Měsíc leden, první měsíc kalendáře náleží jednomu z nejstarších římských bohů. Odkazuje na něho také jeho název v mnoha jazycích, v angličtině january. Bůh Janus byl vládcem Latia, území starověké Itálie, které je dnes známé jako Řím. Žil na kopci Janiculus (italsky Gianicolo, v překladu pahorek), na pravém břehu řeky Tibery, asi kilometr jižně od dnešního Vatikánu.
Úvodní foto: Pixabay.com
Minulost i budoucnost v jedné podobě
V astronomii je Janus měsícem planety Saturn, od které ji dělí přes 150 tisíc kilometrů. V mytologii měl Janus údajně v době své vlády přijmout svrženého boha Saturna a za odměnu od něho dostat schopnost vidět minulost i budoucnost. Zobrazuje se proto se dvěma tvářemi, mladou a starou. Jedna tvář hledí do budoucnosti, druhá do minulosti. Bůh dvou tváří je k vidění i v Česku, dvě busty na bývalém panském dvoře ve Svatobořicích-Mistříně odkazují právě na římského boha proměny. Místní je však znají jako svatoborské opice.
Jméno Janus pochází z latinského slova „janya“ a překládá se jako dveře. Dveře symbolizují symbol konců a začátků, jsou předělem mezi včerejškem a zítřkem. Janus je tak bohem dveří a bran, zastává i funkci klíčníka, boha, který zamyká a odemyká všechny zámky. Jeho chrám v blízkosti Fora Romana mezi pahorky Kapitol a Palatin, na hlavní římské cestě Via Sacra, byl běžně netradičně zavřený. Naopak se odemykal v době války, to bylo jeho zvláštností.
Video: Janus, YouTube
Podobně jako Janus otevírá dveře i leden otevírá celý nový rok, ačkoli nejstarší římský kalendář měl jen deset měsíců. Leden a únor chyběly. Zimní měsíce byly obdobím spánku a nečinnosti, nový rok začínal až jarní rovnodenností.
Měsíc vlka a vlčí úplněk
České označení měsíce leden pochází od pojmu led. Zima je na začátku roku neochvějně u moci, a tak je leden měsícem ledu a sněhu. V přírodě stále vládne tuhý zimní spánek. I lidi příroda přirozeně nabádá ke spánku a odpočinku. Tradičně se také život v lednu ubíral především ve světnicích u kamen, lidé si vyprávěli příběhy a pohádky, zpívali a klevetili. Ruce se přitom věnovali třeba předení, tkaní, draní peří nebo vyšívání.
Leden se označuje také jako měsíc vlka. Vlci v tomto zimním období z hladu ztrácejí přirozenou plachost a častěji bývají k vidění poblíž lidských obydlí. Dříve o lednových nocích kolem vesnic vyly celé hladové vlčí smečky. Také lednový úplněk se proto označuje jako vlčí.
Literatura
- Večerková, E.: Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2015. ISBN 978-80-7429-627-7
- Lamghammerová, J.: České tradice v proměnách času. Praha: Lidové noviny, 2017. ISBN 978-80-7422-500-0
- Joachimová, E.: Rádce pro rok 2022. Body & Harmony, 2021. ISBN: 978-80-907413-4-8
Internetové zdroje
/1/ Janus. Google.com [online]. Google Arts & Culture, 2022 [cit. 2022-01-06]. Dostupné z: https://artsandculture.google.com/entity/m0152yv?hl=cs
/2/ Dolejský, R.: Svatoborské opice staré stovky let jsou zachráněny. Deník.cz [online]. Praha, VLTAVA LABE MEDIA, 24. ledna 2017 [cit. 2022-01-06]. Dostupné z: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/svatoborske-opice-stare-stovky-let-jsou-zachraneny-20170123.html
/3/ Janus. Nasa.gov [online]. NASA Planetary Science Division, 2022 [cit. 2022-01-06]. Dostupné z: https://solarsystem.nasa.gov/moons/saturn-moons/janus/in-depth/
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Leden: Měsíc dveří a bran, symbol změn a nových začátků
Měsíc leden, první měsíc kalendáře, náleží jednomu z nejstarších římských bohů. Odkazuje na něho také jeho název v mnoha jazycích, v angličtině january. Janus je bohem dveří a bran, jeho jméno pochází z latinského slova „janya“ a překládá se jako dveře. Dveře symbolizují symbol konců a začátků, jsou předělem mezi včerejškem a zítřkem.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…