Skip to content →

Grumpy Cat – věčně naštvaná kočka, která vydělává miliony

Je to jedna z nejslavnějších a nejbohatších koček světa a jistě také jedna z těch nejzamračenějších. Má natolik zamračený výraz, že lidé nemohli uvěřit, že její fotky jsou reálné. Když to její majitelé dokazovali, videa s touto kočkou se začala tak rychle šířit, že se doslova přes noc stala velkou kočičí celebritou jako Grumpy Cat (z anglického překladu prostě zamračená – naštvaná kočka).

Grumpy Cat nebo Tardar Sauce?

Ve skutečnosti se Grumpy Cat jmenuje Tardar Sauce. Její pravé jméno je v angličtině zkomoleninou výrazu tatarská omáčka a odkazuje na pozoruhodnou barvu kožíšku této slavné kočky.

Narodila se 4. dubna 2012 v USA a ještě tentýž rok se stala celebritou. To potvrdila i společnost MSNBC, která ji v roce 2012 udělila titul Most Influential Cat.

Naštvaná kočka se od té doby objevila na mnoha reklamních předmětech, produktech i v televizních reklamách. V roce 2013 se Grumpy Cat dokonce objevila na titulní stránce Wall Street Journal. Ve stejném roce se v USA začal prodávat nápoj Grampuccino, asi nepřekvapí, že tváří tohoto nápoje byla ona naštvaná kočka. Posléze majitelé Grumpy Cat na výrobci nápoje Grampuccino, společnosti Granade vysoudili v přepočtu téměř 15 milionů korun za to, že motiv jejich kočky nezdobil jenom Gramppuccino, ale také další produkty. Tak silná je ochranná známka Grumpy Cat. Mj. se spojuje i s komerční značkou krmiva Friskies.

Proč je naštvaná kočka naštvaná?

Naštvaná kočka má nepřirozený výraz, tak nepřirozený, že její fotky byly považovány za montáž. Později se ukázalo, že naštvaný výraz je opravdu reálný a nespíš je odrazem genetické poruchy označované nanismus. Tato porucha však kočku nijak neomezuje, žije naprosto běžný život, až na to, že je celý internet plný fotek a videa Grumpy Cat. Grumpy Cat sice opravdu vypadá rozmrzele, ale povahou je to dle jejich majitelů hravá a mazlivá kočička, zdání klame…

Asi nepřekvapí, že Grumpy Cat má svůj profil na Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítích. Píše se o ní i na české wikipedii. Má také vlastní web, kde její majitelé mj. vysvětlují původ kočky. Přestože vzhledem nápadně připomíná plemeno Ragdoll nebo Perskou kočku, je to obyčejná domácí kočka. A přestože má kvůli své poruše jinak stavěné zadní nohy, může normálně chodit, není to munchkin.

LOLcat

Laught out laud – smát se nahlas můžeme z různých důvodů a jedním z nich jsou jistě i kočky. LOLcat tak v podobě vtipných fotek sklízejí úspěch po celém internetu. Jsou vtipné často i díky trefným hláškám a krátkým komentářům, které z lidského pohledu nabízejí to, co si asi kočka na fotce myslí. První lolcat byla nejspíš britská kočka s komentářem „ I can haz cheezburger?“ z roku 2006, avšak Grumpy Cat jí směle konkuruje. Ten její mrzutý výraz prostě nepotřebuje komentář. Přesto fotky Grumpy Cat řada ironických komentářů doplňuje, zpravidla nechybí ani pravopisné chyby, protože kočka přece nepřemýšlí o gramatice…

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Grumpy Cat (@realgrumpycat),

Grumpy Cat je také jako stvořená pro meme – vtipné, ironické až sarkastické obrázky, které se po internetu a zvláště sociálních sítích šíří jako lavina. Meme mají co nejjednodušeji vystihovat nějaké emoce, je jasné, o jaké emoce v případě naštvané kočky jde.

Obr. zdroj: https://www.grumpycats.com/

Published in All Slavné kočky