Hradozámecká noc 2020: Léto uzavírají kouzelné noční prohlídky

Hrad v noci

Poslední srpnová sobotní noc je vrcholem prázdninové sezóny a také skvělou příležitostí pro konání nejrůznějších akcí. Také hrady a zámky se zapojují. Národní památkový ústav své hrady a zámky po celé republice vždy na konci srpna otevírá i ve večerních a nočních hodinách. Večerní prohlídky provází i zajímavý program, často i světelné efekty, hudba nebo divadlo.

V roce 2020 probíhá Hradozámecká noc ze soboty 29. na neděli 30. srpna. Uskuteční se již po jedenácté, zámek Mnichovo Hradiště s hlavním programem doplňují i desítky dalších pamětihodností po celém Česku.

Kam na Hradozámeckou noc?

Do akce se zapojují desítky památek ve správě Národního památkového ústavu, ale i památky soukromé. Hlavní program, který každý rok připadá na jinou památku, letos proběhne na zámku Mnichovo Hradiště.

Mnichovo Hradiště i další zámky

Zámek Mnichovo hradiště připomene na večerních prohlídkách slavné osobnosti rodiny Valdštejnů, která je se zámkem spjata. Slibuje atmosféru renesance, baroka, rokoka, empíru a biedermaieru. Stejně jako panování Valdštejnů i putování návštěvníků zámkem povede napříč staletími. Poučení, třeba o etiketě, bude kombinované i poučením o dobové zábavě. I návštěvníci si tak budou moct zatančit, zazpívat a povabit se u sklenky dobrého vína v nasvícené zámecké zahradě.

Hradozámecká noc se uskuteční i v Zahradách pod Pražským hradem. Tam se po západu slunce rozsvítí pochodně, aby barokní zahrady ožily pozoruhodným programem. Chystají se ukázky lukostřelby, hodu nožem a sekyrou nebo bojového stylu s holí v podání Spolku evropských bojových umění. Večerní prohlídky zpestří odborný výklad o historii zahrad.

Hradozámecká noc se chystá i na zámku Březnice, v duchu romantické pohádky Panna a netvor. Na nevšední večerní program zvou i zámky Červená Lhota, Kratochvíle, Loučeň, Litomyšl, Dačice, Fryštát, Miroslav, Radim, Hluboká, Rájec nad Svitavou, Třeboň, Bučovice, Konopiště, Loučeň, Valtice, Náměšť nad Oslavou, Janovice u Rýmařova aj.

Večerní program se uskuteční také v zámecké zahradě Libochovice. Noc netopýrů zde odstartuje v 18 hodin. Praktické ukázky odchytu a opětovného vypouštění netopýrů doplní i zajímavá přednáška o životě netopýrů a koloniích, které tito noční tvorové vytvářejí.

Hrady a další památky

Netradičního pojetí Hradozámecké noci se dočkáte i na hradě Švihov, kde lákají na Hrad na Hradě. Jde o filmové promítání dokumentů o hradních zříceninách na západě Čech, které jsou spojené s osobou nejvýznamnějšího majitele Švihova, Půty Švihovského z Rýzmberka. Vedle hraných filmových dokumentů o hradech Švihovu a a Novém Hernštejnu u Kdyně jsou připraveny i nové filmy o Příběnicích a Novém hradu u Kunratic. Filmový program v hradním špýcharu uvádí Libor Marek, moderátor televizního seriálu Pověsti a záhady českých hradů.

„Nebojte se tmy aneb s baterkou na hrad.“ Tak pojali Hradozámeckou noc na státním hradu Litice nad Orlicí. S baterkou vás čekají na nádvoří hradu. Noční prohlídky s baterkou bude provázet i vůně špekáčků opékaných na nádvoří.

Pestrý program a večerní prohlídky proběhnou i na hradě Český Šternberk, Bouzov, Karlštejn, Křivoklát aj. K Hradozámecké noci se však nepřipojují jenom hrady a zámky, ale také třeba pražský Invalidovna, brněnská vila Stiassni, Jurkovičova vila, kostel sv. Víta v Zahrádce nebo národní hřebčín Kladruby nad Labem.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *