Skip to content →

Freddie Mercury miloval nejenom hudbu, ale i kočky

Legendy jsou legendami věčně. Jednou z těch největších hudebních legend je i frontman kapely Queen Freddie Mercury, jeden z největších zpěváků všech dob. Přestože náš svět Freddie opustil již v roce 1991, jeho hlas v našem světě zní pořád. V roce 2018 se legenda Freddieho Mercuryho vrací ještě hlasitěji s dlouho očekávaným filmem Bohemian Rhapsody. Ten se v českých kinech objevil v listopadu 2018.

Premiéra filmu Bohemian Rhapsody se stala jednou z největších filmových událostí roku. Pokud jde o hudební snímky, označuje se za nejočekávanější hudební snímek posledních let. Ohlasy a recenze přitom velká očekávání jenom potvrzují. Není tedy od věci si film s hvězdným Freddiem připomenout, už jenom proto, že do něho stejně jako působivá hudba nedílně patří i kočky. Freddie Mercury byl totiž milovníkem hudby, života i velkým milovníkem koček…

Bohemian Rhapsody

Film Bohemian Rhapsody je oslavou rockové skupiny Queen, jejich hudby a především Freddieho Mercuryho, který svou tvorbou i životem vzdoroval všem myslitelným stereotypům, díky čemuž se stal jedním z nejvýraznějších umělců na světě.

Snímek mapuje raketový vzestup nekonvenční skupiny prostřednictvím jejich revolučního zvuku a ikonických písní, jako jsou „We Will Rock You“, „We Are the Champions“ nebo právě „Bohemian Rhapsody“. Jejich příběh začíná bleskovým startem, pokračuje neřízenou životní spirálou a vrcholí nezapomenutelným, strhujícím vystoupením na koncertu Live Aid v roce 1985. Na jeho pódiu Queen v čele se rtuťovitým Freddiem předvedli jednu z největších show v historii rocku. Jejich hudba byla a stále je ohromnou inspirací pro celý svět.

…tak uvádí snímek do kin CinemArt, nedá se nic než souhlasit.

Snad jen doplnit slovy Briana Maye, kytaristy skupiny Queen:

Film Bohemian Rhapsody vypráví o rodinách a vztazích, o nadějích a touhách, o smutku a zklamáních, ale hlavně o vítězstvích a naplnění snů. A to způsobem, který se dotkne každého. Nebyla to snadná cesta – ale všechny nejdůležitější cesty jsou takové! Rami, Lucy a kluci dali dohromady monumentální show – mnohem lepší než je originál!

Životopisný snímek stojí na hereckém obsazení, které se vskutku povedlo. Rami Malek se na svoji roli dokonale připravil a také zahrál Freddieho naprosto dokonale. Dokonale výrazné byly také jeho zuby, tolik typické pro slavného zpěváka. Freddie Mercury měl v horním patře o čtyři zuby víc než je obvyklé, proto mu ty přední tak vystupovaly. Byl však přesvědčený, že i zuby mu pomáhají dotvářet jeho hlasový projev s mimořádným čtyřoktávovým rozsahem, a tak odmítal své zuby jakkoli upravovat.

Hodnocení filmu najdete klasicky na ČSFD.cz, kde ho diváci téměř okamžitě vyzdvihly na pozici jednoho z nejlepších filmů všech dob. Odborné recenze tak nadšené nejsou, přesto film sklízí chválu i ve vodách odborných kritiků.

Tak například recenze na iDnes.cz začíná takto:

Jedna z jistých výher snímku byla jasná už předem: legendární muzika. Druhou přidal nečekaně tvárný Rami Malek v roli Mercuryho, třetí pak ztvárnění veškerých koncertních scén od vzniku skupiny počátkem 70. let až po strhující vystoupení ve Wembley na Live Aid roku 1985.

Na Lidovky.cz se o filmu a Freddiem mj. dočtete:

Filmaři skrze výpovědi Briana Maye a Rogera Taylora Freddieho vykreslují v jeho aroganci, povýšenosti, odhodlání, býčí energii, ale i podmanivé dětinskosti, křehkosti a zranitelnosti. Je to takový Mercury, jakého si svět chce pamatovat. A jsou to zároveň vlastnosti, které lze poměrně snadno vyčíst z jeho písní.

Bohemian Rhapsody rozhodně stojí za vidění, sami si tak můžete udělat vlastní obrázek o filmu, který svůj název dostal podle songu z roku 1975 z alba A Night at the Opera, kombinujícího prvky hard rocku a opery. Již v roce vydání singl dosáhl první příčky v britské hitparádě. Je jediným singlem, který první příčku obsadil hned ve čtyřech letech, v roce 1975, 1976, a také po smrti Freddieho v roce 1991 a 1992.

