoalergenní granule však nezabrání všem možným alergickým reakcím. Již bylo řečeno, že potenciálním alergenem může být v granulích cokoliv. I hypoalergenní granule obsahují potenciální alergeny. Více o hypoalergenním krmivu v tomto článku…

Ani obecně neexistují universální granule, které by vyhovovaly všem psům. Ani granule určené pro specifické psí plemeno neposkytují záruku, že všem psům daného plemene skutečně prospějí. Označení konkrétního plemene navíc nevypovídá nic o kvalitě granulí. Dokonce ani granule označené puppy, adult, senior rozhodně nejsou řešením pro všechna štěňata, dospělé psy či seniory…

Sledujte svého psa

Někdy za granule nemusí hovořit jejich výrobce nebo jiný chovatel, ale hovoří sami za sebe. Kvalitní strava se odráží na tom, jak pes vypadá, jak je vitální a zdravý.

Kvalitní granule poznáte tak, že prospívají vašemu psovi. Nepoznáte to však hned. Chce to minimálně 4 až 6 týdnů, kdy můžete dělat závěry. Je také třeba počítat s tím, že nejde jenom o samotné granule a jejich složení. Chovatel musí pro svého psa také najít optimální denní dávku a režim stravování, který mu bude vyhovovat.

Rozhodně nespoléhejte na chutě psa. Ty se totiž dají snadno ošálit. Pes nadšeně zhltne především granule plné soli, která podporuje chuť, ale zásadně ohrožuje ledviny zvířete. Bude slintat nad umělou vůní granulí plných chemických aromat a dochucovadel, ale ta opravdu žádnému psovi nesvědčí.

Se psy je to při výběru granulí asi jako s dětmi.

Co si vyberou, když jim dáte na výběr buď mrkev, anebo nepřirozeně barevný přeslazený bonbón plný éček? 

Odpovědnost za výživu dětí nesou jejich rodiče, za výživu psa jeho chovatelé. Nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru!

reklama


Internetové zdroje: 

/1/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/2/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/3/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/4/ Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění. KrmímKvalitně.cz [online]. Opava -- Komárov:  KRMÍM KVALITNĚ s.r.o., 20. červen 2014 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.krmimkvalitne.cz/jak-vybrat-kvalitni-krmivo-pro-psa-aniz-byste-za-nej-utraceli-jmeni/

/5/ Jak vybrat granule pro psy CoVybrat.cz [online]. CoVybrat.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.covybrat.cz/nejlepsi-granule-psy/

/6/ Nejlepší granule pro psy 2019 – recenze, zkušenosti a návody. VšeProZvířátka.cz [online]. VšeProZvířátka.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://vse-pro-zviratka.cz/nejlepsi-granule-pro-psy/

/7/ Srovnávací test & recenze nejlepších krmiv pro psy. arecenze.cz [online]. Brno: Procontent s.r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.arecenze.cz/krmiva-pro-psy/

/8/ Jak vybrat správné krmivo pro psy a kočky? Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, s.r.o., 5. dubna 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zvirata/jak-vybrat-spravne-krmivo-pro-psy-a-kocky_518723.html

/9/ Jak vybrat nejkvalitnější granule? Ptáme se odborníka Juko-krmiva.cz [online]. Slavkov u Brna: JUKO petfood s.r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.juko-krmiva.cz/jak-vybrat-nejkvalitnejsi-granule-ptame-se-odbornika-cl28.php

/10/ Test suchého krmiva pro psy 2016 dTest.cz [online]. Praha: dTest, o.p.s., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.dtest.cz/clanek-5298/test-sucheho-krmiva-pro-psy-2016

/11/ Top Dry Foods 2018. Granule.cz [online]. Pardubice: Zenith Online s.r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.granule.cz/Clanky/Novinky/Top-Dry-Foods-2018

/12/ Jirásek, J. Pes s citlivým zažíváním. Nativia-pet.cz  [online]. Letohrad: Nativia, s.r.o., 19. listopadu 2018 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z:  https://www.nativia-pet.cz/cs/aktuality/pes-s-citlivym-zazivanim

/13/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/14/ Erb, S. 10 Dry Dog Foods Your Pup (And You) Will Love. BarkPost.com [online]. BarkPost.com, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://barkpost.com/life/10-dry-dog-foods/

/15/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

/16/ Kerns, N. Whole Dog Journal’s Approved Dry Dog Food List. WholeDogJournal.com [online]. WholeDogJournal.com, 23. ledna 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.whole-dog-journal.com/food/whole-dog-journals-approved-dry-dog-food-list/

/17/ Top 20 Best Dry Dog Food Brands for 2019. TheDogDigest.com [online]. TheDogDigest.com, 6. července 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.thedogdigest.com/dog-food-review/top-20-best-dry-dog-food-brands-for-2017/

/18/ Douglas, T. The Best Dry Dog Food (Review) in 2019. MyPetNeedsThat.com [online]. MyPetNeedsThat.com, 19. července 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mypetneedsthat.com/best-dry-dog-foods-guide/

/19/ Food Allergies in Dogs. Petccoach.cz [online]. PetCoach, Petco Animal Supplies Stores, Inc. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.petcoach.co/dog/condition/food-allergies/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková