Jak načerpat energii jara?

S prvními slunečními paprsky procitá po zimě i radost z prostého bytí. Velkým potěšením jsou i ty nejdrobnější jarní květy. Nevtíravou, o to příjemnější kulisou je i zpěv ptáků, cvrlikání plné naděje a očekávání zázraků života. Příroda se probouzí, a s ní i vše živé. Slunce prosvětluje naše dny. Svěží vítr přináší novou energii – jenom ji chytit! Chytit vítr?

Není na tom nic složitého. Člověk je pořád součástí přírody. To nejlepší, co můžeme zjara pro sebe udělat, je jít ven. Příroda srší novou energií, na každém kroku lze vnímat, jak raší nový život. Startuje nový koloběh a lidský organismus startuje svůj metabolismus. Je čas zbavit se staré zátěže, na řadu přichází jarní očista, která nás nabije energií lehkosti. Lehkost, svěžest a energii nabízí i čerstvý vzduch plný kyslíku. I dýchání je formou očisty, s každým výdechem se zbavujeme škodlivin, s každým nádechem plníme své plíce životadárnou energií.

Kyslíková terapie

Kyslík je stále tím základním zdrojem energie pro lidské tělo. Dopřejte mu ho vrchovatě, dýchejte zhluboka, vyzkoušejte dechová cvičení. Buďte aktivní, ale nemusíte to přehánět, stačí procházka jarní přírodou. Naplňte čerstvým vzduchem i svůj interiér.

Vítr nemusíte chytat, a přesto ho můžete využít ve svůj prospěch.

reklama

Jak si doma efektivně vyčistit vzduch?

Větrání je základ. Zlepšit vzduch v domácnosti můžou i pokojové rostliny. Ke stejnému účelu slouží i kvalitní čistička vzduchu. Je vhodná i pro alergiky, kterým může vadit pyl či plíseň z půdy pokojových rostlin.

Čistička vzduchu ETA ventum využívá hned několik filtrů, včetně HEPA filtru, díky kterým zachytí všechny možné typy škodlivin v ovzduší. Poradí si s prachem a prachovými roztoči, také škodlivými mikroorganismy, toxickými látkami nebo pylem. Přijde vhod nejenom v pylové sezóně. Prach či toxické látky naše vnitřní ovzduší ohrožují pořád. Čistička ETA ventum je k dostání tady…

Provětrejte všechno, co jde

Je na čase vpustit do života nový vítr, provětrat svůj domov, ale i tělo. Po zimním období odpočinku přichází příležitost být aktivní. Pohyb venku je tím nejlepším, co můžete na jaře udělat. Klidně přitom může jít o lehkou procházku. Jaro přímo vybízí k odlehčení. Může jít také o odlehčení šatníku nebo jídelníčku.

Odlehčete s jarními bylinkami

Po zimě přichází na řadu jarní očista s lehkým jídelníčkem nabitým zelenou energií. Příroda je mocná a přináší nám přesně to, co potřebujeme. Jarní bylinky jsou typické svými očistnými účinky, třeba takový medvědí česnek – typická jarní bylinka. Typickou jarní bylinkou je i plicník, již dle názvu poukazuje na to, s čím pomáhá. I plíce jsou významným detoxikačním orgánem, o významu dýchání již ostatně byla řeč.

Jarní bylinky poslouží i při přípravě jarních pokrmů, třeba obyčejná sedmikráska, pampeliška, popenec, ptačinec, potočnice, kopřiva, ale i další jedlý plevel. Divoké bylinky i ty zahradní (pažitka, řeřicha, špenát) jsou zjara nabité energií, kterou můžeme po dlouhé zimě postrádat. Bylinková energie má zelenou. Ochutnejte jaro!

Terapie světlem

Není to jen kyslík. Nadmíru prospěšné je i všudypřítomné sluneční světlo. V zimě se nám ho nedostávalo dost. Nyní to můžeme dohnat. Léčba světlem je jednoduchá, ale funguje spolehlivě. Přirozené světlo, které nám jaro nabízí, je přitom to nejlepší. Sluneční lázně jsou pro tělo zdrojem vitamínu D, který se vytváří v pokožce prostřednictvím slunečního záření. Má bezesporu blahodárné účinky na psychiku.

Nedostatek světla způsobuje deprese. Je častou příčinou únavy, spavosti, náladovosti, ale i těžších psychických potíží. Komplexně se tyto potíže označují jako SAD – v překladu z angličtiny sezónní afektivní porucha. SAD je jedna z civilizačních poruch, které souvisejí s naším životním stylem. Naši předkové jí netrpěli, vstávali se světlem a chodili spát za tmy, práci přizpůsobovali přírodě a ročnímu období. Nedostatek světla v zimě proto dříve nezpůsoboval tolik potíží jako dnes. Nyní, s příchodem jara si však světla můžeme užít do sytosti.

Co všechno dokáže světlo?

 • zlepšuje vitalitu, eliminuje únavu a ospalost
 • aktivuje metabolismus, podporuje metabolické pochody
 • pomáhá při psychických potížích, odbourává stres
 • vyrovnává poruchy biorytmu
 • je prospěšné pro zdravou pokožku

Užijte si sluneční lázně, jsou dostupné kdekoliv, stačí vyjít ven. Nejlepší je přitom přirozené ranní světlo, které aktivuje naše tělo. Světlo ovlivňuje i produkci hormonů, které řídí náš spánek a denní biorytmy. Proto je lepší si světlo užít dříve a večer už tělo připravovat na spánek. Je jaro, začněte den vítáním slunce.

Video: Pozdrav slunci

Vpusťte slunce i do svého bytu!

Najděte způsoby, jak si i doma užít dostatek přirozeného světla, případně najděte vhodné osvětlení jako jeho alternativu. Na světlo klade důraz i starobylé učení Feng Shui.

Feng se dá přeložit jako vítr, Shui pak jako voda. Jde o dva symbolické prvky, které by měly být v rovnováze. Zatímco vítr energii rozptyluje, voda ji shromažďuje. Oba živly by přitom měly být v harmonii. Základním principem Feng Shui je právě harmonie, harmonie prostředí ve kterém žijeme, harmonie nás a našeho okolí.

Vítr je spojený s větráním prostoru a stejně jako voda náleží k úklidu. Nepořádek nemá s harmonií nic společného. Feng Shui proto klade velký důraz na úklid a očistu prostoru. Chcete návod? Najdete ho v článku: Úklid uvnitř i kolem sebe. Návod podle Feng Shui.

Jak pojmout jarní očistu?

Jaro je dobou nových začátků. Abychom mohli začít něco nového, musíme se nejprve zbavit toho starého. I proto je jaro také dobou očisty. Všechny jarní rituály se pojí s očistou. K období jara tradičně patří zapalování ohňů, oheň má totiž očistnou sílu.

Již prosté zapálení svíčky působí jako rituál k vyčištění prostoru kolem sebe. Ještě intenzivnější očistu prostoru pak nabízí vykuřování s očistnými bylinami, ideální způsob, jak nastartovat jarní energii, zastavit se i rozběhnout vstříc sluncem zalitým dnům.

Video: Vykuřování

Vykuřování využívá očistnou sílu některých bylin – je to především šalvěj bílá, také bazalka posvátná Tulasi nebo pryskyřice Mastix.

 • Šalvěj bílá je považována také za nejposvátnější bylinku vůbec. Její osvěžující kořenitá vůně očišťuje prostor od negativní energie, ale nese i dezinfekční účinky.
 • Tulasi – bazalka posvátná má zemitou, lehce dřevitou vůni s vynikajícími ochrannými účinky. Pomáhá proti všemu negativnímu, i elektrosmogu od moderních elektrospotřebičů. Je to bylinka proti stresu, která přijde vhod i při dýchacích potížích, protože čistí vzduch.
 • Mastix (masticha) má schopnost čistit prostor a zklidňovat psychiku. Nabízí také relaxační působení, hodí se i pro meditaci. Pomáhá rozvíjet kreativitu a slyšet svůj vnitřní hlas.
Šalvěj bílá - směs pro vykuřování Tulasi - směs pro vykuřování Masticha - směs pro vykuřování

Jak na vykuřování? Praktické informace o vykuřování na vás čekají v tomto článku…

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00
Loading…

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více…

Internetové zdroje a další informace: 

ZDROJE a další informace:

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více o nás…

Přinášíme tipy na zdravé bydlení, inspiraci pro dům i zahradu, pro domov bez chemie. Připravujeme praktické návody aromaterapie, užitečné informace o šetrném úklidu, očistě prostoru nebo články o pěstování a využití nejrůznějších bylinek. To proto, aby doma bylo jako doma.

#zdravebydleni #kouzlaaromaterapie #aromaterapie #bylinkovani #bylinky #jaro

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

reklama

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog.

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Tímto vylučujeme zodpovědnost i za trvalost obsahu tohoto webu. Veškeré informace mohou být kdykoliv pozměněny nebo zcela odstraněny. Neneseme zodpovědnost ani za případné výpadky webu.

Všechna autorská práva vyhrazena. Veškerý obsah je autorským dílem a jako takový je chráněný autorským zákonem.

Tyto webové stránky mohou obsahovat odkazy na jiné webové stránky. Za externí stránky rozhodně nepřebíráme odpovědnost, neodpovídáme za případné škody vzniklé s jejich obsahem či provozováním. Přístup na jiné webové stránky a využití jejich obsahu je na vlastní riziko internetového uživatele.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.