Floria Podzim – Bonsaj 2020. Kroměříž zve na zahradní výstavy

Potěšte se netradiční krásou. Stromy ohromují i v miniaturní velikosti, přesvědčí vás o tom v Kroměříži prostřednictvím specializované zahradní výstavy. 12. ročník celostátní prodejní výstavy Floria PODZIM – BONSAJ 2020 startuje pátek 25. září startuje . Koná se na výstavišti v Kroměříži, probíhá od pátku až do neděle 27. září 2020.

Pro dům a zahradu – Bonsaje – Floria DUŠIČKY – Umění miniaturizace

Vše pro dům a zahradu

Na výstavišti v Kroměříži v rámci Floria Podzim nakoupíte vše potřebné pro dům a zahradu, čeká vás široká nabídka od stovek prodejců z Česka i zahraničí. Pořídíte tu okrasné cibuloviny, chryzantémy, ovocné stromy i bonsaje. Prodeje pokojových i venkovních rostlin, květin, stromů a keřů doplňuje i zahradní technika a zahradnické potřeby. Vedle prezentace produktů se návštěvníci mohou těšit i na pestrý doprovodný program. Kulturní část nabízí hudební vystoupení, vystoupí Stříbrňanka, Motýl Band CZ a Michal Tučný Revival band. Chybět nebude ani občerstvení, otevřena bude restaurace a desítky stánků, které nabídnou české potraviny a chuťovky.

Praktické poznatky slibují odborné semináře pro květináře, přednášky a ukázky odborníků na tvarování bonsají nebo ukázky tvorby ikebany. V rámci akce proběhne i výstava kaktusů, sukulentů a masožravých rostlin. Nejsou to však kaktusy a sukulenty, již dle názvu jsou hvězdou celé výstavy bonsaje.

výstava Floria Podzim - Bonsaj 2019 / Výstaviště Kroměříž

Video: Floria Podzim – Bonsaj, YouTube

Bonsaje a kameny suiseki v Kroměříži

Floria Podzim – Bonsaj láká především na velkolepou expozici bonsají a kamenů suiseki České bonsajové asociace, které bude patřit celý pavilon B. Budou tady probíhat i komentované prohlídky, k dispozici bude poradenská služba o pěstování bonsají, ale také literatura a vše potřebné pro pěstování bonsají.

V rámci výstavy proběhne i zcela výjimečný Kongres Evropské bonsajové asociace EBA 2020. Kongres detailně představí ojedinělou expozici desítek vzácných bonsají a kamenů suiseki z celého světa. Největší světový odborníci zde ve svých přednáškách a demonstracích předvedou, jak tvarovat a pečovat o bonsaje, jakou bonsaj zvolit nebo seznámí s pozoruhodnou historií bonsají.

Floria DUŠIČKY

Moderní areál kroměřížského výstaviště hostí zahradní a pěstitelské výstavy pravidelně. Ta další je plánována na začátek října – Floria DUŠIČKY. Chybět nebudou ani dýně, přestože jsou spojovány s konkurenčním svátkem Haloween. Pozornosti neuniknou ani houby. Na Floria DUŠIČKY konané 9. až 10. října 2020 bude fungovat speciální mykologická poradna. Všechny otázky ohledně hub můžete směřovat na světového odborníka na mykologii. Prof. RNDr. Vítězslav Bičík, CSc. Rád pomůže i určit druh konkrétní přinesené houby a prověřit její nezávadnost.

Roušky jsou povinné

Akci Floria Podzim – Bonsaj 2020 nezastavila ani současná epidemiologická situace, avšak je třeba dodržovat bezpečnostní pravidla farmářských trhů. Bez roušky se zúčastnit nepůjde…

Umění miniaturizace: Bonsaje, bonseki a suiseki

Bonsaj, v doslovném překladu strom v misce představuje umění miniaturizace stromů, jejich tvarování a pěstování. Miniaturní dřevina vytváří iluzi starého stromu, ve skutečnosti také starým stromem je. Pěstování bonsají má více než 4 tisíce let starou tradici, rozšířilo se zřejmě s šířením buddhismu.

Bonsaje představují starobylé umění s původem v Číně a Japonsku. Odtud pochází také umění suiseki (sui – voda, seki – kámen). Kameny původně doplňovaly bonsaje v misce jako bonseki postupně se kameny vystavené dlouholetému působení vody začaly nazývat suiseki.

Miniaturizace přírody v umění suiseki zachycuje nejčastěji celé přírodní scenérie, jednotlivé hory, ale i pohoří, často s vodopády a horskými jezírky. Kameny suiseki mohou představovat také konkrétní postavy, například buddhy, ale také třeba tanečníky, zvířata nebo stavby.

Literatura:

  • Škvor, P.: Bonsaj. Praha: Grada, 2008. ISBN: 978-80-247-2414-0
  • Ryšán, M.: Bonsaje: Vše o pěstování a tvarování. Praha: Computer press, 2008. ISBN: 978-80-251-1858-0
  • Herynek, P., Hrdličková, V.: Podivuhodný svět bonsají. Praha: Argo, 2008. ISBN: 978-80-257-0060-0

Internet:

/1/ Floria Podzim, oficiální web [online]. Kroměříž: Výstaviště Kroměříž, 2020 [cit. 2020-09-25]. Dostupné z: https://www.vystavistekromeriz.cz/akce/floria-podzim—bonsaj-2020-2020

/2/ Floria Podzim – Bonsaj 2020 Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-09-25]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/akce/vystava-floria-podzim-dusicky

/3/ Bonsaj na wikipedii [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Bonsaj

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Úvodní foto: Floria Podzim – Bonsaj

Floria Podzim – Bonsaj 2020. Kroměříž zve na zahradní výstavy

Na výstavišti v Kroměříži v rámci akce Floria Podzim – Bonsaj nakoupíte vše potřebné pro dům a zahradu. Pořídíte tu okrasné cibuloviny, chryzantémy, ovocné stromy i bonsaje. Floria Podzim – Bonsaj láká především na velkolepou expozici bonsají a kamenů suiseki.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

4.7/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.