Ve Dvoře Králové se narodil hroch, přímo před zraky návštěvníků zoo

Mláďata se nerodí jenom na jaře… Ještě pořád přicházejí radostné zprávy z českých zoo, ještě pořád se tam rodí mláďata. V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se na začátku července 2020 narodila hned tři lvíčata vzácného lva barberského. Lvíčata se mají čile k světu, avšak zatím jsou před návštěvníky zoo skryta v bezpečném zázemí nepřístupné ubikace. To u hrochů je to úplně jinak. Na začátku srpna tu přivítali na svět mládě přímo v areálu přírodního jezera v letním výběhu, před zraky udivených návštěvníků.

Malý hroch ve Velkém jezeře

Samice hrocha obojživelného Mona porodila 7. srpna v šest hodin odpoledně mládě hrocha. Porod proběhl bez problémů a rychle, jak popisuje zdejší zoolog Jiří Hrubý…

Hroší mládě se narodilo přímo před zraky udivených návštěvníků, porod proběhl bez problémů a rychle.

Porod v přírodním jezeře v letním výběhu u hrochů proběhl vůbec poprvé. Porody do vody jsou u hrochů sice běžné, ale v safari parku dosud hrošice rodily v průběhu zimy, tedy v zázemí. Nové mládě je tak nejmenší, které mohou lidé vidět. Předchozí mláďata se vždy představovala až po několika měsících, kdy se přesouvala do letního výběhu. Premiérou byl i porod ve velké skupině, zimní porody v zázemí absolvovaly hroší samice odděleně od samců. Srpnové mládě se drží odděleně od ostatních hrochů z vlastní vůle, až během několika dnů by mělo proběhnout postupné seznamování.

První dny zoologové mládě jen sledují, malý hroch je vitální, má chuť a pravidelně pije mateřské mléko. Zoologové zatím nechávají péči o mládě na matce, nezasahují do hroších záležitostí, a tak zatím neví, zda je mládě samičkou či samečkem. Již nyní však potěší i návštěvníky safari parku, protože je ve výběhu k vidění po celý den od rána do večera. Právě večer jsou přitom hroši nejaktivnější a právě večer jsou k vidění častěji na souši. Mládě se však často ukrývá za matkou nebo v houštinách rákosí na březích jezera.

Návrat hrochů do ZOO Dvůr Králové

Video: Návrat hrochů do Zoo Dvůr Králové (Youtube)

Hroši v Safari Parku Dvůr Králové

Hroši jsou v Safari Parku, který se specializuje na africká zvířata, k vidění od roku 1966. Přestávka v chovu nastala pouze v roce 2002, kdy byla spuštěna rekonstrukce pavilonu. V roce 2016 se hroši do Dvora Králové vrátili, nově do výběhu s obrovskou vodní plochou a rozsáhlými pastvinami v pěším safari. Společnost jim tady dělají jeřábi, pelikáni, vodušky a další antilopy.

Skupinu hrochů nyní vedle matky Mony tvoří i dospělý samec Mike, další dospělá samice Hula a dva mladí samci, kteří se narodili v únoru 2019 a lednu 2020. Nyní k nim přibyl i nejnovější přírůstek.

Mláďata v zoo

Mláďata v každé zoo představují ty největší zvířecí hvězdy. Jejich roztomilosti se nic nevyrovná, a to to přitom nemusejí být žádní drobečci, mládě hrocha v Zoo Dvůr Králové je důkazem. Přímo sloní dávku roztomilosti nabízejí také slůňata v Zoo Praha. Dvojici samečků Rudiho a Maxe, kteří se narodili v roce 2016, v roce 2020 doplnila dvojice sloních samiček Lakuna a Amalee.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Ve Velkém jezeře se poprvé narodil malý hroch. S celou skupinou je k vidění denně. SafariPark.cz [online]. Dvůr Králové: Zoo Dvůr Králové, 12. srpna 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/ve-velkem-jezere-se-poprve-narodil-maly-hroch.s-celou-skupinou-je-k-videni-denne

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Ve Dvoře Králové se narodil hroch, přímo před zraky návštěvníků zoo

Samice hrocha obojživelného v Safari Parku Dvůr Králové porodila 7. srpna v šest hodin odpoledne mládě hrocha. Porod proběhl bez problémů a rychle, přímo před návštěvníky zoo.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *