Hledá se jeho jasnost bolid. Vědci prosí veřejnost o pomoc

Krátce po osmé hodině večer 28. ledna 2021 nám Měsíc předvedl zářivý úplněk, oblohu ještě nad ránem však zpestřil další zářící vesmírný objekt. Prosvítil ji bolid – velmi jasný meteor. Padající hvězda někdy nabývá takové jasnosti, že konkuruje i Měsíci. Tento bolid navíc několik minut navíc provázely i zvukové projevy.

Bolid schovaný za mraky

Kvůli nepříznivému počasí kamery Astronomického ústavu AVČR bolid nezaznamenaly, avšak bolid provázený zvukovými projevy jim neunikl. Registrovaly hlášení o zvuku a záblesku světla skrze oblačnost z okolí Prahy, Kralup, Slaného, Říčan i okolí. Také nevyloučily, že došlo k pádu meteoritů na zemský povrch. Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR to pro ČTK komentoval slovy:

Kvůli nepříznivému počasí naše kamery nezaznamenaly žádný přímý záznam bolidu. I přes narůstající denní světlo ale naše velmi přesné přístroje zachytily průběh svícení tohoto jevu, a to i přes oblačnost.

TOP 5 METEORITE FALLS

Video: Bolidy (YouTube)

Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AVČR nyní žádají provozovatele kamerových systémů se záznamem, aby jim případný záznam bolidu poslali na emailovou adresu mph@asu.cas.cz. Podle hlášení pozorování různých svědků měl být bolid vidět v okolí Liberce, Varnsdorfu a Děčína. Právě tam byla krátce po sedmé hodině ranní jen řídká oblačnost a právě mezi 7:04:54 až 7:04:58 hodin měl jasný meteor nad našim územím přelétat.

Video: Hlášení bolidu (YouTube)

Co je to bolid?

Jako bolid se označuje jasný meteor. Přestože neexistuje přesná definice, mělo by jít o meteor jasnější než zhruba −3 magnitudy. Někdy se jasný meteor přirovnává k Venuši (−4 magnitudy). Pokud je jasnější než Venuše, jde o bolid. Někdy však meteor nemusí budit pozornost jenom svoji jasností, ohromí i zvukem, ale třeba i délkou. I takovému meteoru se dá říkat bolid.

Jde o světelný úkaz, který způsobuje meteoroid. Ten vlétá do atmosféry, aby se tam projevil v podobě světelného otisku, meteoru. Meteoroid může celý shořet v atmosféře, ale někdy se jeho části dostanou až na Zemi, pak mluvíme o meteoritu. Lidově se bolid označuje jako padající hvězda. Stejně tak se označují pravidelné meteorické roje, přitom ten první – Kvadrantidy zdobí noční nebe hned začátkem ledna.

Literatura

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Internetové zdroje

/1/ Hledáme kamerové záznamy z rána 29. ledna.  asu.cas.cz [online]. Ondřejov: Astronomický ústav Akademie věd ČR, 29. leden 2020 [cit. 2021-01-29]. Dostupné z: http://www.asu.cas.cz/articles/1763/19/hledame-kamerove-zaznamy-z-rana-29-ledna

/2/ Šára, F.: Astronomové prosí o záběry bolidu, na zemský povrch mohly dopadnout meteority. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 29. ledna 2021 [cit. 2021-01-29]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/astronomove-prosi-o-zabery-bolidu-na-zemsky-povrch-mohly-dopadnout-meteority-40349423

/3/ Vědci po lidech žádají záznamy bolidu, byl vidět v okolí Prahy. Českénoviny.cz [online]. Praha: Česká tisková kancelář, 29. ledna 2021 [cit. 2021-01-29]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vedci-po-lidech-zadaji-zaznamy-bolidu-byl-videt-v-okoli-prahy/1989264

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Hledá se jeho jasnost bolid. Vědci prosí veřejnost o pomoc

Leden není jen měsícem předsevzetí, plánování budoucnosti nebo astrologie, dle astronomie k němu nedílně patří i meteorický roj Kvadrantidy, které v maximu nabízejí pozorování až stovky padajících hvězd, tedy meteorů za hodinu.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *