Hudba léčí tělo i duši. V praxi toho využívá muzikoterapie

Přestože hudba patří k člověku a existuje, co svět světem stojí, celou tu dobu si v sobě nese kousek tajemství. Taje hudby a zvuku znovu objevuje muzikoterapie, moderní metoda postavená na prastarých tradicích. Muzikoterapie může mít mnoho podob, stejně jako má nespočet podob hudba samotná. Jisté je, že hudba léčí tělo i duši, ale podmínkou je, že budete skutečně poslouchat.

Hudba je všude, o to víc ji opomíjíme

Hudba provází lidstvo od pradávna, ale nikdy dříve neměla tolik posluchačů jako v současné době. Paradoxně má o to menší příznivý vliv, stává se součástí všudypřítomného zvukového smogu. Zatímco přírodní národy spojují hudbu zejména s duchovní stránkou člověka, hudba se v západním pojetí stává součástí konzumní společnosti, kde pro duchovní oblast není moc místa. Odpovídá definovaným měřítkům a standardům, často bez oné hloubky, hudbě tolik vlastní.

Hudba má významnou kulturní a náboženskou úlohu. Je také zábavou, relaxací, způsobem prožitku. Dnes se bohužel hojně užívá také jako kulisa. A čím víc hudby máme, tím méně ji dokážeme vnímat, tím méně využíváme její pozitivní účinky, ať již relaxační, povzbuzující nebo léčivé. To potvrzuje i francouzský lékař, specialista ORL Alfred Tomatis./zdroj/

Hudba a touha, touha po vědění

V současnosti se setkáváme také vědeckým přístupem k hudbě, který se snaží objasnit vliv a působení hudby na člověka. Zatím je jasné jen to, že hudba na člověka skutečně působí, samozřejmě je působení a vnímání hudby u každého člověka individuální. Různě působí také různé druhy hudby. O výsledném působení rozhoduje podoba daného zvuku, jeho frekvence, intenzita, tempo, harmonie nebo rytmus.

  • V souvislosti s tzv. Mozartovým efektem se hovoří i o vlivu na rozvoj inteligence. Lidé v testu poslouchali hudbu Mozarta, která dočasně dokázala zvýšit jejich mentální schopnosti. Více tady.
  • Hudba a hudební činnost se pozitivně projevuje i na dětech, nejenom jejich dobré náladě, ale i inteligenci nebo matematických dovednostech.
  • Podle moderních výzkumů hudba ovlivňuje také krevní tlak nebo činnost srdce.

Zpátky k podstatě

I moderní vědecké poznatky nás však vrací k podstatě. Vědci přišli na to, že se při vnímání hudby zapojují ty nejhlubší vrstvy mozku, ty nejstarší struktury, které jsou přímo propojené s emocemi. Ke slovu se tak dostávají nejrůznější podoby muzikoterapie, založené na komplexním působení hudby, tónů a zvuku jako takového.

Muzikoterapie

Muzikoterapie je v současnosti jedna z těch alternativních léčebných metod, která se snaží člověka navrátit blíž k sobě, dál od všeho toho stresu, shonu a tlaku na výkon. Pracuje s psychologií prožitků a zážitků, je to přirozený způsob léčení, zejména skrze psychiku. Může doplňovat ryze lékařskou terapii, na rozdíl od ní je vždy příjemná a bezbolestná.

Definice muzikoterapie hovoří o procesu ovlivňování člověka hudbou a zvukem, hudebními nástroji a prostředky. Je to působení hudby v oblasti smyslové, emocionální i fyziologické. Více o muzikoterapii jako takové najdete na webu předního českého terapeuta Lubomíra Holzera tady.

Muzikoterapie v praxi

Muzikoterapie má mnoho podob, jednu z nich zakoušíme na vlastní uši i my u kocoura. Spočívá především v objevování toho, co zvuk umí, poznávání sebe sama a také úplně nových hudebních nástrojů. Někdy se nazývají léčivé nástroje, jindy zase šamanské. Mají základ v různých kulturách a společné to, že na ně umí hrát každý. Léčivé nástroje jsou založené na intuici a působení zvuku jako takového. V jednoduchosti je síla.

Tyto nástroje vám postupně představíme. V tomto článku je jich několik, jde přesto pouze o malou ukázku toho, co všechno s touhou po hudbě, zvuku a poznání můžete objevit.

Dundun dance flash mob - Melbourne Djembe

Bubny a bubínky

Bubny a bubínky, bonga, djembe, resp. bicí nástroje (perkuse) jsou asi tím prvním, co napadne každého pod termínem muzikoterapie. Není divu, patří k těm nejstarším hudebním nástrojům, které provázejí člověka stále. A jsou také nedílnou součástí nejrůznějších šamanských rituálů.

Šamanské bubny

Kontakt s bohy, ale i sebou samým – to byl od pradávna cíl šamanských rituálů. Ty mohly mít různou podobu v závislosti na kultuře, lidech, šamanech a místě, kde probíhaly. Společné měly zvuk, zvuky bubnů.

Bubny, nazývané šamanské, také djembe, bongo aj., zajišťovali člověku přízeň bohů. Dodnes dokáže rytmus připomínající přírodu, čtyři roční období, příliv a odliv nebo tep srdce uvést vše do rovnováhy. Zaujme naši mysl, umožní vypořádat se pocity, na úrovni podvědomí nastoluje léčivé procesy.

Je to tep srdce, který nám buben připomíná, zvuk, který nás vytvářel v lůně matky. Je to tep srdce, náš vlastní, který nám umožňuje intuitivně vnímat rytmus a… bubnovat – anebo hrát na jiný perkusní nástroj.

SANSULA SPACE PROJECT #1

Perkuse známé i neznámé

Bubny – to vše jsou perkuse, dle wiki obecně hudební nástroje, kdy se zvuk vytváří pomocí úderů do nástroje, třesením nástrojem nebo škrabáním na nástroj. Jsou to tradiční nástroje přírodních národů, ale nechybějí ani v moderní hudbě.

Perkuse mají nespočet podob, každý národ, oblast nebo země má svoje vlastní perkuse. Ty se stávají součástí místní kultury.

Mezi ty známější perkuse patří triangl, tamburína, rumba koule (marakas), nebo xylofon, který původně pochází z Afriky. Z Afriky pochází i léčivý nástroj kalimba, který je jako stvořený pro muzikoterapii. Má kapesní velikost, ale sílu jako harfa nebo kytara. Kalimba má mnoho možností, cení se také pro tu, že je možné s ní hrát přímo na těle.

Typicky českým zástupcem je vozembouch, často doplněný o zvonky a rolničky. Španělé mají zase své kastaněty, které úchvatně ladí s úchvatným španělským tancem. Kastaněty také krásně zapadají do rukou těch nejkrásnějších španělských tanečnic.

First Look Inside (Kalimba Video)

Zvonkohry a ladění energie

Zvonkohry mají tisíce podob, vždy jde o rezonanční destičky (kovové, dřevěné, příp. z jiných přírodních materiálů), které je třeba nějakým způsobem rozhýbat. Pokud jsou rezonanční destičky v jedné řadě, nazývají se zvonkohry chimes.

Chimes i další zvonkohry vždy slibují hluboký prožitek přinášející harmonii. Zvonkohry totiž nabízejí alikvótní tóny, harmonické zvuky a působení harmonie tónů, která uvolní, dodá energii a vnitřní radost.

Zvonkohry se využívají k očistě prostoru, vyladění energií, které pocítí i člověk, který se zvukové koupeli oddá. Není to přitom nic složitého, stačí jen letmý dotek a zvonkohra rozezní své působivé ladění.

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *