Hadilov písař, Sagittarius serpentarius je v Zoo Praha doma od roku 1986. Jde o afrického dravce, který dorůstá do úctyhodné výšky 1,3 metry. Od jiných dravců se odlišuje elegantním vzhledem s dlouhými štíhlými nohami, zbarvením a způsobem lovu. Vytváří dlouhodobé páry, kteří dokonce v lovu spolupracují. Avšak v zajetí se rozmnožuje jen obtížně, a tak v roce 2020 přivítali v Tróji na svět teprve třetí mládě.
Úvodní foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Nenasytný lovec hadů – Hadilov písař – Ptačí mokřady v Zoo Praha
Nenasytný lovec hadů
Již název ptáka poukazuje na jeho schopnost lovit hady, dokonce i jedovaté hady. V tom je přeborníkem, ovšem malé ptáče v pražské zoo se zatím nechává krmit rodiči. Mladí hadilovové jsou velmi nenasytní, a tak se rodiče musí snažit, aby nový přírůstek zaopatřili. A v Tróji se rodiče hadilova opravdu snaží. Více přibližuje kurátor ptáků…
Zatím nám rodina hadilovů dělá radost. Jde o první zcela přirozeně vylíhnuté ptáče. Rodiče jej sami krmí, starají se o něj, nemuseli jsme ani vejce inkubovat v líhni či rozkrmovat mládě. Rodičům podáváme převážně myšátka, která natráví a svého potomka jimi krmí.
Video: Hadilov písař v Zoo Praha (nové mládě), Youtube
Odchov mláděte hadilova je náročný, protože ptáci vyžadují klid a jisté zázemí. I proto je chovný pár s vylíhnutým ptáčetem umístěn mimo dosah a zvídavé oči návštěvníků zoologické zahrady.
Hadilov písař
Pozoruhodný africký dravec má dlouhé štíhlé nohy, ve kterých však má mimořádnou sílu. Právě nohy mu pomáhají v boji s nebezpečnými hady. Na nohách však nemá jenom ostré pařáty, ale také černé punčochy. Mají připomínat klokotové rukávy, součást oblečení středověkých písařů. Na písaře odkazují i dlouhá pera na hlavě dravce. Když je načepýří, vypadají, jako by pták měl za uchem písařské pero, tedy brko středověkého písaře.
Ptačí mokřady v Zoo Praha
Expozice Ptačí mokřady byla v Zoo Praha slavnostně otevřena před deseti lety. Bylo to 11. září 2010. O deset let později se tu radují z mláděte hadilova. Ten je však zatím návštěvníkům skrytý, ovšem k vidění jsou tu i další zajímavý ptáci, například člunozobci. Více než 140 druhů ptáků žije v mokřadech a několika voliérách, kde jsou ptáci spolu v kombinacích vyskytujících se ve volné přírodě. Voliéry Afrika, Amerika, Austrálie a Evropa zaujmout takovými ptačími druhy, jako je kladivouš africký, jeřáb laločnatý, flétnák australský nebo čejka laločnatá.
Literatura
- Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
Internetové zdroje
/1/ Dosedělová, L.: Nenasytný lovec hadů v černých punčochách je i ve státním znaku. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 11. září 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/12512-nenasytny-lovec-hadu-v-cernych-puncochach-je-i-ve-statnim-znaku
/2/ Navštivte ptačí mokřady. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 9. září 2010 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/ostatni-clanky/3103-navstivte-ptaci-mokrady
/3/ Hadilov písař na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hadilov_p%C3%ADsa%C5%99
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Hadilov písař: Vzácné mládě elegantního dravce si hýčkají v Zoo Praha
Hadilov písař je v Zoo Praha doma od roku 1986. Jde o afrického dravce, který dorůstá do úctyhodné výšky 1,3 metry. V zajetí se rozmnožuje jen obtížně, a tak v roce 2020 přivítali v Tróji na svět teprve třetí mládě.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…