Jak vybrat granule pro psa?

Granule pro psa jsou často jediným zdrojem veškerých potřebných živin, nezbytných pro správné fungování všech orgánů a soustav zvířete. Zdravá, plnohodnotná a vyvážená strava, která je v rukou každého chovatele, je základním předpokladem pro fyzickou i psychickou kondici psa. I proto je kriticky důležité, jaké granule chovatel svému psovi do misky sype, pokud se tedy rozhodl pro tuto formu krmiva.

Není pochyb o tom, že granule pro psa by měly být kvalitní. Jenže jak takové kvalitní granule poznat? Vždyť většina výrobců o svých granulích tvrdí, že jsou kvalitní, že jsou kvalitnější než granule jiné. Jak si mezi všemi těmi kvalitními, ještě kvalitnějšími a nejkvalitnějšími granulemi pro psa vybrat ty pravé?

Jaké jsou skutečně nejlepší granule pro psa? Jak vybrat granule pro psa? Přinášíme praktické tipy, které vám výběr granulí usnadní. Tady jsou!

Úvodní foto: Pixabay.com

Složení – Výrobce – Chovatelé – Univerzální granule – Pes

Sledujte to, co je důležité

Více než marketing a reklama o kvalitě granulí vypovídají faktické hodnoty, především konkrétní složení. Barvy obalu nebo obrázky jsou nic neříkající, neurčité je i označení prémiové, superprémiové či ultraprémiové granule, na rozdíl od údajů o složení granulí.

Na údaje o složení se zaměřte.

Nejbližším příbuzným psa je vlk. A pes je stejně jako vlk masožravec, ač zažívání psa jistě ovlivnila i tisíce let dlouhá domestikace psa člověkem. Jakkoli, strava psa by měla sestávat především z masa, resp. živočišných bílkovin.

Kvalitní granule by měly obsahovat hodně masa.

Maso by mělo ve složení granulí zaujímat největší podíl, tzn. být ve složení uvedeno na prvním místě. Současně by mělo být popsáno co nejpodrobněji. Tak například pojmy „kuřecí maso“ (tzn. čerstvé kuřecí maso), „dehydratované kuřecí maso“, „sušené kuřecí maso“ – vypovídají o složení víc než pouze pojem „drůbež“.

Obecně by složení granulí mělo být co nejdetailnější a nejjasnější.

Tak jako je ve složení vítané maso, resp. konkrétní druh či druhy masa, naopak některé položky ve složení nejsou zcela vhodné. Jde o suroviny a přísady jako:

  • sója – pro psa je obtížně stravitelná, navíc jde o jeden z nejčastějších alergenů,
  • obiloviny – již jen z toho důvodu, že pojem je příliš široký, zahrnuje například pšenici, ječmen, oves, také kukuřici, rýži aj.,
  • sůl – chlorid sodný, chemická aditiva jako je např. sorban draselný, propylgallát (E320), BHA (E 320), BHT (E 321), případně označení: „doplňkové látky povolené v EU“, pod kterým se skrývají různá chemická aditiva.

Kvalitu granulí odhaluje detailní složení jen částečně. Jde totiž také o kvalitu vstupních surovin, kterou jen tak odhalit nelze. Proto je důležité vybírat granule od odpovědných výrobců. Vyplatí se sledovat výrobce, pátrat po konkrétních výrobních postupech, zajímat se o vstupní suroviny daného krmiva a jejich původ.

Sledujte výrobce

Renomovaný kynologický časopis Whole Dog Journal v USA každoročně zveřejňuje seznam označovaný jako TOP DRY FOODS (Dry dog food list). Jde o seznam kvalitních, tzn. nutričně hodnotných, spolehlivých a bezpečných krmiv, výrobců a značek, které stojí za doporučení. TOP DRY FOODS je nezávislou anketou s pečlivě volenými kritérii, které značky zařazené do seznamu musejí jednoznačně splňovat.

  • Jednou z podmínek pro zařazení do seznamu TOP DRY FOODS je vysoký podíl masa a jeho přesná deklarace, stejně tak přesná deklarace tuků nebo obilovin.
  • Základním kritériem je sdělení, kde se krmivo vyrábí a kdo ho vyrábí.

