Vzácné madagaskarské fosy v Zoo Dvůr Králové mají nový výběh

Již od roku 2017 patří k obyvatelům Safari parku Dvůr Králové také samec vzácné madagaskarské šelmy fosy. Jmenuje se Minongy a do Dvora Králové dorazil jako čtyřletý ze Zoo v Lipsku. Později ho doplnila samička Fiana a v roce 2018 se jim narodila a podařila odchovat dvě mláďata.

Fosy z Madagaskaru v Česku

Safari Park Dvůr Králové s příchodem Minongy navazuje na svoji slavnou historii chovu madagaskarské fosy, která se tady chovala nepřetržitě od osmdesátých let až do roku 2010. Za tu dobu se zde podařilo odchovat celkem 16 mláďat. Safari park Dvůr Králové byl dokonce pátým na světě a prvním v Česku, kde se mládě fosy podařilo odchovat.

Safari Park Dvůr Králové: Nové přírůstky v roce 2017 - fosy a hyeny

Video: Safari Park Dvůr Králové (nové přírůstky 2017), Youtube

Ačkoliv se fosy v minulosti zabydlely i v jiných zoologických zahradách, v současnosti je fosa k vidění pouze v Safari Parku Hradec Králové spolu se Zoo Tábor, kde zatím mají jednoho samce Masotru.

Fosu Masotru si zamilujete

Video: Fosa v Zoo Tábor (Youtube)

Ptačí svět ve Dvoře Králové

V červnu 2020 se fosy ve Dvoře Králové vracejí z expozice šelem do své stálé expozice připomínající domorodou chýši v suché hale Ptačího světa, s tunelem do nové venkovní voliéry. Celý Ptačí svět ve Dvoře Králové imituje suché oblasti ostrova Madagaskar, kde je fosa (lat. Cryptoprocta ferox) královnou. Šelma sice není velká, ale je největší šelmou ostrova. Živí se ptáky, vejci, ale dokáže ulovit i lemura. Lemuři tvoří dokonce až polovinu jídelníčku fos.

Ptačí svět je součástí expozice Madagaskar a tropický les, který imituje vyschlý kaňon pohoří Makay. K vidění jsou tu fosy, želvy, lemuři maki nebo orangutani bornejští jako součást tajemného tropického lesa. Tropické ptactvo zde zastupuje zoborožec šedolící a turako velký, kteří jsou zde s ostatními ptáky vypuštěni volně. Unikátní pavilon, poprvé otevřený v roce 1998 a rekonstruovaný v roce 2019, zdobí i jezírko s vodopádem, kde sídlí vodní ptáci, například potápky.

Hbitá jako kočka, ovšem silnější

Se svým pružným tělem, silnému ocasu a zatažitelným drápům je dokonale přizpůsobená šplhání po stromech. Dokáže skákat ze stromu na strom jako opice. Stavbou tělem, obratností či pronikavýma očima připomíná fosa kočku, ale řadí se do samostatné čeledi madagaskarských šelem. Je příbuzná cibetkovitým a promykovitým šelmám (surikaty, promyky, mangusty). Má hnědou až rezavou srst. Samec váží mezi 6 až 10 kilogramy, samice 5 až 7 kilogramů.

Fosa (Cryptoprocta ferox)

Video: Fosa (Cryptoprocta ferox), Youtube

Fosy jsou silně teritoriální zvířata, své území značkují podobně jako kočky, ovšem jejich zápach je mnohem silnější. Jsou aktivní více v noci a žijí jako samotáři. V přírodě se fosy setkávají zpravidla jen kvůli páření, kdy se projevují jako největší milovníci planety. I v Zoo Dvůr Králové chovají samce a samičku v samostatných výbězích. „Jakmile přestáváme pozorovat páření, samce od samice oddělujeme. Po narození mláďat obstarává veškerou péči vždy pouze matka,“ odhaluje něco ze života hbitých šelem ošetřovatelka Kateřina Bílková ze Safari Parku.

Safari Park Dvůr Králové

Safari Park Dvůr Králové se specializuje na africká zvířata. K vidění je tady největší kolekce afrických zvířat v Evropě, pro návštěvníky připraveno Africké a Lví safari, ale také zážitkové programy a ubytování v Safari Park Resortu.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Největší šelmy ostrova Madagaskar znovu k vidění. Tentokrát i s mláďaty. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové nad Labem: Zoo Dvůr Králové, 9. srpen 2018 [cit. 2020-06-10]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/safari-park-dvur-kralove-nejvetsi-selmy-ostrova-madagaskar-znovu-k-videni-tentokrat-i-s-mladaty

/2/ Madagaskar a tropický les. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové nad Labem: Zoo Dvůr Králové, 2020 [cit. 2020-06-10]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/pavilony-a-expozice/ptaci-svet

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Úvodní foto: Zoo Hodonín

Vzácné madagaskarské fosy v Zoo Dvůr Králové mají nový výběh

Již od roku 2017 patří k obyvatelům Safari parku Dvůr Králové také samec vzácné madagaskarské šelmy fosy. Safari Park Dvůr Králové s příchodem Minongy navazuje na svoji slavnou historii chovu madagaskarské fosy, která se tady chovala nepřetržitě od osmdesátých let až do roku 2010. Za tu dobu se zde podařilo odchovat celkem 16 mláďat.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.