Bohemian Rhapsody se stala také asi nejznámější skladbou v žánru hudební rapsodie, tedy skladbou s výrazně dramatických obsahem. Pro rapsodii je typické, že melodické části střídají s těmi rytmickými do podoby jakéhosi eposu, který upoutá svým vzletným obsahem a formou. Ano, přesně tak je to i s rapsodií Freddieho Mercuryho.

Freddie Mercury a jeho život

Na wikipedii se dočtete, že britský zpěvák, člen rockové skupiny Queeen a skladatel je považován za jednoho z nejvýznamnějších zpěváků historie. Nedá se nic jiného než souhlasit, i s tím, že byl proslulý nejenom pro svůj mimořádný hlasový talent, ale také charizma nebo extravagantnosti při vystupování. Přitom lidé, kteří ho osobně poznali, hovoří i o jeho plachosti a stydlivosti.

Freddie Mercury byl výjimečnou osobností mnoha tváří a dvou jmen. To známější přijal za své až v době své slávy, narodil se přitom jako Farrokh Bulsara 5. září 1946 v Zanzibaru.

Freddie Mercury a jeho kočky

Bývalý asistent Freddieho Peter Freeston popsal v rozhovoru pro Musicweb.cz, že Freddie Mercury měl raději kočky než lidi. Během svého života měl celkem asi desek koček, přitom byla jedna, kterou měl nejraději. Té také věnoval svoji píseň Delilah. Jeho kočce patří také song Mr. Bad Guy. Na kočkách obdivoval jejich nezávislost a svobodu. Přitom byl na ně sám natolik vázaný, že jim údajně volal domů během svého turné.

Kočky jako Jerry, Goliáš, Romeo nebo Lilly byly právoplatnými obyvateli osmadvacetipokojového domu Freddieho v Kensingtonu, právě toho, domu, který proslul bujarými večírky. Možná mu tady i kočky pomáhaly zahnat nudu, která dle Freddieho vlastních slov byla nejtěžší nemocí na celém světě. Prohlašoval také, že „nestřídmost je součástí mého já". Možná i to je vysvětlení, proč Freddie hledal lásku u tolika mužů i žen, možná i proto měl tolik koček.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 8x, ø5,00


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje: 

/1/ Bohemian Rhapsody. Cinemart.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://www.cinemart.cz/filmy/bohemian-rhapsody/

/2/ Bohemian Rhapsody. Česko-Slovenská filmová databáze. ČSFD.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.csfd.cz/film/300902-bohemian-rhapsody/recenze/

/3/ SPÁČILOVÁ, Mirka. RECENZE: Ať Mercury zpívá. Muzika přebíjí v Bohemian Rhapsody banality. iDnes.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://kultura.zpravy.idnes.cz/bohemian-rhapsody-queen-rami-malek-freddie-mercury-recenze-poj-/filmvideo.aspx?c=A181101_092134_filmvideo_ts

/4/ BÍLKOVÁ, Alena. GLOSA: Češi Queen milují, ale nechápou je. Bohemian Rhapsody je další důkaz. Lidovky.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/kultura/glosa-cesi-queen-miluji-ale-nechapou-je-bohemian-rhapsody-je-dalsi-dukaz.A181107_001509_ln_kultura_abi

/5/ Freddie Mercury. Wikipedie [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Freddie_Mercury

/6/ SEMLOVÁ, Adriana. ROZHOVOR S PETEREM FREESTONEM: FREDDIE MERCURY MILOVAL KOČKY A PÁLIVÉ JÍDLO. Musicweb.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://musicweb.cz/rozhovory/rozhovor-s-peterem-freestonem-freddie-mercury-miloval-kocky-a-palive-jidlo

/7/ MÍŠKOVÁ, Věra. Freddie Mercury ožívá ve filmu Bohemian Rhapsody. Novinky.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/kultura/487246-freddie-mercury-oziva-ve-filmu-bohemian-rhapsody.html

/8/ Freddie Mercury miloval život a nesnášel nudu. Lidovky.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.lidovky.cz/lide/freddie-mercury-miloval-zivot-a-nesnasel-nudu.A111123_120517_lide_glu

/9/ Freddie Mercury kočky miloval. Jedna nechybí ani na jeho poslední známé fotce před smrtí. Extrastory.cz [online]. 2018 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: http://extrastory.cz/freddie-mercury-kocky-miloval-jedna-nechybi-ani-na-jeho-posledni-zname-fotce-pred-smrti.html

Obrázky:

Zdroj úvodního obrázku: Wikipedia Commons

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v literatuře i v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Kočky slavných