V seznamu jsou zařazené pouze americké značky, ty evropské chybí. TOP DRY FOODS i TOP DRY FOODS 2019 však zahrnuje i americké značky, které jsou ve stejné kvalitě dostupné i na evropském trhu (Acana, Annamaet, FirstMate, N&D, Orijen nebo Taste of the wild).

TIP OD KOCOURA

Přestože v seznamu Dry dog food list, resp TOP DRY FOODS chybí evropské nebo přímo české granule, můžou být kritéria této ankety pomocníkem pro výběr krmiva pro psa i v českých podmínkách. I na české granule pro psa, resp. značky a výrobce lze pohlížet z hlediska této prestižní ankety. Podobnou nápovědu pro výběr granulí nabízí nezávislé hodnocení Dog Food Analysis.

Pokud upřednostňujete české granule, na konkrétní parametry a informace se lze u konkrétních výrobců jednoduše doptat. Už jenom odpověď (či neodpověď) výrobce o něčem nevypovídá.

Zajímají vás české granule pro psy? Seznam výrobců a značek tady.

Sledujte výrobce i ostatní chovatele

Spoléhat se na informace od výrobce nebo samotnou značku je příliš velké zjednodušení. Značka sama o sobě zárukou kvality není, může mít kolem sebe neopodstatněnou auru danou promyšleným marketingem. Navíc i kvalitní značka může časem ustoupit ze svých kvalitativních parametrů. A to bohužel bez toho, aby to někdo zaregistroval a začal vnímat značku jinak, než si zaslouží.

Pokud při výběru granulí můžete na něco spoléhat, jsou to reference chovatelů, které jsou (zpravidla) nezávislé na konkrétním výrobci. Dobří chovatelé své psy krmí dobrými granulemi. Takoví chovatelé se jistě rádi podělí o své zkušenosti s různými granulemi, značkami a výrobci, a doporučí to nejlepší.

Recenze můžete hledat u konkrétní chovatelské stanice, například na jejím webu. Prostor pro zkušenosti s konkrétními granulemi a nezávislé recenze nabízí i server Heureka.

Chovatelská stanice Banataj Wind

Video: Chovatelská stanice Banataj Wind (Youtube)

Pořád však platí i to, že to, krmivo, které vyhovuje jednomu chovateli, resp. psovi, nemusí vyhovovat druhému. Je pochopitelné, že různá plemena budou mít různé dispozice, životní styl, tím i různé požadavky na výživu. Proto se hodí reference od chovatelů konkrétního plemene psa. Avšak ani takové reference by neměly být jediným parametrem výběru granulí.

Nevěřte na universální granule

Při výběru konkrétních granulí je vždy na prvním místě pes, jeho požadavky dané právě plemenem, také stářím, životním stylem, denním režimem nebo zátěží. Samozřejmě je třeba zohlednit zdravotní stav psa, případně i potravinové alergie a intolerance.

Pokud se téma potravinové alergie nebo intolerance týká právě vašeho psa, složení granulí je důležitější než cokoliv jiného. Měli byste však primárně znát konkrétní problematický alergen, a pak se mu ve složení vyhýbat.

V případě alergie nestačí vybírat mezi tzv. hypoalergenními granulemi, protože jejich složení může být různé. Vždy je však výhodné jednoduché složení s několika jasně deklarovanými složkami, pak se snáze vybírá, a také se snáze vyhýbá danému alergenu.

S nárůstem spotřeby granulí založených na kuřecím mase se objevuje i nárůst počtu alergií na tyto granule, resp. kuřecí maso. Přestože pes může být alergický téměř na jakoukoliv složku granulí, živočišnou i rostlinnou bílkovinu, v praxi se často jako hypoalergenní granule označují granule založené na jehněčím mase.

Takové hypoalergenní granule, založené na jehněčím mase, najdete mj. i pod značkou Nativia. Vedle jehněčího masa, resp. dehydratovaného jehněčího masa obsahují rýži, hovězí škvarky, vepřový tuk, sušené cukrovarské řízky, sušená jablka, pivovarské kvasnice, lososový olej, čekankový inulín nebo juku.

Žádné hypoalergenní granule však nezabrání všem možným alergickým reakcím. Již bylo řečeno, že potenciálním alergenem může být v granulích cokoliv. I hypoalergenní granule obsahují potenciální alergeny. Více o hypoalergenním krmivu v tomto článku…

Ani obecně neexistují universální granule, které by vyhovovaly všem psům. Ani granule určené pro specifické psí plemeno neposkytují záruku, že všem psům daného plemene skutečně prospějí. Označení konkrétního plemene navíc nevypovídá nic o kvalitě granulí. Dokonce ani granule označené puppy, adult, senior rozhodně nejsou řešením pro všechna štěňata, dospělé psy či seniory…

Sledujte svého psa

Někdy za granule nemusí hovořit jejich výrobce nebo jiný chovatel, ale hovoří sami za sebe. Kvalitní strava se odráží na tom, jak pes vypadá, jak je vitální a zdravý.

Kvalitní granule poznáte tak, že prospívají vašemu psovi. Nepoznáte to však hned. Chce to minimálně 4 až 6 týdnů, kdy můžete dělat závěry. Je také třeba počítat s tím, že nejde jenom o samotné granule a jejich složení. Chovatel musí pro svého psa také najít optimální denní dávku a režim stravování, který mu bude vyhovovat.

Rozhodně nespoléhejte na chutě psa. Ty se totiž dají snadno ošálit. Pes nadšeně zhltne především granule plné soli, která podporuje chuť, ale zásadně ohrožuje ledviny zvířete. Bude slintat nad umělou vůní granulí plných chemických aromat a dochucovadel, ale ta opravdu žádnému psovi nesvědčí.

Se psy je to při výběru granulí asi jako s dětmi.

Co si vyberou, když jim dáte na výběr buď mrkev, anebo nepřirozeně barevný přeslazený bonbón plný éček? 

Odpovědnost za výživu dětí nesou jejich rodiče, za výživu psa jeho chovatelé. Nezbývá než popřát šťastnou ruku při výběru!

REKLAMA
Hypoalergenní granule Nativia

Literatura:

  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
  • Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/2/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/3/ Nejlepší granule pro psy 2019 – recenze, zkušenosti a návody. VšeProZvířátka.cz [online]. VšeProZvířátka.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://vse-pro-zviratka.cz/nejlepsi-granule-pro-psy/

/4/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/5/ Srovnávací test & recenze nejlepších krmiv pro psy. arecenze.cz [online]. Brno: Procontent s.r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.arecenze.cz/krmiva-pro-psy/

/6/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/7/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Jak vybrat granule pro psa?

Granule pro psa jsou často jediným zdrojem veškerých potřebných živin, nezbytných pro správné fungování všech orgánů a soustav zvířete. Proto je kriticky důležité, jaké granule chovatel svému psovi do misky sype, pokud se tedy rozhodl pro tuto formu krmiva.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Černý pes, retrívr

Kde se vyrábí české granule pro psy?

Česká republika je co do počtu psů, chovatelů nebo výrobců psího krmiva velmocí. Přestože k nám putují granule pro psy z celého světa, v nabídce nechybí ani české granule, tedy granule českých výrobců – společností se sídlem v ČR. Budeme-li však pátrat po místě, kde se granule skutečně vyrábí, čeká nás nejedno překvapení. Na řádcích…

Granule pro psa

3 jednoduché triky, jak poznat kvalitní granule pro psa

Jste si opravdu jistí, že svému psovi dáváte vše, co potřebuje? Krmíte ho granulemi, které mu skutečně prospívají? Není náhodou, jenom čistě náhodou, možné, že jste podlehli reklamním trikům výrobců granulí, důmyslnému marketingu, atraktivnímu obalu či třeba prostě jen pestrým barvám? Zkuste si své granule otestovat, jen tak, pro jistotu. Je to snadné. Nemusíte granule…

5/5 - (5 votes)