5 Feng Šuej elementů a rituály pro očistu prostoru

Feng Šuej (také Feng Shui) je učením o harmonizaci prostoru, které pracuje s životní energií označovanou jako čchi (ki, qi). Tato energie je přítomna nejenom v živých organismech, ale všude kolem. Měla by proudit. Aby energie v prostoru působila pozitivně, podporovala zdraví a pozitivní atmosféru, musí být čistá.

Prvním předpokladem k tomu, abyste se doma cítili skutečně dobře je očista prostoru – klasický úklid, vyčištění od špíny, ale i starých nepotřebných věcí. Poté přichází na řadu energetická očista, která projasní a uvolní atmosféru domu.

Energetická očista prostoru


Energetická očista prostoru je způsobem, jak do domu vnést harmonii a klid.

Pokud očistíme prostory kolem sebe, očistíme i něco ze svého nitra. Pomůžeme tak pročistění svých emocí, myšlenek a duše. Probudíme regenerační a hojivé síly.

Jak na to?

Feng Šuej pracuje s mnoha očistnými rituály, které se navíc dají vzájemně kombinovat. Tak jako je učení samotné založené na pocitech i intuici, i při očistě prostoru se řiďte svými pocity a intuicí. Vyberte si takový rituál, který vás nějak osloví a bude vám blízký. Vybírat můžete z pěti typů očistných nástrojů, které odkazují na pět elementů: země, voda, dřevo, oheň, kov.

Očistné rituály podle Feng Šuej a 5 elementů

3 Hour Zen Meditation Music: Nature Sounds, Relaxing Music, Calming Music, Healing Music, ✿071C

1. ZEMĚ – element síly a odolnosti


Element země je charakterizovaný silou, pevností a odolností. Je zastoupený nejrůznějšími krystaly a minerály, které nezřídka nesou i očistné účinky.

  • Z hlediska úklidu bude velkou roli hrát zejména sůl, nejlépe sůl z prastarých hlubinných dolů, například himalájská sůl. Pokud půjde o mořskou sůl, bude mít blízko i k elementu voda.
Water Elemental Healing Meditation (432Hz) Sleep and Lucid Dreaming for Well-Being

2. VODA – element proměny


Tak jako země symbolizuje stabilitu, voda symbolizuje změnu, rozmanitost a pestrost. Je nejméně stabilním elementem.

Každý běžný úklid je bez vody nemyslitelný, dá se na něho nahlížet tak, že znamená změnu k lepšímu, dává prostor něčemu novému a díky otevřenosti vody k pestrosti a rozmanitosti to nové může být téměř cokoliv. Při každém úklidu můžete využít šetrné prostředky, které jsou oproti dráždivé chemii většinou při srovnatelných účincích levnější.

Již v našem článku o šetrném úklidu jsme vyzdvihovali jedlou sodu, sůl anebo ocet.

  • Ocet je kyselý, a to se hodí i z pohledu Feng Shui. Stačí ho naředit vodou a využít k očistě nejrůznějších předmětů. Kyselost rozproudí stagnující energii. Právě kvůli energii proto důkladně omyjeme a otřeme kyselou vodou zejména vstupní dveře, včetně kliky a prahů.
  • K očistě mohou posloužit i zásadité vlastnosti soli. Ocet odhání pryč, sůl do sebe nasává – nečistoty, pachy, vlhkost i negativní energie. Jeden očistný rituál spočívá v tom, že celou místnost po obvodu podlahy zasypeme solí, zaměříme se především na rohy, kde se energie shromažďuje. Sůl pak necháme působit alespoň přes noc. Poté ji pečlivě smeteme a vyneseme z domu, nejlépe, když ji zakopeme do země.
  • K očistě prostoru pomůže i miska se solí, která pohlcuje chaotickou energii, soli se však musíme pravidelně zbavovat.

Element vody využívají i další očistné rituály, například kropení využívající květinové esence ve spreji. Tím se přibližujeme k očistným rituálům v elementu dřeva, resp. vzduchu.

3. DŘEVO – element života a růstu


K elementu dřeva náleží všechny živé rostliny i jejich účinky. Dřevo v sobě nese energii růstu, která směruje nahoru a do stran, stejně jako dým při vykuřování. Ten je tradičně spojován i s nebeskými božstvy.

  • Vykuřování je prastarou ceremonií, která je známá v mnoha kulturách. Při vykuřování se nejčastěji využívají vonné byliny, speciální dřevo nebo přírodní esenciální oleje získané z rostlin (vše náležející k elementu dřevo).
  • Očistné rituály Feng Shui v elementu dřeva využívají vzduch. Vedle vykuřování jde i o další techniky aromaterapie (aromalampy, difuzéry, vonné tyčinky, františky), příp. očistu pomocí pírek.

Očista prostoru pomocí vykuřování či aromaterapie bude využívat i energii ohně, dalšího z pěti klíčových elementů.

Fire Meditation Elemental Healing Music (432Hz) 🔥 Abundance, Manifesting, Purifying, Light & Energy

4. OHEŇ – element plný energie


Oheň je synonymem energie, pojí se i s radostí ze života a teplem. Umožňuje dělat vše naplno, tedy i očistu. Element ohně stojí mezi elementem země a dřevem a také s nimi souvisí – viz například zmiňované vykuřování.

  • Jednou z nejjednodušších forem očisty je očista pomocí svíček, založená na energii ohně, která překoná všechny ostatní energie. Svíčka je od pradávna považována za posvátný předmět, který náleží k bohům. Vnáší světlo do temnoty a nedílně patří k magickým rituálům. Pro očistné účely se nejlépe hodí bílá svíčka. Ta je symbolem čistoty a pro očistné či ochranné rituály je jako stvořená. Spaluje negativitu, odhaluje pravdu, posiluje ochranu.
  • Jak provádět očistu pomocí svíčky? Jednoduše ji zapalte a projděte s ní všechny prostory domu. Začněte u vstupních dveří, kde byste také měli skončit. Obcházejte dům se svíčkou a myšlenkami na očistu. Každou místnost projděte křížem krážem.

5. KOV – element řádu a pevných vibrací


Kov posiluje pořádek, řád, uspořádanost a pevnost. Odstraňuje chaos. Úklid jako takový náleží právě k elementu kovu.

Kov se rodí ze země a z kovu se zase rodí třeba zvonky, zvonečky, zvonkohry, zvonící mísy nebo gongy. Ke kovu se pojí i tvar se zakulacenou horní stranou a jemně klesajícími hranami, můžeme ho tedy spojit i bubínky či bubny, jednoduše zvukem, který využijeme pro očistu prostoru.

  • Očistné rituály s elementem kovu budou využívat zvukové vibrace zvonků, gongů, ale i bubínků a dalších hudebních nástrojů. Očistu lze provádět i s nástroji jiných elementů (například léčivé flétny, píšťaly, koncovky, fujary apod., které běžně náleží k elementu dřeva).
  • Jde o tzv. léčivé nástroje, které využívá i aromaterapie. Jsou jim přisuzovány terapeutické, očistné a léčivé účinky. Vibrace těchto léčivých nástrojů mají takovou sílu, že vyladí slabší energie, a to dokonce i nepřímo prostřednictvím zvukové nahrávky. Ostatně i technika se řadí k elementu kovu.

TIP OD KOCOURA Poznejte léčivý nástroj s názvem kalimba (mbira)

Kalimba je nástrojem s tisíciletou tradicí v africké kultuře, který je v současnosti s oblibou využívaný i v moderní muzikoterapii. Je to jeden z těch nástrojů, které nevyžadují žádné hudební znalosti ani nadání, vystačíte si s intuicí. I v rukou hudebních začátečníků, laiků či dětí dokáže kalimba vykouzlit příjemný očistný zvuk a léčivé vibrace. Navíc má kapesní velikost, takže se s ní dá „kouzlit“ téměř kdekoliv.

Kalimba pentatonická Kalimba, mbira Mbira, kalimba, léčivé nástroje
SANSULA SPACE PROJECT #1

Kdy je energetická očista potřebná?

Na úklid a očistu prostoru je čas pokaždé, když máte pocit, že byste se měli v životě někam posunout, udělat nějakou změnu. Stačí jednoduché rituály, které místu, kde žijete, vdechnou nový život a nabijí ho čerstvou energií.

Důkladná očista by měla být samozřejmostí v okamžiku, kdy se nastěhujete do nového domu či bytu. Je potřeba pustit energii předchozích obyvatelů a vetknout do prostoru energii sobě vlastní. Velký úklid a očista prostoru by měly následovat také ve chvílích, kdy je potřeba uzavřít nějakou životní kapitolu, může pomoci zvládnout nějakou nepříjemnou událost, konflikt nebo třeba rozchod s partnerem.

Ať si vyberete jakoukoliv očistu, pro její efekt bude nejdůležitější váš záměr a vaše myšlenky. I proto si vyberte takový způsob očisty, který vás nějak osloví, nebude pro vás prakticky příliš náročný a budete se při něm cítit příjemně. Očistu prostoru provádějte jakkoli, vždy však s pozitivním přístupem a otevřeným srdcem.

 

Vodopád

Proč se uvnitř necítíme jako venku? Kde se bere pocit čerstvého vzduchu? Objasnění nabízí ionizace

Na jedné straně přesně víme, co znamená užívat si naplno čerstvého vzduchu, za kterým stojí…

Silice

3 silice, které šetrně provoní každou domácnost. Hodí se i tam, kde jsou děti nebo domácí mazlíčci

Vonné silice nacházejí široké praktické využití. Jsou základním kamenem aromaterapie, také aromaterapie pro zvířata. Pro…

ÚKLID BEZ CHEMIE| DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Zdravé bydlení, zdraví, ionizace, čistička vzduchu

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Vzduch. Nejde vidět a přece je to z velké části právě vzduch, který rozhoduje o tom, zda prostředí v domácnosti bude zdravé, anebo ne. Čistý vzduch, bez alergenů, jako je pyl nebo prach, bez patogenů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, bez nepříjemných pachů, je základem.

Jenže zajistit čistý vzduch pouze prostřednictvím větrání nemusí stačit, zvláště tam, kde žijí také děti nebo domácí mazlíčci jako radost i zdroj nečistot a chlupů. I s chlupy, jemným prachem z kočičího steliva, stejně jako pyly, prachem, bakteriemi, viry nebo plísněmi si umí poradit kvalitní čistička vzduchu. Hned tři čističky nabízí tradiční česká značka Eta.

Čistička vzduchu a ionizátor Eta

Čističky vzduchu Eta se pyšní vysokou účinností filtrace díky HEPA filtru, který doplňují i další filtry hned v čtyřnásobné filtraci, navíc disponuje UV technologií s funkcí sterilizace a dezinfekce vzduchu. Všechny čističky slouží i jako ionizátor, který se stará o zajištění ionizace ovzduší. Právě ionty ve vzduchu podporují dýchání a pocit svěžesti.

Speciálně pro domácnosti s domácími mazlíčky je vhodná čistička vzduchu ETA Nubela s příkonem 35 W a velmi tichým chodem. Pokryje až 20 metrů čtverečních. Stejně jako všechny čističky ETA je vhodná pro alergiky, HEPA filtr je součástí čtyřnásobné filtrace 4 v 1, kde vedle HEPA filtru čistí vzduch i uhlíkový filtr, filtr ze skleněných vláken a nylonový pre-filtr. Až 80 metrů čtverečních dokáže pokrýt čistička vzduchu ETA Puris s příkonem 46,2 W. Čtyřnásobná filtrace je vlastní i čističce vzduchu ETA Puris, která pokryje 25 až 30 metrů čtverečných se standardní výškou stropu a má příkon 50 W. Podobně jako jiné přístroje nabízí tři rychlosti chodu ventilátoru nebo režim auto.

Všechny tři čističky najdete v eshopu

reklama

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *