7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích, jak se dříve tradovalo. V sezóně ohrožují každého z nás, klidně se vás nějaké chytne třeba v městském parku.

O co jsou klíšťata nenápadnější, o to jsou zákeřnější. Roznáší stovky různých nemocí, včetně tak závažných jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida, proti které neexistuje očkování. Existují však tipy, jak se proti klíšťatům bránit a snížit riziko nebezpečí, navíc přírodní cestou, šetrně nebo svým zodpovědným chováním. Tady jsou…

Riziková místaOblečeníBylinky proti hmyzuB-komplexAromaterapieDezinfekceImunita

 

Jak se bránit proti klíšťatům?

Klíšťatům se dá bránit různými způsoby. Často fungují jako prevence a mají podobu repelentů – odpuzovačů hmyzu. Ty klasické repelenty jsou bohužel většinou založeny na DEET a jiných vysoce toxických látkách. Existují však i přírodní repelenty, jejich základem jsou především bylinky a jejich vůně – esenciální oleje. Jde to i bez chemie!

Rizika spojená s klíšťaty, zejména přenos chorob lymská borelióza a klíšťová encefalitida jde částečně snížit zodpovědným chováním. Pokud nevíte, jak takové chování vypadá, jste tu správně! Od toho jsou tu naše EKO tipy proti klíšťatům…

 

1. Riziková místa


Klíšťata jsou natolik nebezpečná, že se v jejich vrcholné sezóně doporučuje vyhýbat těm nejrizikovějším místům. Jde o místa s bujnou vegetací, zarostlé křoviny, které bývají na okrajích cest a lesních porostů. Jako riziková místa se označují také břehy řek a rybníků, kde voda svědčí bohatému porostu. A bohatý porost zase svědčí klíšťatům.

Pokud se rizikovým místům v nejvyšší sezóně vyhnout nemůžete, vydejte se tam alespoň ve vhodném oblečení. Nesedejte si a nelehejte na zem, ani deka nepomůže.

 

2. Vhodné oblečení


Jako mechanická ochrana před klíšťaty funguje oblečení. Dlouhé rukávy a nohavice by v místech s velkým výskytem klíšťat měly být samozřejmostí. Pokud bude oblečení z hladkých materiálů, klíšťata se na něm hůř uchytí. Oblečení s chloupky není pochopitelně žádoucí, takový svetr proto raději nechte doma.

Vhodné je oblečení světlé barvy. Klíšťatům je sice jedno, jakou barvu má oblečení, ale na světlém oblečení jdou klíšťata lépe vidět. Nejlépe když se klíštěte zbavíte ještě předtím, než se přisaje.

 

3. Bylinky proti hmyzu


Některé bylinky a klíšťata nejdou dohromady. Klíšťata odpuzuje například rozmarýn, tymián, levandule, máta, meduňka, máta nebo fenykl. Pokud tyto rostliny proti hmyzu budete mít na zahradě, pomůžou k tomu, aby se u vás nezabydlela klíšťata. Budou vám užitečné i při zahradním posezení, protože odpuzují nejenom klíšťata, ale třeba i dotěrné komáry. Takto se vám budou hodit i květiny jako je hvozdík karafiát, aksamitník nebo pelargonie.

Proti hmyzu se uplatní i třezalka, resp. olejový výluh z třezalky, tzv. svatojánský olej. Třezalkový olej si můžete buď vyrobit (viz návod níže) – anebo jednoduše zakoupit.

Svatojánský olej představuje nejenom přírodní repelent, ale i hojivý olej, vhodný i pro děti a zvířata. Můžete jí potírat i bodance, štípance a škrábance. Hodí se i proti zánětům a bolestem. Jako masážní olej působí relaxačně. Pozor, třezalkový olej je fototoxický, tzn. že v kombinaci se slunečním zářením může vyvolat nežádoucí reakce. Existují však i další přírodní repelenty…

RECEPTY OD KOCOURA – PŘÍRODNÍ REPELENTY

  • Ten nejjednodušší recept na přírodní repelent počítá pouze se sušenou bylinkou (rozmarýn, tymián, levandule aj.) nebo fenyklovými semínky. Stačí je vložit do bavlněného sáčku a vzít s sebou na výlet do přírody.
  • Pokud z bylinek uděláte nálev a smícháte ho s trochou vinného octa, získáte přírodní sprej proti klíšťatům.
  • Z bylinek si můžete vyluhováním vyrobit také olej, který bude fungovat jako olejový přírodní repelent. Jak? Necháte bylinky naložené v rostlinném oleji (mandlový, slunečnicový, olivový aj.) asi dva týdny a poté olej přecedíte.
  • Olejovým výluhem z třezalky a nosného rostlinného oleje si můžete připravit i třezalkový olej (svatojánský olej) návod viz video níže.
Třezalkový olej, Bylinky revue

Video: DIY návod na výrobu třezalkového oleje

 

4. Kouzla aromaterapie


Bylinky a voňavé rostliny nemusíte využívat přímo, ale také prostřednictvím esenciálních olejů aromaterapie. Jde o čisté rostlinné výtažky, vonné silice, které rostlinám dávají nejenom úchvatnou vůni, ale také terapeutické a ochranné účinky. Esenciální oleje v rostlinách mají své funkce, jednou z nich je i ochrana proti škodlivému hmyzu. Čisté esence pak chrání před hmyzem každého. Jako významné přírodní repelenty fungují esenciální (éterické) oleje: tea tree oil, lemongrass, citronella, eukalyptus (blahovičník), rozmarýn, tymián, hřebíček, levandule aj.

Pro své čtyřnohé mazlíčky můžete využít  také již hotové směsi éterických olejů s repelentními účinky. Najdete je mj. pod značkou AROMAFAUNA jako aromaterapeutické olejové směsi ANTIPARAZIN, INSEKTIN nebo REPELIN.

  • S těmito vonnými esenciálními oleji si snadno vyrobíte přírodní repelent bez toho, abyste čekali, než se vám bylina v oleji vyluhuje. Recept je jednoduchý. Stačí smíchat pár kapek vonné silice s nosným rostlinným olejem.
  • Esenciální oleje se nerozpouštějí ve vodě, ale v oleji ano. Naředit je můžete také v octu, lépe vinném octu, pak získáte přírodní repelentní sprej.

Pozor! Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, tedy nebezpečné. Vždy se užívají ředěné, nebo po kapkách. To, že jsou přírodní, neznamená, že nejsou toxické pro zvířata.

Některé esenciální oleje jsou vysoce toxické pro kočky, zejména oblíbený tea tree oil užívaný jako desinfekce (přitom ho nahradí i mnohem bezpečnější levandule). Pro kočky je nebezpečný i esenciální olej citronella, eukalyptus, také nimbový olej a další přírodní repelentní látky.

TIP OD KOCOURA – SPREJ S REPELENTNÍMI ÉTERICKÝMI OLEJI

Přírodní repelent bez nežádoucích účinků, který je bezpečný i pro psy a kočky. Účinný přípravek s příjemnou vůní éterických olejů tymián, cedr a lavandin. Praktický pomocník odpuzující nejenom klíšťata, ale i další obtížný hmyz. To je aromaterapeutický INSI SPRAY. Nabízí deodorační účinek při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a hmyzu. To se hodí, ne?

Repelent INSI Spray

 

5. B-Komplex


Dle babských rad mají proti klíšťatům pomáhat pivovarské kvasnice. Jejich účinnost zaručuje vysoký podíl B-komplexu, vitamínů skupiny B. Vitamíny skupiny B mají krvi dát specifický pach, který snižuje její atraktivitu pro klíšťata. Ta totiž cítí pach krve i přes pokožku, a proto se do ní přisávají.

Přestože vědci mohou o účinku B-komplexu jako přírodního repelentu pochybovat, jisté je, že se v lidském organismu podílí na krvetvorbě. Mimo to hraje významnou roli při metabolických a zažívacích procesech. Pozitivně ovlivňuje růst a obnovu buněk a posiluje imunitní systém. To vše přijde vhod.

Pangamin bifiPangamin glukavinPangamin aktiv

B-komplex, resp. pivovarské kvasnice jsou organismu prospěšné tak či tak, a to nejenom lidskému, ale i zvířecímu. Existují i speciální kvasnice pro zvířata, fungují jako zdroj vitamínů B a částečně i jako přírodní repelent. K dostání jsou v kombinaci s česnekem, i ten má vnitřně působit proti parazitům…

Pokud vás zajímají přírodní repelenty a antiparazitika proti klíšťatům pro zvířata, bude se vám hodit i náš článek: BIO repelenty pro zvířata. Bez chemie.

 

6. Přírodní dezinfekce


Můžeme se bránit sebelíp, a přeci se může stát, že se nějaké klíště přisaje. Pak nezbývá než ho bezpečně vytáhnout a ránu dezinfikovat. Jako účinná, ale současně šetrná přírodní dezinfekce poslouží esenciální oleje využívané v aromaterapii. Velkou službu udělá především esenciální olej levandule (k zakoupení tady). Je to jeden z mála esenciálních olejů, který se dá používat i neředěný. Esenciální olej levandule je vhodný i pro chlupáče, kočky a psy, kde hrozí, že si ránu budou lízat.

Velmi jemnou a šetrnou dezinfekci spolu s hojivými účinky nabízí i esenciální olej heřmánek. V tomto ohledu se jeví jako nevhodný Tea Tree Oil, který představuje skvělou dezinfekci pro lidi, ale pro zvířata už ne, rozhodně ne pro kočky, protože olíznutím by se mohl dostat do trávícího traktu a zvířeti ublížit.

Heřmánek účinky (heřmánkový čaj účinky) - Zdraví z přírody

Video: Heřmánek (účinky)

 

7. Silná imunita


Klíšťata přenášejí stovky infekcí, od těch banálních až po zásadní. Bohužel nic neuděláme s poměrem infikovaných klíšťat, ale můžeme snížit šanci, že nás klíště skutečně nakazí. Pokud jde například o boreliózu, infikované klíště nás nakazí asi s 30% pravděpodobností. Klíčem je imunita, čím lépe bude fungovat imunitní systém, tím nižší riziko nakažení. Dobře fungující imunitní systém také slibuje méně závažný rozsah infekce, pokud vypukne.

  • Vedle zmiňovaného B-komplexu se pro posílení imunity hodí i probiotické kultury. Ty se starají o správné složení střevní mikroflóry. A právě střevní mikroflóra se z velké části podílí na imunitních reakcích těla. Imunitní systém sídlí převážně ve střevech.
  • Hodit se bude i vitamín C a další vitamíny, minerály a antioxidanty, které nám nabízí pestrá a výživná strava.
  • Vhod přijdou i konkrétní potraviny a bylinky. Posilující vliv na imunitní systém se přímo přisuzuje potravinám, jako je česnek, rakytník řešetlákový, hlíva ústřičná, kurkuma nebo bylinkám, jako je echinacea (třapatka nachová), ženšen všehoj nebo peruánská bylina vilcarora zvaná kočičí dráp.

Imunitě prospívá i pohyb na čerstvém vzduchu, otužování, psychická pohoda nebo dostatečný a kvalitní spánek (spánku zase prospívají třeba bylinky jako je šanta kočičí, kozlík, levandule, třezalka nebo meduňka).

Zajímá vás, jak se postarat o imunitu svého zvířete? Pak vám přijde vhod tento článek…

 

7 EKO tipů proti klíšťatům. A nejde jen o přírodní repelenty!

S klíšťaty můžete přijít do kontaktu na těch nejdivnějších místech, zdaleka nežijí jen v lesích,…

Venčení

B-komplex jako přírodní repelent

Máme k dispozici nespočet prostředků proti klíšťatům, komárům a dalšímu nepříjemnému hmyzu. Bohužel většina těchto…

AKTUÁLNĚ | KOČKA | PES | ZAHRADA | PROTI KLÍŠŤATŮM

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Tags: Tipy proti klíšťatům

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Babské rady proti klíšťatům doporučují pivovarské kvasnice nebo česnek, a to jak pro lidi, tak pro zvířata. Pivovarské kvasnice představují bohatý zdroj cenných bílkovin, minerálů, stopových prvků a vitamínů, zejména vitamínů skupiny B. Ať již proti klíšťatům fungují, anebo ne, vyzkoušet to můžete. Jisté je, že kvasnice psovi nebo kočce prospějí…

reklama

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *