5 Feng Šuej elementů a rituály pro očistu prostoru

Feng Šuej (také Feng Shui) je učením o harmonizaci prostoru, které pracuje s životní energií označovanou jako čchi (ki, qi). Tato energie je přítomna nejenom v živých organismech, ale všude kolem. Měla by proudit. Aby energie v prostoru působila pozitivně, podporovala zdraví a pozitivní atmosféru, musí být čistá.

Prvním předpokladem k tomu, abyste se doma cítili skutečně dobře je očista prostoru – klasický úklid, vyčištění od špíny, ale i starých nepotřebných věcí. Poté přichází na řadu energetická očista, která projasní a uvolní atmosféru domu.

Energetická očista prostoru

Energetická očista prostoru je způsobem, jak do domu vnést harmonii a klid.

Pokud očistíme prostory kolem sebe, očistíme i něco ze svého nitra. Pomůžeme tak pročistění svých emocí, myšlenek a duše. Probudíme regenerační a hojivé síly.

Jak na to?

Feng Šuej pracuje s mnoha očistnými rituály, které se navíc dají vzájemně kombinovat. Tak jako je učení samotné založené na pocitech i intuici, i při očistě prostoru se řiďte svými pocity a intuicí. Vyberte si takový rituál, který vás nějak osloví a bude vám blízký. Vybírat můžete z pěti typů očistných nástrojů, které odkazují na pět elementů: země, voda, dřevo, oheň, kov.

Očistné rituály podle Feng Šuej a 5 elementů

3 Hour Zen Meditation Music: Nature Sounds, Relaxing Music, Calming Music, Healing Music, ✿071C

ZEMĚ – element síly a odolnosti

Element země je charakterizovaný silou, pevností a odolností. Je zastoupený nejrůznějšími krystaly a minerály, které nezřídka nesou i očistné účinky.

  • Z hlediska úklidu bude velkou roli hrát zejména sůl, nejlépe sůl z prastarých hlubinných dolů, například himalájská sůl. Pokud půjde o mořskou sůl, bude mít blízko i k elementu voda.
Water Elemental Healing Meditation (432Hz) Sleep and Lucid Dreaming for Well-Being

VODA – element proměny

Tak jako země symbolizuje stabilitu, voda symbolizuje změnu, rozmanitost a pestrost. Je nejméně stabilním elementem.

Každý běžný úklid je bez vody nemyslitelný, dá se na něho nahlížet tak, že znamená změnu k lepšímu, dává prostor něčemu novému a díky otevřenosti vody k pestrosti a rozmanitosti to nové může být téměř cokoliv. Při každém úklidu můžete využít šetrné prostředky, které jsou oproti dráždivé chemii většinou při srovnatelných účincích levnější.

Již v našem článku o šetrném úklidu jsme vyzdvihovali jedlou sodu, sůl anebo ocet.

  • Ocet je kyselý, a to se hodí i z pohledu Feng Shui. Stačí ho naředit vodou a využít k očistě nejrůznějších předmětů. Kyselost rozproudí stagnující energii. Právě kvůli energii proto důkladně omyjeme a otřeme kyselou vodou zejména vstupní dveře, včetně kliky a prahů.
  • K očistě mohou posloužit i zásadité vlastnosti soli. Ocet odhání pryč, sůl do sebe nasává – nečistoty, pachy, vlhkost i negativní energie. Jeden očistný rituál spočívá v tom, že celou místnost po obvodu podlahy zasypeme solí, zaměříme se především na rohy, kde se energie shromažďuje. Sůl pak necháme působit alespoň přes noc. Poté ji pečlivě smeteme a vyneseme z domu, nejlépe, když ji zakopeme do země.
  • K očistě prostoru pomůže i miska se solí, která pohlcuje chaotickou energii, soli se však musíme pravidelně zbavovat.

Element vody využívají i další očistné rituály, například kropení využívající květinové esence ve spreji. Tím se přibližujeme k očistným rituálům v elementu dřeva, resp. vzduchu.

DŘEVO – element života a růstu

K elementu dřeva náleží všechny živé rostliny i jejich účinky. Dřevo v sobě nese energii růstu, která směruje nahoru a do stran, stejně jako dým při vykuřování. Ten je tradičně spojován i s nebeskými božstvy.

  • Vykuřování je prastarou ceremonií, která je známá v mnoha kulturách. Při vykuřování se nejčastěji využívají vonné byliny, speciální dřevo nebo přírodní esenciální oleje získané z rostlin (vše náležející k elementu dřevo).
  • Očistné rituály Feng Shui v elementu dřeva využívají vzduch. Vedle vykuřování jde i o další techniky aromaterapie (aromalampy, difuzéry, vonné tyčinky, františky), příp. očistu pomocí pírek.

