Jaké granule vybrat pro citlivého psa?

Ne nadarmo se říká, že „jaký pán, takový pes“. Psi jsou lidem natolik blízko, že je postihují i lidem podobné zdravotní potíže. Zaznamenáváme u nich přecitlivělost, nejenom v psychické rovině. Psi se stávají citliví na krmivo a jeho složky. Trápí je citlivý žaludek a citlivé zažívání obecně. Nevyhýbají se jim dokonce ani lidské civilizační nemoci, zejména v podobě alergie, konkrétně potravinové alergie.

K těm nejčastějším a nejnepříjemnějším obtížím, které sužují psy i jejich chovatele, patří problémy se srstí (svědění, vyrážky, otoky) a nejrůznější zažívací potíže (plynatost, průjem, zvracení, říhání). Pokud jde o potravinovou alergii, projevuje se právě v těchto dvou oblastech – v oblasti zažívání a na srsti, resp. na pokožce.

Citlivý pes – Diskuse – Granule pro citlivého psa – Recenze

Citlivý pes? Třeba německý ovčák

Citlivý žaludek a také sklon k zažívacím problémům je některým psům, resp. plemenům vlastní. Takovým plemenem je například německý ovčák. Německý ovčák má oproti jiným specifické trávení, obecně citlivé zažívací ústrojí, a tím i predispozice k možným zažívacím potížím.

Veterinářka Dagmar Tarkošová pro server Lidovky.cz chovatelům německého ovčáka vzkazuje:

„Chcete-li předejít potížím s trávením, pohlídejte v jeho stravě dostatečný podíl bílkovin, tzv. L.I.P. bílkovin, tedy lehce stravitelných bílkovin. Chybět by neměla ani vláknina, která podporuje správnou mikroflóru ve střevech a současně omezuje nežádoucí fermentační procesy.“

Video: Německý ovčák (plemeno), Youtube

Mops, buldoček, boxer a ti další

Celou řadu zdravotních problémů bohužel provází i tzv. brachycefalická (krátkolebá) plemena jako je mops, buldoček, boxer či bostonský teriér. Kvůli na první pohled roztomilé, ale problematické stavbě lebky krátkolebá plemena potravu hltají více než jiná. S potravou tak přijímají i více vzduchu, který se pak projevuje nepříjemnou plynatostí.

„Kvůli zdeformované horní čelisti se psovi špatně přijímá potrava. Má nedokonalý skus,“

…upozorňuje v článku o potížích krátkolebých plemen veterinářka MVDr. Martina Načeradská.

Zažívací potíže se však mohou projevit u každého plemene. Citlivé zažívání u psů dnes bohužel není nic neobvyklého. Svědčí o tom například diskuse na serveru emimino.cz

Jak se o citlivém zažívání psa diskutuje?

Jak vypadá diskuse ohledně krmení psa s citlivým zažíváním?

Zdravím všechny, kteří mají doma pejska s citlivým zažíváním. Chci se zeptat, jakýma krmíte granulkama, popřípadě co dáváte jinýho?

 • Naše fenečka měla průjmy, měla je po běžných granulích ze zverimexu, měla je i po vařeném jídle (ne zbytcích po nás, myslím vařené přímo pro ni), měla průjmy i po BARFu (syrovém mase). Nakonec jsme zakotvili u Orijen granulí, to byl poslední pokus, už jsem se chystala to řešit s veterinářem a nechat ji pořádně vyšetřit. Jsou sice dražší, ale složením jsou tyto granule kvalitní. Problémy zmizely a pes je zdravý jak řípa.
 • My krmíme Taste od the wild. Naše fenečka má taky trochu přecitlivělý žaludek, a tyhle jsou nejlepší. Ale také je pravda, že už jsou dražší.
 • Naše fena měla kdejaká vyšetření, vše v pořádku, jen prostě neustálé průjmy a zvracení. V pohodě byla až po Acaně, ale každému psovi může sedět něco jiného.
 • Naše fenka, která se nakonec dožila šestnácti let, měla taky věčnej problém. Ale pouze tehdy, když dostala zbytky od oběda (myšleno kůže z kuřete, chrupavky, kousek masa apod.). Granule typu Pedigree, no, to vůbec… Deset let jsem střídala K9, Acanu a Royal Canin – a byla v perfektní kondici, zažíváním počínaje, kvalitou srsti a výkonností konče… je to drahý krmení, ale vyplatí se. Naše byla velspringršpanělka a veterinář říkal, že tato plemena k zažívacím obtížím inklinují.
 • Ahoj taky mám fenku s citlivým žaludkem, nesnese granule a těstoviny – hned má průjem. Krmím syrovým masem, vývarem z kosti s rýží a zeleninou. A hodně mi pomohla červená řepa, přidávaná do jídla buď syrová, nebo vařená.
 • Obávám se, že vyloučit se 100% jistotou nevhodné složky stravy jednoduchým vyšetřením nelze – anebo lze, ale to vyšetření bude stát v řádu tisíců korun. A stejně to nemusí mít vůbec žádný smysl. Už proto, že pes může být alergický třeba dejme tomu na kuřecí, ale po delší době podávání kuřecího už pes nesnese ani jiné složky stravy, které by jindy nevadily. Proto je nejjednodušší jít cestou nejmenšího odporu – vyloučit hlavní alergeny (kuřecí, pšenice, kukuřice atd.) a vybrat kvalitní granule, které kromě toho, že neobsahují typické alergeny, jsou i z kvalitních surovin. Kvalitní granule také neobsahují další složky, které by mohly dělat potíže, např. konzervanty, barviva, ochucovadla atd. Obyčejně už jen to stačí, aby se pes dal do pořádku. BARF je třeba také dobrá volba, ale není pro každého…

Chemie? Ne, děkuji

Cesta nejmenšího odporu zmiňovaná v diskuzi je asi nejlepším řešením, jak vybrat granule pro citlivého psa. Ačkoliv jedno nejlepší řešení pro všechny citlivé psy prostě neexistuje.

V případě alergie je nezbytné vyloučit daný alergen ze stravy. Vzhledem k tomu, že může jít o jakoukoliv složku krmiva, může být jakékoliv krmivo (dokonce i krmivo hypoalergenní) problematické. Nezbývá než pečlivě ověřovat a revidovat konkrétní položky složení konkrétního krmiva. Pokud jde „jenom“ o citlivé trávení, psovi prospěje eliminace chemických aditiv a co nejvyšší stravitelnost jednotlivých složek potravy.

Výživářský specialista Ing. Jan Jirásek vyzdvihuje v této souvislosti vysoce hydrolyzované bílkoviny, které se vyznačují také vynikající stravitelností.

Ve svém článku na webu společnosti Nativia uvádí:

„Bylo zjištěno a praxí ověřeno, že typická velikost potravních alergenů je 10 – 70 tisíc daltonů. (Dalton je jednotka, kterou se v biochemii vyjadřuje molekulová hmotnost velkých molekul.) Pokud jsou bílkovinné molekuly hydrolyzovány, tzn. „rozstříhány“ na částice s hmotností menší než 10 tisíc daltonů, jsou mnohem méně alergenní, a mají minimální negativní vliv na trávicí systém zvířete.“

Výživář společnosti Nativia také upozorňuje na granule Lamb & Rice s vysokým podílem bílkovin živočišného původu a výhodou v jednoduchém složení. I proto se označují hypoalergenní granule a doporučují se pro psy s citlivým zažíváním.

„I díky jasné a srozumitelné deklaraci na obalu si každý chovatel psa s citlivým zažíváním může okamžitě ověřit, z čeho je krmivo vyrobeno a zodpovědně se tak vyhnout problematickým složkám stravy,“

…vysvětluje v článku o tom jak vybrat hypoalergenní granule.

Krmivo Nativia Lamb & Rice je sestavené s ohledem na vysokou stravitelnost, všechny typy navíc obsahují kloubní výživu a extrakt ze semen ostropestřce mariánského na podporu správného fungování jater. Hodí se tak nejenom pro psy se zažívacími potížemi, ale pro všechny psy a chovatele, kteří chtějí předcházet i různým dalším potížím.

REKLAMA

Jak hypoalergenní granule fungují v praxi?

Jak jsou užitečné při zažívacích potížích? Jak jsou prospěšné pro citlivé psy? Jak hypoalergenní granule Nativia hodnotí samotní chovatelé? Jaké s nimi mají zkušenosti? To se dá vyčíst z nezávislých recenzí, které nabízí Heureka.

Recenze chovatelů citlivých psů s granulemi Nativia Lamb & Rice hovoří například takto:

 • Žádné stravovací problémy. Výborné.
 • Krmivo vhodné pro staršího psa, méně tučně, lehce stavitelné.
 • Výborně pejsek tráví, lépe než jiné krmivo.
 • Mám alergika a žádný průjem. Psům chutná. Dobrá cena a slušná kvalita.
 • Vynikající krmivo pro psy s potravinovými alergiemi a citlivým zažíváním.
 • Psovi chutnají, velmi kvalitní granule, žádné zažívací potíže.
 • Výborné krmivo, mému psovi (labrador) velmi chutná.
 • Mému psovi se po nasazení zlepšilo trávení.
 • Můj pes po tomto krmivu již nemá řídkou stolici a upravila se mu váha směrem dolů, je již na své optimální váze. Doporučila bych tento produkt známým, kteří vlastní většího psa s problémy se zažíváním.
 • Po těchto granulích se vše o hodně zlepšilo, pes má i lepší náladu a má radost z většího pohybu. Celkově vidím, že mu změna prospěla.
 • Výhody: U bílého švýcarského ovčáka přestaly průjmy. Psovi chutná. CENA. Všechno ok, u psa po přechodu na toto krmivo přestaly průjmy. Pes prospívá a je vitální, srst pěkná.

Vyzkoušíte hypoalergenní granule Nativia Lamb & Rice také? Najdete je přímo u výrobce TADY

Literatura

 • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9
 • Laukner, A.: Pes – správné krmení: jednoduše, chutně, zdravě. Praha: Grada, 2006. ISBN: 80-247-1761-1
 • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internetové zdroje

/1/ Německý ovčák? Vítěz agility soutěží, skvělý záchranář a zarputilý hlídač. Lidovky.cz [online]. Praha: MAFRA, 15. listopadu 2016 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/relax/domaci-mazlicci/nemecky-ovcak-vitez-agility-soutezi-skvely-zachranar-a-zarputily-hlidac.A161114_120314_domaci-mazlicci_ape

/2/ Mopsi, buldočci a jiná krátkolebá plemena doplácejí na lidskou touhu po dokonalosti, říká veterinářka Martina Načeradská. RadaVeterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet, 15. května 2018 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/mopsi-buldocci-a-jina-kratkoleba-plemena-doplaceji-na-lidskou-touhu-po-dokonalosti-rika-veterinarka-martina-naceradska-281

/3/ Krmení pejska s citlivým zažíváním, diskuze na eMimino.cz [online]. Praha: MAFRA, 1. duben 2015 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/krmeni-pejska-s-citlivym-zazivanim-222719/

/4/ Recenze krmiva Nativia Adult Lamb & Rice na Heureka.cz [online]. Praha: Heureka Group, 2020 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://krmivo-psy.heureka.cz/nativia-adult-lamb-rice-15-kg/recenze/#section

/5/ Jirásek, J. Hydrolyzované živočišné bílkoviny v krmivu pro psy a kočky. Nativia-pet.cz  [online]. Letohrad: Nativia, s.r.o., 17. ledna 2018 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.nativia-pet.cz/cs/aktuality/hydrolyzovane-zivocisne-bilkoviny-v-krmivu-pro-psy-a-kocky

/6/ Pfeifrová, J. Potravní alergie u psa a kočky. Animed.cz [online]. Brno: Veterinární klinika Animed. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.animed.cz/ostatni/potravni-alergie-u-psa-a-kocky

/7/ White, S. Nové poznatky o potravní alergii u psa a kočky. Veterina-info.cz. [online]. 2019 [cit. 2019-07-17]. Dostupné z: http://www.veterina-info.cz/odborne-clanky/nove-poznatky-o-potravni-alergii-u-psa-a-kocky-118.html

/8/ Nováková, V. Chci víc! Aneb co jsou holistická a hypoalergenní krmiva? Psihvezda.cz [online]. Brno: Psí hvězda s.r.o. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://nadace.psihvezda.cz/chci-vic-aneb-co-jsou-holisticka-a-hypoalergenni-krmiva/

/9/ Jaké granule pro citlivého psa? Granule.cz [online]. Pardubice: Zenith Online s.r.o. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.granule.cz/Clanky/Zajimave-clanky/Jake-granule-pro-citliveho-psa

/10/ Vránová, D. Alergie – čím krmit, aby byl pejsek spokojený. Spokojenypes.cz [online]. Spokojeny Pes.cz s.r.o., 16. května 2016 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.spokojenypes.cz/alergie-cim-krmit-aby-byl-pejsek-spokojeny/

/11/ Co dělat, když má pes alergie na různé druhy masa? Vaschovatel.cz [online] Nové dvory: VAPASKO s.r.o., 22. ledna 2019 [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.vaschovatel.cz/blog/531-co-delat-kdyz-ma-pes-alergie-na-ruzne-druhy-masa.html

/12/ Food Allergies in Dogs. Petccoach.cz [online]. PetCoach, Petco Animal Supplies Stores, Inc. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.petcoach.co/dog/condition/food-allergies/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Jaké granule vybrat pro citlivého psa?

Citlivý žaludek a sklon k zažívacím problémům je některým psům, resp. plemenům vlastní. Citlivý pes však může být jakýkoliv. Jak takového psa krmit? Jaké granule pro citlivého psa vybrat?

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Černý pes, retrívr

Kde se vyrábí české granule pro psy?

Česká republika je co do počtu psů, chovatelů nebo výrobců psího krmiva velmocí. Přestože k nám putují granule pro psy z celého světa, v nabídce nechybí ani české granule, tedy granule českých výrobců – společností se sídlem v ČR. Budeme-li však pátrat po místě, kde se granule skutečně vyrábí, čeká nás nejedno překvapení. Na řádcích…

Granule pro psa

3 jednoduché triky, jak poznat kvalitní granule pro psa

Jste si opravdu jistí, že svému psovi dáváte vše, co potřebuje? Krmíte ho granulemi, které mu skutečně prospívají? Není náhodou, jenom čistě náhodou, možné, že jste podlehli reklamním trikům výrobců granulí, důmyslnému marketingu, atraktivnímu obalu či třeba prostě jen pestrým barvám? Zkuste si své granule otestovat, jen tak, pro jistotu. Je to snadné. Nemusíte granule…

5/5 - (7 votes)