Skip to content →

Jaké granule vybrat pro citlivého psa?

Ne nadarmo se říká, že „jaký pán, takový pes“. Psi jsou lidem natolik blízko, že je postihují i lidem podobné zdravotní potíže. Zaznamenáváme u nich přecitlivělost, nejenom v psychické rovině. Psi se stávají citliví na krmivo a jeho složky. Trápí je citlivý žaludek a citlivé zažívání obecně. Nevyhýbají se jim dokonce ani lidské civilizační nemoci, zejména v podobě alergie, konkrétně potravinové alergie.

K těm nejčastějším a nejnepříjemnějším obtížím, které sužují psy i jejich chovatele, patří problémy se srstí (svědění, vyrážky, otoky) a nejrůznější zažívací potíže (plynatost, průjem, zvracení, říhání). Pokud jde o potravinovou alergii, projevuje se právě v těchto dvou oblastech – v oblasti zažívání a na srsti, resp. na pokožce.

Citlivý pes? Třeba německý ovčák

Citlivý žaludek a také sklon k zažívacím problémům je některým psům, resp. plemenům vlastní. Takovým plemenem je například německý ovčák.

Německý ovčák má oproti jiným specifické trávení, obecně citlivé zažívací ústrojí, a tím i predispozice k možným zažívacím potížím.

Veterinářka Dagmar Tarkošová pro server Lidovky.cz chovatelům německého ovčáka vzkazuje:

„Chcete-li předejít potížím s trávením, pohlídejte v jeho stravě dostatečný podíl bílkovin, tzv. L.I.P. bílkovin, tedy lehce stravitelných bílkovin. Chybět by neměla ani vláknina, která podporuje správnou mikroflóru ve střevech a současně omezuje nežádoucí fermentační procesy.“

Video: Německý ovčák (plemeno)

Mops, buldoček, boxer a ti další

Celou řadu zdravotních problémů bohužel provází i tzv. brachycefalická (krátkolebá) plemena jako je mops, buldoček, boxer či bostonský teriér.

Kvůli na první pohled roztomilé, ale problematické stavbě lebky krátkolebá plemena potravu hltají více než jiná. S potravou tak přijímají i více vzduchu, který se pak projevuje nepříjemnou plynatostí.

„Kvůli zdeformované horní čelisti se psovi špatně přijímá potrava. Má nedokonalý skus,“

…upozorňuje v článku o potížích krátkolebých plemen veterinářka MVDr. Martina Načeradská.

Zažívací potíže se však mohou projevit u každého plemene. Citlivé zažívání u psů dnes bohužel není nic neobvyklého. Svědčí o tom například diskuse na serveru emimino.cz

Jak se o citlivém zažívání psa diskutuje?

Jak vypadá diskuse ohledně krmení psa s citlivým zažíváním?/4/

Zdravím všechny, kteří mají doma pejska s citlivým zažíváním. Chci se zeptat, jakýma krmíte granulkama, popřípadě co dáváte jinýho?

 • Naše fenečka měla průjmy, měla je po běžných granulích ze zverimexu, měla je i po vařeném jídle (ne zbytcích po nás, myslím vařené přímo pro ni), měla průjmy i po BARFu (syrovém mase). Nakonec jsme zakotvili u Orijen granulí, to byl poslední pokus, už jsem se chystala to řešit s veterinářem a nechat ji pořádně vyšetřit. Jsou sice dražší, ale složením jsou tyto granule kvalitní. Problémy zmizely a pes je zdravý jak řípa.
 • My krmíme Taste od the wild. Naše fenečka má taky trochu přecitlivělý žaludek, a tyhle jsou nejlepší. Ale také je pravda, že už jsou dražší.
 • Naše fena měla kdejaká vyšetření, vše v pořádku, jen prostě neustálé průjmy a zvracení. V pohodě byla až po Acaně, ale každému psovi může sedět něco jiného.
 • Naše fenka, která se nakonec dožila šestnácti let, měla taky věčnej problém. Ale pouze tehdy, když dostala zbytky od oběda (myšleno kůže z kuřete, chrupavky, kousek masa apod.). Granule typu Pedigree, no, to vůbec… Deset let jsem střídala K9, Acanu a Royal Canin – a byla v perfektní kondici, zažíváním počínaje, kvalitou srsti a výkonností konče… je to drahý krmení, ale vyplatí se. Naše byla velspringršpanělka a veterinář říkal, že tato plemena k zažívacím obtížím inklinují.
 • Ahoj taky mám fenku s citlivým žaludkem, nesnese granule a těstoviny – hned má průjem. Krmím syrovým masem, vývarem z kosti s rýží a zeleninou. A hodně mi pomohla červená řepa, přidávaná do jídla buď syrová, nebo vařená.
 • Obávám se, že vyloučit se 100% jistotou nevhodné složky stravy jednoduchým vyšetřením nelze – anebo lze, ale to vyšetření bude stát v řádu tisíců korun. A stejně to nemusí mít vůbec žádný smysl. Už proto, že pes může být alergický třeba dejme tomu na kuřecí, ale po delší době podávání kuřecího už pes nesnese ani jiné složky stravy, které by jindy nevadily. Proto je nejjednodušší jít cestou nejmenšího odporu – vyloučit hlavní alergeny (kuřecí, pšenice, kukuřice atd.) a vybrat kvalitní granule, které kromě toho, že neobsahují typické alergeny, jsou i z kvalitních surovin. Kvalitní granule také neobsahují další složky, které by mohly dělat potíže, např. konzervanty, barviva, ochucovadla atd. Obyčejně už jen to stačí, aby se pes dal do pořádku. BARF je třeba také dobrá volba, ale není pro každého…

Chemie? Ne, děkuji

Cesta nejmenšího odporu zmiňovaná v diskuzi je asi nejlepším řešením, jak vybrat granule pro citlivého psa. Ačkoliv jedno nejlepší řešení pro všechny citlivé psy prostě neexistuje.

V případě alergie je nezbytné vyloučit daný alergen ze stravy. Vzhledem k tomu, že může jít o jakoukoliv složku krmiva, může být jakékoliv krmivo (dokonce i krmivo hypoalergenní) problematické. Nezbývá než pečlivě ověřovat a revidovat konkrétní položky složení konkrétního krmiva.

Pokud jde „jenom“ o citlivé trávení, psovi prospěje eliminace chemických aditiv a co nejvyšší stravitelnost jednotlivých složek potravy.

Výživářský specialista Ing. Jan Jirásek vyzdvihuje v této souvislosti vysoce hydrolyzované bílkoviny, které se vyznačují také vynikající stravitelností.

Ve svém článku na webu společnosti Nativia uvádí:

„Bylo zjištěno a praxí ověřeno, že typická velikost potravních alergenů je 10 – 70 tisíc daltonů. (Dalton je jednotka, kterou se v biochemii vyjadřuje molekulová hmotnost velkých molekul.) Pokud jsou bílkovinné molekuly hydrolyzovány, tzn. „rozstříhány“ na částice s hmotností menší než 10 tisíc daltonů, jsou mnohem méně alergenní, a mají minimální negativní vliv na trávicí systém zvířete.“

Výživář společnosti Nativia také upozorňuje na granule Lamb & Rice s vysokým podílem bílkovin živočišného původu a výhodou v jednoduchém složení. I proto se označují hypoalergenní granule a doporučují se pro psy s citlivým zažíváním.

„I díky jasné a srozumitelné deklaraci na obalu si každý chovatel psa s citlivým zažíváním může okamžitě ověřit, z čeho je krmivo vyrobeno a zodpovědně se tak vyhnout problematickým složkám stravy,“

…vysvětluje v článku o tom jak vybrat hypoalergenní granule.

Krmivo Nativia Lamb & Rice je sestavené s ohledem na vysokou stravitelnost, všechny typy navíc obsahují kloubní výživu a extrakt ze semen ostropestřce mariánského na podporu správného fungování jater. Hodí se tak nejenom pro psy se zažívacími potížemi, ale pro všechny psy a chovatele, kteří chtějí předcházet i různým dalším potížím.

reklama

Jak hypoalergenní granule fungují v praxi?

Jak jsou užitečné při zažívacích potížích? Jak jsou prospěšné pro citlivé psy? Jak hypoalergenní granule Nativia hodnotí samotní chovatelé? Jaké s nimi mají zkušenosti? To se dá vyčíst z nezávislých recenzí, které nabízí Heureka.

Recenze chovatelů citlivých psů s granulemi Nativia Lamb & Rice hovoří například takto:

 • Žádné stravovací problémy. Výborné.
 • Krmivo vhodné pro staršího psa, méně tučně, lehce stavitelné.
 • Výborně pejsek tráví, lépe než jiné krmivo.
 • Mám alergika a žádný průjem. Psům chutná. Dobrá cena a slušná kvalita.
 • Vynikající krmivo pro psy s potravinovými alergiemi a citlivým zažíváním.
 • Psovi chutnají, velmi kvalitní granule, žádné zažívací potíže.
 • Výborné krmivo, mému psovi (labrador) velmi chutná.
 • Mému psovi se po nasazení zlepšilo trávení.
 • Můj pes po tomto krmivu již nemá řídkou stolici a upravila se mu váha směrem dolů, je již na své optimální váze. Doporučila bych tento produkt známým, kteří vlastní většího psa s problémy se zažíváním.
 • Po těchto granulích se vše o hodně zlepšilo, pes má i lepší náladu a má radost z většího pohybu. Celkově vidím, že mu změna prospěla.
 • Výhody: U bílého švýcarského ovčáka přestaly průjmy. Psovi chutná. CENA. Všechno ok, u psa po přechodu na toto krmivo přestaly průjmy. Pes prospívá a je vitální, srst pěkná.

Vyzkoušíte hypoalergenní granule Nativia Lamb & Rice také?

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 2x, ø5,00


Loading...

Radka K.

Radka K.

Panička at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí.
Nabízím inspiraci pro šťastný domov, spokojenost a osobní rozvoj. Sdílím své zážitky a postřehy ze života s chlupáči. Jsou má terapie proti stresu.
Kdo jsem? Jsem redaktor, kreativec, stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím. Synergicky tvořím obsah, který má smysl nejen pro mě.
Radka K.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Německý ovčák? Vítěz agility soutěží, skvělý záchranář a zarputilý hlídač. Lidovky.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s.,  15. listopadu 2016 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/relax/domaci-mazlicci/nemecky-ovcak-vitez-agility-soutezi-skvely-zachranar-a-zarputily-hlidac.A161114_120314_domaci-mazlicci_ape

/2/ Mopsi, buldočci a jiná krátkolebá plemena doplácejí na lidskou touhu po dokonalosti, říká veterinářka Martina Načeradská. RadaVeterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet s.r.o., 14. května 2018 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/mopsi-buldocci-a-jina-kratkoleba-plemena-doplaceji-na-lidskou-touhu-po-dokonalosti-rika-veterinarka-martina-naceradska-281

/3/ MVDr. Roman Kvapil. Brachycefalická (krátkolebá) plemena Veterina-Skalka.cz [online]. Praha: Veterinární ambulance Skalka, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: http://www.veterina-skalka.cz/Brachycefalicka_plemena.pdf

/4/ Krmení pejska s citlivým zažíváním. Diskuse na serveru [online]. Praha: MAFRA, a.s., 1. dubna 2015 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/krmeni-pejska-s-citlivym-zazivanim-222719/

/5/ Jirásek, J. Hydrolyzované živočišné bílkoviny v krmivu pro psy a kočky. Nativia-pet.cz  [online]. Letohrad: Nativia, s.r.o., 17. ledna 2018 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.nativia-pet.cz/cs/aktuality/hydrolyzovane-zivocisne-bilkoviny-v-krmivu-pro-psy-a-kocky

/6/ Jirásek, J. Pes s citlivým zažíváním. Nativia-pet.cz  [online]. Letohrad: Nativia, s.r.o., 19. listopadu 2018 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z:  https://www.nativia-pet.cz/cs/aktuality/pes-s-citlivym-zazivanim

Obrázky:

 • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Píšeme i o krmivu pro psa, praktické články o tom Jak vybrat granule pro psa, Jak se vyznat v psích granulích nebo Jak vybrat hypoalergenní granule pro psa. Těch praktických informací a tipů je však mnohem víc.

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

 • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
 • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
 • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All