Očista prostoru pomocí vykuřování či aromaterapie bude využívat i energii ohně, dalšího z pěti klíčových elementů.

Fire Meditation Elemental Healing Music (432Hz) 🔥 Abundance, Manifesting, Purifying, Light & Energy

OHEŇ – element plný energie

Oheň je synonymem energie, pojí se i s radostí ze života a teplem. Umožňuje dělat vše naplno, tedy i očistu. Element ohně stojí mezi elementem země a dřevem a také s nimi souvisí – viz například zmiňované vykuřování.

  • Jednou z nejjednodušších forem očisty je očista pomocí svíček, založená na energii ohně, která překoná všechny ostatní energie. Svíčka je od pradávna považována za posvátný předmět, který náleží k bohům. Vnáší světlo do temnoty a nedílně patří k magickým rituálům. Pro očistné účely se nejlépe hodí bílá svíčka. Ta je symbolem čistoty a pro očistné či ochranné rituály je jako stvořená. Spaluje negativitu, odhaluje pravdu, posiluje ochranu.
  • Jak provádět očistu pomocí svíčky? Jednoduše ji zapalte a projděte s ní všechny prostory domu. Začněte u vstupních dveří, kde byste také měli skončit. Obcházejte dům se svíčkou a myšlenkami na očistu. Každou místnost projděte křížem krážem.

KOV – element řádu a pevných vibrací

Kov posiluje pořádek, řád, uspořádanost a pevnost. Odstraňuje chaos. Úklid jako takový náleží právě k elementu kovu.

Kov se rodí ze země a z kovu se zase rodí třeba zvonky, zvonečky, zvonkohry, zvonící mísy nebo gongy. Ke kovu se pojí i tvar se zakulacenou horní stranou a jemně klesajícími hranami, můžeme ho tedy spojit i bubínky či bubny, jednoduše zvukem, který využijeme pro očistu prostoru.

  • Očistné rituály s elementem kovu budou využívat zvukové vibrace zvonků, gongů, ale i bubínků a dalších hudebních nástrojů. Očistu lze provádět i s nástroji jiných elementů (například léčivé flétny, píšťaly, koncovky, fujary apod., které běžně náleží k elementu dřeva).
  • Jde o tzv. léčivé nástroje, které využívá i aromaterapie. Jsou jim přisuzovány terapeutické, očistné a léčivé účinky. Vibrace těchto léčivých nástrojů mají takovou sílu, že vyladí slabší energie, a to dokonce i nepřímo prostřednictvím zvukové nahrávky. Ostatně i technika se řadí k elementu kovu.

TIP OD KOCOURA Poznejte léčivý nástroj s názvem kalimba (mbira)

Kalimba je nástrojem s tisíciletou tradicí v africké kultuře, který je v současnosti s oblibou využívaný i v moderní muzikoterapii. Je to jeden z těch nástrojů, které nevyžadují žádné hudební znalosti ani nadání, vystačíte si s intuicí. I v rukou hudebních začátečníků, laiků či dětí dokáže kalimba vykouzlit příjemný očistný zvuk a léčivé vibrace. Navíc má kapesní velikost, takže se s ní dá “kouzlit” téměř kdekoliv.

Kalimba pentatonickáKalimba, mbiraMbira, kalimba, léčivé nástroje
SANSULA SPACE PROJECT #1

Kdy je energetická očista potřebná?

Na úklid a očistu prostoru je čas pokaždé, když máte pocit, že byste se měli v životě někam posunout, udělat nějakou změnu. Stačí jednoduché rituály, které místu, kde žijete, vdechnou nový život a nabijí ho čerstvou energií.

Důkladná očista by měla být samozřejmostí v okamžiku, kdy se nastěhujete do nového domu či bytu. Je potřeba pustit energii předchozích obyvatelů a vetknout do prostoru energii sobě vlastní. Velký úklid a očista prostoru by měly následovat také ve chvílích, kdy je potřeba uzavřít nějakou životní kapitolu, může pomoci zvládnout nějakou nepříjemnou událost, konflikt nebo třeba rozchod s partnerem.

Ať si vyberete jakoukoliv očistu, pro její efekt bude nejdůležitější váš záměr a vaše myšlenky. I proto si vyberte takový způsob očisty, který vás nějak osloví, nebude pro vás prakticky příliš náročný a budete se při něm cítit příjemně. Očistu prostoru provádějte jakkoli, vždy však s pozitivním přístupem a otevřeným srdcem.

Každá hvězdička je dobrá! [ratings]


© 2016 -- 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *