Skip to content →

7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích, jak se dříve tradovalo. V sezóně ohrožují každého z nás, klidně se vás nějaké chytne třeba v městském parku.

EKO tipy proti klíšťatům

O co jsou klíšťata nenápadnější, o to jsou zákeřnější. Roznáší stovky různých nemocí včetně tak závažných jako je lymská borelióza a klíšťová encefalitida, proti které neexistuje očkování. Existují však tipy, jak se proti klíšťatům bránit a snížit riziko nebezpečí. Tady jsou.

Riziková místaOblečeníBylinky proti hmyzuAromaterapieDezinfekceImunita

Jak se bránit proti klíšťatům?

Naštěstí existují způsoby, jak se proti klíšťatům bránit. Mají podobu repelentů – odpuzovačů hmyzu, které jsou však většinou založeny na DEET a jiných vysoce toxických látkách. Existují však i přírodní repelenty, jejich základem jsou především bylinky a jejich vůně – esenciální oleje. Jde to i bez chemie!

Rizika spojená s klíšťaty, zejména přenos chorob lymská borelióza a klíšťová encefalitida jde částečně snížit zodpovědným chováním. Pokud nevíte, jak takové chování vypadá, od toho jsou tu naše EKO tipy.

1. RIZIKOVÁ MÍSTA

Klíšťata jsou natolik nebezpečná, že se v jejich vrcholné sezóně doporučuje vyhýbat těm nejrizikovějším místům. Jde o místa s bujnou vegetací, zarostlé křoviny, které bývají na okrajích cest a lesních porostů. Stejně tak jde o břehy řek a rybníků, kde voda svědčí bohatému porostu a bohatý porost zase svědčí klíšťatům.

Pokud se takovým místům v nejvyšší sezóně vyhnout nemůžete, vydejte se tam alespoň ve vhodném oblečení a se silným repelentem. Nesedejte si a nelehejte na zem, ani deka nepomůže.

2. VHODNÉ OBLEČENÍ

Jako mechanická ochrana před klíšťaty funguje oblečení. Dlouhé rukávy a nohavice by v místech s velkým výskytem klíšťat měly být samozřejmostí. Pokud bude oblečení z hladkých materiálů, klíšťata se na něm hůř uchytí. Oblečení s chloupky, například různé svetry pochopitelně nejsou žádoucí.

Vhodné je oblečení světlé barvy. Klíšťatům je sice jedno, jakou barvu má oblečení, ale na světlém oblečení jdou lépe vidět. Můžete se ho tak zbavit dřív, než se přisaje.

Bylinky proti hmyzu: levandule, rozmarýn
Foto: Bylinky toho umí hodně, některé dokonce působí proti hmyzu

3. BYLINKY PROTI HMYZU

Některé bylinky a klíšťata nejdou dohromady. Klíšťata odpuzuje například rozmarýn, tymián, levandule, máta, meduňka, máta nebo fenykl.

  • Ten nejjednodušší recept na přírodní repelent počítá pouze se sušenou bylinkou (rozmarýn, tymián, levandule aj.) nebo fenyklovými semínky. Stačí je vložit do bavlněného sáčku a vzít s sebou na výlet do přírody.
  • Pokud z bylinek uděláte nálev a smícháte ho s trochou vinného octa, získáte přírodní sprej proti klíšťatům.
  • Pokud tyto bylinky proti hmyzu budete mít na zahradě, pomůžou k tomu, aby se u vás nezabydlela klíšťata. Budou vám užitečné i při zahradním posezení, protože odpuzují nejenom klíšťata, ale třeba i dotěrné komáry. Takto se vám budou hodit i květiny jako je hvozdík karafiát, aksamitník nebo pelargonie.
  • Z bylinek si můžete vyluhování vyrobit také olej, který bude fungovat jako olejový přírodní repelent. Jak? Necháte bylinky naložené v rostlinném oleji (mandlový, slunečnicový, olivový aj.) asi dva týdny a poté olej přecedíte.
  • Olejovým výluhem z třezalky a nosného rostlinného oleje si můžete připravit i třezalkový olej (svatojánský olej) – návod viz video. Svatojánský olej představuje nejenom přírodní repelent, ale i hojivý olej, vhodný i pro děti a zvířata. Můžete jí potírat i bodance, štípance a škrábance. Hodí se i proti zánětům a bolestem. Jako masážní olej působí relaxačně. Pozor, třezalkový olej je fototoxický, tzn. že v kombinaci se slunečním zářením může vyvolat nežádoucí reakce.

Třezalkový olej si můžete buď vyrobit – anebo jednoduše zakoupit. K dostání jsou i přírodní repelenty založené na účincích přírodních látek. Využívá se například citridiol – silice blahovičníku citronového (Eucalyptus citriodora).

Třezalkový olej, svatojánský olej Přírodní repelent sprej, Mosi-guard Přírodní repelent sprej, Mosi-guard

4. KOUZLA AROMATERAPIE

Bylinky a voňavé rostliny nemusíte využívat přímo, ale prostřednictvím esenciálních olejů aromaterapie. Jde o čisté rostlinné výtažky, vonné silice, které rostlinám dávají nejenom úchvatnou vůni, ale také terapeutické a ochranné účinky. Esenciální oleje v rostlinách mají své funkce, jednou z nich je i ochrana proti škodlivému hmyzu. Čisté esence pak chrání před hmyzem každého.

Jako významné přírodní repelenty fungují tyto esenciální oleje: tea tree oil, lemongrass, citronella, eukalyptus (blahovičník), rozmarýn, tymián, hřebíček, levandule.

  • S těmito silicemi si snadno vyrobíte přírodní repelent bez toho, abyste čekali, než se vám bylina v oleji vyluhuje. Recept je jednoduchý. Stačí smíchat pár kapek vonné silice s nosným rostlinným olejem.
  • Esenciální oleje se nerozpouštějí ve vodě, ale v oleji ano. Naředit je můžete také v octu, pak získáte přírodní repelentní sprej.

Pozor! Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, tedy nebezpečné, vždy se užívají ředěné, nebo po kapkách. To, že jsou přírodní, neznamená, že nejsou toxické pro zvířata. Některé esenciální oleje jsou vysoce toxické pro kočky, zejména oblíbený tea tree oil užívaný jako desinfekce (přitom ho nahradí i mnohem bezpečnější levandule). Pro kočky je nebezpečný i esenciální olej citronella, eukalyptus, nimbový olej aj.

5. B-KOMPLEX

Dle babských rad mají proti klíšťatům pomáhat kvasnice. Jejich účinnost zaručuje vysoký podíl B-komplexu. Vitamíny skupiny B mají krvi dát specifický pach, který snižuje její atraktivitu pro klíšťata. Ta totiž cítí pach krve i přes pokožku a proto se do ní přisávají.

Přestože vědci mohou o účinku B-komplexu jako přírodního repelentu pochybovat, jisté je, že se v lidském organismu podílí na krvetvorbě. Mimo to hraje významné roli při metabolických a zažívacích procesech. Pozitivně ovlivňuje růst a obnovu buněk a posiluje imunitní systém. To vše se hodí.

Pivovarské kvasnice – bohatý přírodní zdroj vitamínů skupiny B i dalších cenných látek:

Pangamin bifi, s probiotickými kulturami a inulinem Pangamin - pivovarské kvasnice Pangamin pro děti, barevné dražé

B-komplex, resp. pivovarské kvasnice jsou organismu prospěšné tak či tak, a to nejenom lidskému, ale i zvířecímu.

Existují i speciální kvasnice pro zvířata, fungují jako zdroj vitamínů B a částečně i jako přírodní repelent. K dostání jsou v kombinaci s česnekem, i ten má vnitřně působit proti parazitům:

Česnekové tablety pro zvířata, pivovarské kvasnice česnek, česnekové tablety Pivovarské kvasnice s česnekem, pro psy

NÁŠ TIP! Pokud vás zajímají přírodní repelenty a antiparazitika proti klíšťatům pro zvířata, bude se vám hodit i náš článek: BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie.

6. DEZINFEKCE

Můžeme se bránit sebelíp a přeci se může stát, že se nějaké klíště přisaje. Pak nezbývá než ho bezpečně vytáhnout a ránu dezinfikovat.

Jako účinná, ale současně šetrná přírodní dezinfekce poslouží esenciální olej levandule. Je to jeden z mála olejů, který se dá používat i neředěný. Hodí se i pro chlupáče, kočky a psy, kde hrozí, že si ránu budou lízat. Velmi jemnou a šetrnou dezinfekci spolu s hojivými účinky nabízí i esenciální olej heřmánek. V tomto ohledu se jeví jako nevhodný Tea Tree Oil, který představuje skvělou dezinfekci pro lidi, ale pro zvířata už ne, rozhodně ne pro kočky.

Relaxační levandule, přírodní repelent

Pinzeta na klíšťata Esenciální olej levandule, přírodní dezinfekce Propolis, propolisová tinktura, přírodní dezinfekce

7. SILNÁ IMUNITA

Klíšťata přenášejí stovky infekcí, od těch banálních až po zásadní. Bohužel nic neuděláme s poměrem infikovaných klíšťat, ale můžeme snížit šanci, že nás klíště skutečně nakazí. Pokud jde například o boreliózu, infikované klíště nás nakazí asi s 30% pravděpodobností. Klíčem je imunita, čím lépe bude fungovat imunitní systém, tím nižší riziko nakažení. Dobře fungující imunitní systém také slibuje méně závažný rozsah infekce, pokud vypukne.

  • Vedle zmiňovaného B-komplexu se pro posílení imunity hodí i probiotické kultury. Ty se starají o správné složení střevní mikroflóry. A právě střevní mikroflóra se z velké části podílí na imunitních reakcích těla.
  • Hodit se bude i vitamín C a další vitamíny, minerály a antioxidanty, které nám nabízí pestrá a výživná strava.
  • Vhod přijdou i konkrétní potraviny a bylinky. Posilující vliv na imunitní systém se přímo přisuzuje potravinám jako je česnek, křen, rakytník řešetlákový, hlíva ústřičná, kurkuma nebo bylinkám jako je echinacea (třapatka nachová), ženšen aj.

Imunitě prospívá i pohyb na čerstvém vzduchu, otužování, psychická pohoda nebo dostatečný a kvalitní spánek (spánku zase prospívají třeba bylinky jako je šanta kočičí, kozlík, levandule, třezalka nebo meduňka).

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 4x, ø5,00

Loading...


ZDROJE a další informace: https://www.ireceptar.cz/zdravi/8-osvedcenych-receptu-na-prirodni-repelenty/https://www.vitalia.cz/clanky/ochrana-proti-klistatum-repelent-naramek-nebo-bylinky/https://blog.mall.cz/hobby/vyrobte-si-prirodni-antiparazitika-pro-psy-a-kocky-688.htmlhttps://www.prozeny.cz/clanek/jak-se-letos-vyhnout-klistatum-vyrobte-si-prirodni-repelenty-13141https://www.slimming.cz/posileni-imunity-babske-rady/

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Dům & zahrada Proti klíšťatům